in

Windows 11 Çıktı! Windows 11 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Microsoft’un en yeni işletim sistemi, Fluent Design tasarım dilini ve daha fazlasını sergiliyor. Aynı zamanda Windows 11, yalnızca güncellenmiş bir tasarım değil, uygulamaları bulmanın ve indirmenin daha iyi yollarını da sunuyor.

Örneğin, Amazon App Store’dan Android uygulamalarının kullanılmasına izin veren Microsoft Store’un büyük bir tasarımı mevcut, böylece isterseniz TikTok ve diğer uygulamaları indirebilirsiniz. Microsoft, Windows 11’in 5 Ekim’de ücretsiz bir yükseltme olarak piyasaya sürüldüğünü ve uygun cihazların onlardan haberdar edildiğini doğruladı.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Microsoft, Windows 11 ile ilgili yaptığı açıklamalarda sistem gereksinimleri açısından biraz tartışılmıştı. Bunun sebebi, şirket, Güvenilir Platform Modülü Sürüm 2’yi (TPM 2.0) zorunlu kılmıştı. Sistem güvenliği açısından önemli olan TPM 2.0, kimi kullanıcıların ana kartları kimi kullanıcıların ise işlemcileri tarafından desteklenmiyordu. Bu da milyonlarca bilgisayarın Windows 11’den mahrum kalmasına yol açacaktı.

Şirket ayrıca, kendi cihazınızın yükseltmeye uygun olup olmadığını görebilmeniz için PC Health Check tool’un, Windows 11’in piyasaya sürülmesine yakın bir zamanda güncelleneceğini de doğruladı.

Bununla birlikte Microsoft, güncellemelerin % 40 daha küçük boyutlu olacağına vaat ediyor ve Windows 11’i “şimdiye kadarki en güvenli sürüm” olarak lanse ediyor.

Görev çubuğu hem dokunmatik hem de fare çevre birimleri için optimize edilmiştir ve şimdi dock olarak yeniden adlandırılmıştır.

Ekranda birden çok pencereyi yalnızca yan yana değil, sütunlar, bölümler ve daha pek çok yerde düzenlemenizi sağlayan Snap Layouts adlı bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunuluyor.

Halihazırda Windows 11 ile piyasaya sürülecek olan dizüstü bilgisayarlar var ve Huawei gibi satıcılar, en son Windows yükseltmesiyle dizüstü bilgisayarları piyasaya sürmek için Microsoft ile anlaşmaya vardı.

Ayrıca Intel, yakın zamanda Windows 11’e ‘Ekim 2021 güncellemesi’ olarak atıfta bulunmuştu. Bunun sonucunda da bugün Windows 11 piyasaya sürüldü.

Peki Windows 11 Nasıl Yüklenir?

  1. Bilgisayarınızı açın ve “Başlat” butonuna tıklayın.
  2. “Ayarlar” butonuna tıklayın.
  3. “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
  4. Sol tarafta yer alan menüde bulunan “Windows Update” menüsünde bulunduğunuzdan emin olun.
  5. Bilgisayarınız destekliyorsa önünüzdeki ekranda Windows 11’in indirilebileceğini göreceksiniz.
  6. İndirme işlemlerini yaptıktan sonra yönergeleri takip edin ve Windows 11’in yüklemesini tamamlayın.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

KoinSaati Akademi: Nano Blockchain Nedir?

LegendsOfCrypto ve Terra Virtua “Sanat Vakfı” Resmi Lansmanı