in ,

XRP’ye Bir Darbe Daha: Coinbase XRP İşlemlerini Askıya Aldı!

Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple (XRP) ve yöneticilerini hukuka aykırı bir şekilde 1.3 Milyar Dolarlık kazanç sağlamakla suçlamasının ardından, piyasa değerine göre dördüncü en büyük para birimi olan XRP’yi listeden çıkaracağını duyurdu.

Coinbase şirketinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“SEC’in Ripple’a yönelik son davası göz önüne alındığında tüm XRP işlemleri durduruldu ve Coinbase, 19 Ocak 2021 Salı günü saat 10: 00’da bünyesindeki XRP ticaretini tamamen askıya almayı planlıyor. Kullanıcılar sonrasında da XRP fonlarına erişmeye devam edecekler.”
Geçtiğimiz ay değerini ikiye katlayan Ripple, SEC davası açıkladığından bu yana 0.47 dolardan 0.27 dolara düştü. Ayrıca Ripple, Coinbase açıklamasının ardından 10 dakikada %2 değer kaybetti. Coinbase; Bitstamp, Beaxy, CrossTower, OKCoin ve OSL XRP’yi listeden çıkaran kervana katılıyor. Buna karşılık Ripple şu anlık Binance, Kraken ve Huobi’de işlem görmeye devam ediyor.

XRP Cephesinde Ne Olmuştu?

Açılan dava, Ripple’ın 2013’ten beri kayıtsız menkul kıymet satışları yoluyla XRP’de 1.3 milyar dolar topladığını ve bunu yapmaya devam ettiğini iddia ediyor. Ayrıca Ripple’ın, Ripple fiyatını dengelemek için sık sık emanet cüzdanlardan yaklaşık 6 milyon XRP sattığı iddia ediliyor.

destination tag

Davada ayrıca Ripple’ın kurucu ortağı Christian Larsen ve CEO’su Brad Garlinghouse da sanık olarak gösteriliyor. Buna karşılık Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bir açıklama ile iddiaları şu şekilde yalanladı:

“SEC, bir hukuk ve gerçek meselesi olarak temelde yanlıştır. XRP bir yatırım sözleşmesi değil, bir para birimidir. Bu nedenle Ripple, XRP’yi satmadan önce SEC’e kaydolmak zorunda kalmamalı. Haklıyız ve ABD’deki tüm kripto sektörünün iyiliği için ve oyunun kurallarını belirlemek için mahkemelerde savaşarak bu davayı kazanacağız.”

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Av. Barış Hocaoğlu tarafından yazıldı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan ve stajını tamamladıktan sonra 2017 yılında serbest avukatlığa başlayan Hocaoğlu, Kriptopara, Ödeme Sistemleri ve Finans Hukuku alanlarında kendisini geliştirdi. Türkiye'de aktif pek çok kriptopara ve finans şirketinin aktif olarak danışmanlığını yapmakta olan Hocaoğlu, 2017 yılından bu yana kriptoparalar üzerine özel ilgi duymakta ve çalışmalar yürütmektedir. KoinSaati.com'da CMO, Hukuki Danışman ve Co-Founder görevlerinin yanı sıra kriptopara alanında yazdığı yazıları yayınlamaktadır.

Polkadot (DOT) İçin Rakamlar Neler Söylüyor?

Chiliz (CHZ) Fiyatına Teknik Analiz Bakışı