in

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 15 Ekim 2021

kripto

Kripto dünyasında yoğun bir haftayı arkasında bırakıyor. Bitcoin olumlu bir hafta geçirdi ve en düşük fiyatı 53.735 USD iken bugün 60.000 USD’yi geçmeyi başardı. Bitcoin’deki yükseliş altcoinleri halen baskılasa da Ethereum ve diğer altcoinlerde hareketlenmeler başlıyor gibi.

Peki piyasa bu hafta bu seyrini devam ettirirken yabancı kripto fenomenleri neler konuşuyor? Seçtiğimiz 6 fenomen üzerinden yabancı kripto fenomenlerinin gündemini yazıya taşıyoruz.

CZ

CZ’nin Twitter gündemi bu hafta oldukça yoğundu. Binance’in 1 Milyar Dolarlık Kripto Büyüme Fonu ve İtalyan Futbol Kulübü Lazio ile olan ortaklıklarından ve Lazio Fan Token hakkında da tweetler attı. En çok ilgi çeken tweetlerin biri ise bir bilmece oldu: “Kripto, CEX, ICO/IEO, DeFi, NFT’ler, GameFi, Metaverse ve ardından … sırada ne var?” İnsanlar tahminlerini yazarken CZ cevabın Fan Tokenler olduğunu yazdı.

Justin Sun

Geçtiğimiz haftalarda makale niteliğindeki flood’larıyla dikkat çeken Justin Sun’ın bu haftası biraz daha sakin geçti. Genel olarak TRX ekosistemindeki haberleri ve gelişmeleri retweetledi. En dikkat çeken tweetlerinden biri ise Jamie Dimon’a laf sokması oldu. Jamie Dimon Bitcoin hakkında şunları söyledi: “Gruba başka bir şeyle meydan okuyacağım: 21 milyonda bittiğini nereden biliyorsunuz? Hepiniz algoritmaları okudunuz mu? Hepiniz buna inanıyorsunuz mu? Bilmiyorum, ben her zaman böyle şeylere şüpheyle yaklaşırdım.” Justin Sun’ın buna cevabı ise şöyle oldu: “BTC’nin güzelliği, belirli bir lidere veya kuruluşa güvenmek yerine güvenilmez ağı ve getirdiği finansal özerkliktir. Belki Jamie Dimon ilki için daha meyillidir.”

Gavin Wood

Polkadot’un Parachain Slot Müzayedesi duyurusu sonrası birçok kişi Gavin Wood’un bu konuda nasıl güzel haberler vereceğini bekledi. Gavin Wood bu gelişmeden gururla bahsetti: “Diğer zincirlerin bir yükseltmeyi dağıtması aylar hatta yıllar alırken, Polkadot ve Kusama 8 saat içinde zincire yeni bir mantık oluşturdu, oyladı ve devreye aldı. Hepsi güvenli, paydaşlar tarafından yönetilen merkezi olmayan bir süreçten geçiyor.”

Pompliano

Pompliano bütün hafta boyunca Bitcoin ve diğer kriptoparalar için Bullish söylemlerine devam etti. ETF başvurularının onaylanması, madenciler, El Salvador ve dolar enflasyonu bol bol tweet attığı konular oldu. En çok ilgi çeken tweet’i ise Youtube’un ona verdiği uyarıya tepkisi oldu: “YouTube resmen beni platformlarından kaldırmaya çalıştı. ‘Yasadışı faaliyetleri teşvik ettiğimizi’ ve gelecekte yeni YouTube kanalları oluşturmalarına da izin verilmeyeceğini iddia ediyorlar. Sonuç olarak pek de önemli değil. Bitcoin kaçınılmazdır.”

Erik Voorhees

Erik Voorhees’in bu hafta içinde en çok ilgi çeken tweet’i Bitcoin ve merkeziyetsizleşme hakkındaki yorumları oldu. Voorhees şunları söyledi: “Kusursuz merkeziyetsizleşme bir efsanedir. Merkeziyetsizleşme bir spektrum, bir süreç, bir ilke, bir idealdir. Bitcoin eskiden sadece bir kişiydi.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Polkadot (DOT), Polygon (MATIC) ve Axie Infinity (AXS) Teknik Analizi | 15 Ekim 2021

Epik Prime Nedir?