içinde ,

Web3 Platformlarının Çok Konuşulacak Metaverse Adımı!

Blok zinciri tabanlı Web3 platformları, endüstrinin birlikte çalışabilirlik (interoperability) zorluklarını ele almak için Web3 için Open Metaverse Alliance’ı (Açık Metaverse İttifakı) duyurdu.

Oluşturulan bu ittifak Animoca Brands, Alien Worlds, Dapper Labs, Decentraland, MetaMetaverse, Space, Superworld, Upland, Voxels geliştiricisi Wivity tarafından kuruldu.

İşletmelere birlikte çalışabilir XR çözümleri sunmak için kurulan bu ittifak, DAO mekanizmasıyla yürütülecek, yani ittifak üyelerini teşvik etmek ve karar vermek için bir token kullanılacak. Ayrıca NFT’ler, protokoller, aktarılabilir kimlik, sanal dünyalar arasındaki portallar, haritalama ve indeksleme için standartlar oluşturmaya odaklanacak.

XR: VR (Sanal Gerçeklik), AR (Artırılmış Gerçeklik) ve MR’yi (Karma Gerçeklik) kapsayan bir terimdir.

Bu ittifaka, işletmeler için XR yazılımı sunan tüm şirketler katılabilir. İttifakın misyonu ise işletmeler için Metaverse teknolojilerinin benimsenmesini ve uygulanmasını artırmak.

İttifak, dijital varlıkların, kimliklerin ve verilerin platformlar tarafından değil, aksine kullanıcılar tarafından kontrol edildiği, kullanıcıların eşyalarını platformun izni olmadan özgürce aktarabilecekleri açık bir metaverse oluşturacağını belirtti.

Daha önce, Web2 teknoloji devleri arasında Microsoft, Meta, Alibaba, Sony ortaklaşa Metaverse Standartları Forumu olarak bilinen bir başka metaverse ittifakı kurmuştu.

Açık metaverse kavramı yeni bir kavram değil. Animoca Brands’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Yat Siu tarafından birçok kez sıkça dile getirilmiştir. Meta ve Tencent gibi teknoloji devlerinin piyasa hakimiyetinin metaverse’in gelişimine zarar vereceğini, bu durumun metverse ilkeleriyle uyuşmadığını ifade etmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Mike Novogratz: Yanılmışım!

Kripto Para Birimi Stake Rehberi