in ,

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir? Nasıl Alınır?

Wrapped Bitcoin (sarılı Bitcoin) Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan Bitcoin’in (BTC) tokenize edilmiş bir versiyonudur.

WBTC, Ethereum blok zincirinin temel uyumluluk standardı olan ERC-20 ile uyumludur ve Ethereum’un merkeziyetsiz borsalar, kripto borç verme hizmetleri, tahmin piyasaları ve diğer ERC-20 özellikli merkeziyetsiz finans uygulamalarını ekosisteme tam olarak entegre etmesine olanak tanır.

WBTC ayrıca otomatik olarak izlenen tüccarlar ve emanetçiler ağı aracılığıyla Bitcoin tarafından 1:1 oranında desteklenerek fiyatının her zaman Bitcoin’e sabitlenmesini sağlıyor ve kullanıcıların BTC ve ETH ağları arasında merkeziyetsiz ve özerk bir şekilde likidite aktarmasına olanak tanıyor.

Wrapped Bitcoin Ekibi

26 Ekim 2018’de duyurulan ve resmi olarak 31 Ocak 2019’da piyasaya sürülen Wrapped Bitcoin, (WBTC) BitGo, Kyber Network ve Ren projelerinin ortaklığında kurulmuştur.

Wrapped Bitcoin Nasıl Çalışır?

WBTC token, BTC’yi WBTC’ye dönüştürmek isteyenler için oluşturulan tokenler ile ERC-20 token standardına bağlıdır.

Dönüştürülecek tüm BTC’ler Ethereum tabanlı tokenlerin basımında ve yakılmasında yer alan bir saklama görevlisi tarafından tutulur. WBTC’ler yakıldığında, kullanıcı BTC bakiyesini saklayıcıdan geri alabilir. Madencilik sırasında, kullanıcılar BTC’yi depolama için saklayıcıya gönderir ve WBTC tokenlerinde bir eşdeğer alırlar. BitGo, Wrapped Bitcoin için en büyük saklayıcı olarak görev almaktadır.

WBTC ve BTC arasında takas yapmak isteyen kullanıcı, fonları tüccara taşımak için merkezi bir borsa veya merkeziyetsiz bir borsada atomik takas yoluyla bir işlem gerçekleştirir. İşlem tamamlandıktan sonra, ullanıcı BTC/wBTC’sini uygun gördüğü şekilde kullanabilir. WBTC, BTC’ye dönüştürülürse, ilgili Wrapped Bitcoin bakiyesi bir yakma işlemi yoluyla yok edilir.

WBTC DAO, protokoldeki önemli yükseltmelere ve değişikliklere karar veren yönetim üyelerinden oluşur. Ek olarak, bu üyeler BTC varlıklarını yöneten tüccarlar veya saklama görevlileri olarak hizmet verebilir.

Wrapped Bitcoin’i Benzersiz Kılan Nedir?

Piyasadaki en eski ve en büyük kripto para birimi olması sayesinde Bitcoin, devasa bir kullanıcı tabanına ve birçok milyar dolarlık likidite havuzuna sahiptir. Bununla birlikte, blok zinciri işlevselliği modern standartlara göre nispeten temeldir.

Bitcoin’in aksine Ethereum, akıllı sözleşemeler teknolojisini kullanarakk daha gelişmiş kullanım durumlarını desteklemek için sıfırdan inşa edildi ve merkeziyetsiz finans olarak adlandırılan bir endüstrinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Ethereum ve ondan türetilen ürünler, kullanıcılarına güvenilir aracılara dayanmayan borç verme ve sigorta gibi gelişmiş finansal araçlar sunmaktadır.

BTC’yi ERC-20 standardına dönüştüren WBTC, Bitcoin benzeri bir varlığın bu gelişmiş merkeziyetsiz finansal uygulamalar ortamına tam entegrasyonunu sağlayarak BTC piyasasıyla ilişkili muazzam likiditeyi de beraberinde getiriyor.

Buna ek olarak Wrapped Bitcoin, Ethereum ile çalışan borsalar, cüzdanlar ve ödeme hizmetlerinin işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor. ETH ve BTC ağları için iki ayrı düğüm çalıştırmak zorunda kalmak yerine, WBTC işlemlerini yalnızca bir Ethereum düğümü ile destekleyebilirler.

WBTC İstatistikleri

Maksimum arzı olmayan WBTC’nin dolaşımdaki arzı ise 162,975’tir. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 67,011,00 dolar seviyesini 16 Kasım 2021’de gören WBTC, en düşük fiyat olan 3,330.12 dolar seviyesini ise 6 Şubat 2019’da görmüştür.

WBTC Nasıl Alınır?

WBTC, Binance, Uniswap, Kraken, KuCoin Bitstamp, Curve gibi merkezi ve merkeziyetsiz birçok platform üzerinde listelenmektedir. WBTC almak isteyen yatırımcılar, bu platformlar üzerinden kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Önümüzdeki Bir Hafta İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri