in , , ,

Web3: Spor, Müzik ve Modada Nasıl Çığır Açıyor?

Web3, blockchain teknolojisine dayalı, merkeziyetsiz ve kullanıcılara kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sunan yeni nesil interneti ifade eder. 

Kavramın 2014’te ortaya çıkmasından bu yana Web3’ün benimsenmesi hızla artmıştır. Uzmanlar, 2026 yılına geldiğimizde dünya genelinde yaklaşık iki milyar insanın sosyalleşmek, çalışmak ve alışveriş yapmak için meta evrende günde en az bir saat geçireceğini tahmin ediyor. 

Markalar Neden Web3’e Geçiyor? 

Blockchain üzerinde geliştirilen Web3, kullanıcılara Web2’den daha fazla şeffaflık ve güvenilirlik sunar. NFT’lerin kullanımı sayesinde dijital varlıkların kesin mülkiyetine de imkan tanır. Bu da markalara, gerçek yaşamdan deneyim ve ürünleri toplulukların sahip olduğu dijital varlıklara bağlama fırsatı vermiştir. 

Bunun örnekleri arasında Hublot’un 13 saatten oluşan ve bunlara 13 NFT’nin eşlik ettiği sınırlı sayıda üretilmiş serisi ve dünyaca ünlü sanatçılar Soulja Boy ve Ozzy Osbourne’un avatarları ile gerçekleştirdikleri performanslarının yer aldığı Decentraland’in Meta Evren Müzik Festivali yer alır. 

Web3, markalara ve kişilere hayranlarıyla eşi benzeri görüşmemiş şekillerde bağlantı kurma fırsatı sunmuştur. Özellikle de müzik, moda ve spor olmak üzere üç sektör, Web3 ve blockchain teknolojisinden yararlanarak özenle hazırlanmış deneyimler ve ürünler oluşturmuştur. 

Web3 ve Müzik

Web3, müzisyenlere hayranlarıyla bağlantı kurmak, fikri mülkiyet haklarını korumak ve çalışmalarından gelir elde etmek için yeni fırsatlar sunuyor. 

 

Web3, müzisyenler ve hak sahipleri için güvenli, şeffaf ve değişmez mülkiyet kayıtları ve telif hakları oluşturmak amacıyla blockchain teknolojisinden yararlanarak müzik sektörünün hukuki tarafını etkilemektedir. Bu nedenle de Web3, sanatçıların ve diğer paydaşların daha adil bir gelir dağıtımından faydalanmasına ve müzikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına imkan tanır.

Bir Web3 müzik platformu, söz yazarlarının vokallerini NFT şeklinde uygulayabilecekleri enstrümantal parçaların yayınlanmasına ve satın alınmasına imkan tanımaktadır. Bu NFT’lerin sahiplerine satın aldıkları müzik üzerinde FM hakları verilmekte ve bu da sanatçı ve içerik üreticilerin açık kaynaklı müzik üretmeleri için yeni alanlar oluşturmaktadır.

Web3 ve Spor 

Web3, müzik sektörüne benzer şekilde spor takımlarına, sporculara ve onların hayranlarına daha önce eşi benzeri görülmemiş şekillerde etkileşim kurmak için sayısız fırsat sunar. NFT şeklindeki oyun kartlarıyla desteklenen dijital fantezi spor oyunları da buna dahildir.

Örneğin bir NFT platformu, kullanıcıların kendi fantezi takımlarını oluşturmasına olanak sağlamak için futbol, beyzbol ve basketbol sporcu kartlarını dijitalleştirerek Web3 ile sporu birleştirmektedir. Bunun yanında, oyuncular birbirlerine karşı yarışmak için küresel turnuvalara kadrolarını gönderebilir ve bu da oyunculara diğer taraftarlarla bağlantı kurmanın yeni bir yolunu sunar. Bu sayede oyuncular, spor dünyasının en büyük isimleri tarafından desteklenen platformlarda hayallerindeki maçları sanal olarak kişiselleştirebilir.

Web3 ve Moda 

Web3’ün şeffaf olması, moda markalarının yeni iş modelleri oluşturmasına, sahteciliğe karşı önlemler almasına ve kişiselleştirilmiş deneyimler aracılığıyla müşteriler ve topluluklarla etkileşim kurmasına imkan tanır. Markalar artık kısa vadeli maddi kazançlar yerine NFT sahipleri ile uzun vadede değerlerin örtüşmesine odaklanan Web3 stratejileri uygulamaya başlamıştır.

Louis Vuitton, Paco Rabanne, Gucci ve Prada kendi NFT serilerini piyasaya süren markalar arasında yer almaktadır. Moda alanındaki bu NFT projelerinden bazıları, sınırlı sayıdaki veya vintage koleksiyonlardan fiziksel parçalarla birlikte çıkarılmıştır.

Kaynak: https://academy.binance.com/en/articles/how-web3-is-transforming-sports-music-and-fashion

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

CLMM Nedir?

Tek Uygulamada zkSync X Layer Zero Airdrop Rehberi