içinde , ,

XRP Nezdinde Yaşanan Fiyat Rallisi SEC İle Uzlaşmayı İşaret Ediyor

XRP fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple Labs’a karşı açılan 1.3 milyar dolarlık devam eden davaya rağmen boğa koşusu yapıyor.

SEC, Ripple Labs ve yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen‘in XRP tokenlerini kayıtsız menkul kıymetler olarak yasadışı olarak sattığını iddia etmişti. Suçlamalarla birlikte kripto para borsaları XRP’yi delist etti ve dijital para biriminin fiyatı, davanın açıklanmasının ardından sert bir düşüş yaşamıştı. Dava devam ederken Yargıç Sarah Netburn, sanıkların SEC’in Garlinghouse ve Larsen’in kişisel mali bilgilerine erişimini reddetme talebini kabul etti. Bu bilgiyi elde etmenin davayla ilgili olmadığını ve SEC’in iki yöneticinin gizli işlemlere sahip olduğuna dair kanıt sunmadığını da sözlerine ekledi. Davadaki en son gelişmeden önce Yargıç Netburn, Mart ayında XRP’nin bir para birimi olduğunu ve bunun faydası olduğunu söyleyerek bomba bir açıklama yaptı. Kısa bir süre sonra Yargıç Analisa Torres, XRP yatırımcılarının avukat John Deaton liderliğindeki talebini davaya müdahale etmek için bir öneri sunma talebinde bulundu.

XRP

Blockchain firması için bir başka büyük kazanç, Yargıç Netburn’ün Ripple Labs’a SEC’in Bitcoin ve Ethereum hakkındaki dahili tartışmalarına erişim izni vermesiyle geldi. Bu, Ripple’ın en büyük iki kripto para birimi gibi, düzenleyici tarafından XRP’nin “sanal para birimi” olarak bahsedilebileceği belgeleri aramasına izin verebilir. Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon, savunmanın SEC’in XRP’nin Bitcoin veya Ether gibi olduğuna inandığını veya düşündüğünü ileri süren bilgileri bulması durumunda tüm dava için “oyunun bitebileceğine” inandığını söyledi.

XRP Nezdinde Yaşanan Fiyat Artışı, Devam Eden Bir Uzlaşmayı İşaret Ediyor

Ripple için iyimserlik artmaya devam ederken, XRP fiyatı geçen hafta %112’nin üzerinde yükseliş kaydetti. Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, XRP rallisinin Ripple ile SEC arasında bir anlaşmanın devam ettiğini gösterebileceğini iddia etti. Galaxy Digital CEO’suna göre, şirketin hisse senetleri ikincil piyasada yaklaşık 2 milyar ila 3 milyar dolar arasında işlem gördüğü için, bir uzlaşma gelirse bunun “çılgınca ucuz” olduğunu ifade etti.

XRP

Bununla birlikte, Ripple SEC ile anlaşmaya yakın değilse bile, XRP tekrardan aşırı fiyatlanabilir. Avukat Stephen Palley, Novogratz’ın anlaşma konusundaki açıklamalarına yanıt vererek, yakında bir kararın geleceğine dair “kamuya açık” bir gösterge olmadığını ifade etti. Palley konuşmasında şunları ifade etti:

“Birisinin potansiyel SEC davası/çözümü hakkında içeriden bilgi sahibi olmadıkça ve borsaların alım satım için yeniden listeleme kabiliyetine sahip olmadıkça, fiyatın kendisini uzlaşmayla nasıl ilişkilendirebileceğini bilmiyorum.”

Ripple ve SEC’in yasal savaşı sona ermemiş olsa da, avukat ve NYU profesörü Andrew Hinkes, Ripple’ın şimdiye kadarki yasal zaferlerinin önemli olduğuna inanıyor. Ona göre en olası sonuç, müzakere edilmiş bir anlaşma olacak. Garglinghouse, ABD Senatosu yeni SEC yönetimini onayladığında her iki tarafın da anlamlı bir konuşma yapabileceği konusunda umutlu.

XRP Galibiyet Serisine Devam Edecek

XRP’nin büyüyen piyasa duyarlılığı, Coinbase’i çevreleyen XRP’yi yeniden kullanmaya hazırlanan bir söylentiden de kaynaklanıyor olabilir. Bir topluluk üyesi, Coinbase Pro API’de birkaç satır kodda bir keşif yapıldıktan sonra bunu ima etti. XRP, 2018’den bu yana ilk kez ulaşılan bir seviye olan 1 doların üzerinde sabit bir şekilde işlem gördü.

XRP

Mevcut XRP işlem hacmi, XRP fiyatını daha da ileriye taşıyabilecek olan 2017’den 2018’e yükselen boğa koşusunu geçti. XRP’nin mevcut seviyelerde işlem gördüğü 2017’deki boğa koşusu sırasında, fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,32 dolara ulaşması bir haftadan kısa sürmüştü.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Sorare

Sorare Transfer Tavsiyeleri​

binance

BNB’nin Yükselişinde Göze Çarpan Detaylar