in ,

XMR, DASH VE ZEC Bittrex Tarafından Delist Edildi

Amerikan borsası Bittrex 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren gizlilik coinleri olarak bilinen XMR, DASH ve ZEC’i delist edeceğini açıkladı.

Bittrex’in kullanıcılarına gönderdiği e-posta haberi ile, DASH, ZEC ve XMR için 16 Ocak 2021 tarihinde TSİ 02:00 itibariyle bu üç kripto para biriminin BTC, ETH ve USDT marketlerinde alım-satım işlemlerinin durdurulacağı duyuruldu.

Blockchain teknolojisi üzerinden cüzdanlar arasında kripto para transferlerinin merkeziyetsiz bir şekilde ve bilgi paylaşımı olmaksızın kullanılmasını vadeden bu coinler suç unsuru taşıyan işlemlerde para transferine sebebiyet vermesinin yüksek olasılıklar barındırması sebebi ile bu kararı aldığı düşünülüyor.

XRP’nin Amerikan borsalarında trade işlemlerinin durdurulmasının üzerine 2021 yılında regülasyonlardan sıkça bahsedilecek gibi görünüyor.

XMR,DASH ve ZEC dışında XVG, BEAM, ZEN en çok bilinen gizlilik coinleri olarak göze çarpıyor.

Merkeziyetsizlik açısından çoğu yatırımcı için ilk tercih sebebi olan bu coinler hacimsel olarak da piyasanın önemli bir bölümünü oluşturmakta.

Piyasa hacimleri ve popülerlikleri açısından etken olmaları nedeniyle açıklamanın geldiği dakikalarda alt coinlerde yaşanan düşüşte göze çarpan hareketlerden oldu. 2021’in ilk gününde yukarı yönlü bir ivme yakalayan borsalar bu haberin çıkması ile düşüşe geçti. Haberin açıklanması ile DASH, XMR ve ZEC %10 üzerinde bir kayıp yaşadı.

Gizlilik coinleri üzerine yapılan bu operasyonun Bittrex ile başlamış olduğu, diğer ABD merkezli borsaların da takip edeceği gelen haberler arasında yer almakta. Buna bağlı olarak Güney Kore’de zaten 24 Mart 2021 itibariyle gizlilik coinlerinin resmen yasaklanacağı daha önceden duyurulmuştu. Bazı haberlere göre de Avustralya’nın da bu konuda ABD ve Güney Kore’ye yakın zamanda eşlik edeceği ve yerel borsalarda gizlilik coinleri ile işlemleri durduracağı var.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

Bitcoin, Ethereum, Chainlink Ve Chiliz Fiyat Analizi

Lordless (LESS) Airdrop Etkinliği’ne Katılmak için Ne Yapılmalı?