in ,

Web3 Projesi BAT Büyük Potansiyel Barındırıyor

Brave, 2017’deki ICO’ları sırasında sadece 30 saniye içinde 35 milyon dolar fon topladı. Projenin vizyonu, kullanıcıları reklamları izledikleri için kendi tokenleri BAT ile ödüllendiren reklamsız bir web tarayıcısı oluşturmaktı.

Geçtiğimiz 6 yıl boyunca, şu anda dünya çapında her ay 60 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan süper bir uygulamayı başarıyla inşa ettiler.

Brave Süper Uygulaması

Mozilla kurucu ortağı Brendan Eich tarafından kurulan Brave, reklamları, görüntülü aramaları, web3 cüzdanını, VPN’i, güvenlik duvarını ve haber akışını yerel olarak destekleyen ve aynı zamanda gizliliği koruyan bir web tarayıcısı sunuyor. Bunun yanı sıra, projenin Brave Search adında gizlilik odaklı bir web arama motoru da bulunuyor.

Teknoloji

Brave, ürünlerinde Zero Knowledge Proof (ZKP) teknolojisini uygulayan ve gizlilik ile ilgili özellikler sunan ilk Web3 projelerinden biri. Proje, kullanıcılara kişisel bilgilerini ifşa etmeden tarama geçmişlerine dayalı reklamlar göstermek için ZKP’yi kullanıyor.

İstatistikler

  • Ortalama TO: %6 (Google Chrome’dan 3 kat daha iyi)
  • 2023’te Brave tarafından BAT Geri Alımı: 17,44M
  • Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı: 23M (%2,6 Aylık Büyüme Oranı)
  • Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı: 63,9 milyon (%7,6 Aylık Büyüme Oranı)
  • Toplam Kampanyalar: 7.5K

Brave Ads

Brave, varsayılan olarak üçüncü taraf reklamlarını engeller. Reklamverenlere 4 tür Brave reklam alanı sunarlar bunlar şunları içerir:

  • Arama Reklamları
  • Haber Kaynağı Reklamları
  • Yeni Sekme Reklamları
  • Bildirim Reklamları

Reklam verenlerin Brave’den reklam envanteri satın almak için USDT/BAT cinsinden ödeme yapması gerekir.

Brave tarayıcısı, reklam gelirlerinin %70’ini borsalardan BAT olarak geri almak için kullanıyor ve bu payı tarayıcıda Brave reklamlarını izleyen kullanıcılar arasında yeniden dağıtıyor. Gelirin kalan %30’u ise daha fazla protokol geliştirmek için kullanılıyor.

Brave Kullanıcı Ödülleri

Kullanıcılar Brave Ads’i etkinleştirdiklerinde ve düzenli olarak reklam izlediklerinde ödül olarak BAT kazanıyor. Brave, 2018’den 2021’e kadar olan ilk günlerinde, platforma daha fazla insan çekmek için kullanıcıları token teşvik tahsislerinden büyük ölçüde sübvanse etti.

BAT’ın neredeyse %100’ü dolaşımda ve arz sabit sınırına ulaştı. Arz tarafında teşvik eksikliği olabilir, ancak reklam verenlerden oluşan talep tarafı, Brave kullanıcıları için potansiyel olarak daha fazla ödül sağlayabilir.

Basic Attention Token (BAT)

BAT, değer değişimi ve ödüller sunan yerel bir kripto para birimidir. Reklam verenler ödeme yöntemi olarak BAT kullanarak reklam alanları satın alabilir ve Brave kullanıcıları BAT ile ödüller kazanabilir. Ayrıca, kullanıcılar DeFi platformlarında coin ödünç almak için de BAT kullanabilir.

Tokenomik

Brave, ICO’su sırasında öncelikle ekip, ürün geliştirme ve pazarlama için tahsis edilen 1B token sattı. Buna ek olarak Brave, kullanıcı büyüme havuzu ve Brave hazinesi için 500 milyon token basımı daha gerçekleştirdi. Bunlardan 300 milyon BAT, kullanıcı büyüme havuzuna tahsis edildi.

Brave, erken benimseyenler programı aracılığıyla her yeni kullanıcıya 5 BAT dağıttı ve arz tarafını başlatmak için 300 milyon kullanıcı büyüme havuzunu kullandı. Sonuç olarak, 5 dolar BAT teşvikin cazibesine kapılan 60 milyondan fazla kişi Brave’i indirdi.

Kullanıcı büyüme havuzundan gelen BAT kaynağı 2022’de tükendi. Yeni kullanıcıların Brave’i indirmesi için artık kayıt teşvikleri yok, ancak insanlar Brave’in reklam verenlerinden elde ettiği %70’lik gelir payından hala ödüller kazanabilir.

Brave bugüne kadar kullanıcılarına 21,8 milyon doların üzerinde gelir dağıttı ve bunun 4,3 milyon doları sadece 2023 yılında gerçekleşecek. Aylık 60 milyon kullanıcıya sahip olmasına rağmen Brave, web tarayıcısı pazarında hala %0,1’den daha az bir pazar payına sahip.

Son zamanlarda yavaşlayan kullanıcı tarafında gelecekteki büyümeyi sağlamak için Brave’in daha fazla reklam vereni bünyesine katması ve Brave kullanıcıları için geliri artırması gerekiyor. Brave tarayıcısı, pazardaki en iyi tıklama oranını (TO) sunuyor ve bu da nihayetinde daha fazla reklam vereni çekebilir.

BAT’ın Geleceği

Geçtiğimiz yıl BAT, -%0,37 enflasyon oranıyla deflasyonist hale geldi. Brave, BAT’taki ödülleri kullanıcılara yeniden dağıttığından, kullanıcılar ödüllerini satmaya devam ettiği sürece BAT’ın fiyatı iyileşmeyebilir.

Brave, BAT’ın faydasını artırmak için cüzdan ve dApp ortak programlarını araştırıyor. İnsanlar, şimdiye kadar eksik olan BAT tutmanın avantajlarından yararlanabilmelidir. Bu aynı zamanda son birkaç yılda BAT’ı çevreleyen zayıf fiyat hareketinin de nedenidir.

Kaynak: https://twitter.com/hmalviya9/status/1705181600349311219?s=20

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

PancakeSwap

Pancakeswap Neden Hata Veriyor?

Kripto para, Bitcoin

Bitcoin’in (BTC) Geçmiş Aralık Ayı Fiyat Performansları