içinde

Wrapped Token Nedir?

Bitcoin (BTC)

Günümüzde pek çok blok zinciri bulunmaktadır. Ancak her biri ayrı birer blok zinciri oldukları için birbirleriyle direkt iletişim, etkileşim kuramazlar. Wrapped token, buna bir çözüm sunar.

Bitcoin’inizi doğrudan Ethereum blok zincirinde kullanamazsınız, çünkü Bitcoin blok zinciri sizin sadece Bitcoin’e sahip olduğunuzu “bilir”. Wrapped token’lar blok zincirleri arasında taşınabilir ve bunları kripto ekosisteminde kullanabilirsiniz.

Wrapped token’lar, bir blok zincirindeki yerel bir varlığın değerinin başka bir blok zincirine aktarılmasına izin veren bir çözümdür.

Örnek vermek gerekirse en popüleri Wrapped Bitcoin’dir (WBTC). WBTC, Bitcoin fiyatına bire bir sabitlenir. Farkı ise WBTC, ERC-20 veya TRC-20 token’ları olarak mevcuttur, bu da WBTC’nin Ethereum ve Tron blok zincirlerinde kullanılabileceği ve alınıp satılabileceği anlamına geliyor.

Wrapped Token Nasıl Çalışır?

Wrapped token’lar, “mint” ve “burn” adı verilen işlemlerle oluşturulur ve yok edilir. WBTC gibi wrapped bir token mint etmek için, temel varlık, bu durumda BTC, BTC’yi dijital bir kasada saklayan bir saklama görevlisine gönderilir. Kaç BTC’yi wrapped hale getirmek istiyorsanız o kadar BTC kilitlenir, ardından o kadar miktarda WBTC mint edilir.

WBTC’yi yakmak (burn) için de yukarıda belirttiğim sürecin tersi işlenir. WBTC dolaşımdan kaldırılır ve eşdeğer miktarda BTC dijital kasadan serbest bırakılır ve yeniden dolaşıma girer.

Avantajları

Wrapped token’lar, kullanıcıların kendi varlıklarını diğer blok zincirlerine taşımalarına ve diğer blok zincirlerindeki özelliklerden ve uygulamalardan yararlanabilmesini sağlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

TrustFi Haftalık Raporu: 9-15 Mayıs

SEC Başkanı Gensler’den Kripto Yorumu! Yeni Düzenleme mi Geliyor?