in ,

Web3 Kripto Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Son birkaç yılda internetin hızlı evrimi ve Web 1.0’dan Web 2.0’a ve şimdi Web 3.0’a kadar değişen uygulamaları yaşandı. Web3; yani merkeziyetsiz web, çeşitli yenilikçi özellikler sunarken istikrarlı ve güvenli bir merkeziyetsiz ağ elde etmeyi vaat eden internetin en son ana yinelemesidir.

Web’in Şu Anki Modeli

Web3 hakkında konuşmadan önce, ondan önce gelen sürümleri anlamamız gerekir. Web1 orijinal internettir: karmaşık bir referans ağıyla birbirine bağlanan köprülerle birbirine bağlanmış geniş bir sayfa ağı. Web2, sosyal medya, forumlar, bloglar ve daha fazlasında kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle sonsuz kanallar açtığı için sosyal web olarak da adlandırılır.

Ancak web her yerde gibi görünse de farklı cihazlarla dünyanın dört bir yanına yayılmış olsa da, gerçek şu ki internet gerçekten çok merkezi bir yapıya sahiptir. Birbirimize bilgi gönderdiğimizde, veriler alınır ve sunucu adı verilen diğer bilgisayarlarda saklanır. Bu sunucular, biz talep ettiğimizde web sayfalarına hizmet eder. Şu anda okuduğunuz bu web sayfası gibi.

Web 1.0, neredeyse her zaman etkileşimli olmayan ilgili veriler içeren statik HTML web sayfalarıyla dolu olan İnternet’in ilk yinelemesidir. Sonuç olarak, çoğu web kullanıcısı web içeriğinin basit tüketicileridir ve dijital iletişim öncelikle tek yönlü e-posta ve mesajlaşma ile sınırlıdır.

Web 2.0, 2000’lerde İnternet dünyası yavaş yavaş bugün sık sık ziyaret ettiğimiz daha etkileşimli dijital manzaralara dönüşmeye başladı. Aslında, Web 2.0’ın İnternet geliştirme aşaması daha ilginç bir çevrimiçi deneyim sağlayabilir. Sosyal medyadan başlayarak, ağ etkileri, kitle kaynaklı içerik ve çok kaynaklı veri akışları ile etkinleştirilecek yeni iş modelleri ortaya çıkacaktır. Kısacası, Web 1.0, kullanıcıların verilere herkes için daha etkin bir şekilde erişmesine izin verebilirken, Web 2.0, İnternet kullanıcılarını daha kişiselleştirilmiş bir şekilde akın ediyor gibi görünüyor. Çok kanallı kullanıcı etkileşimi ve daha dinamik ve duyarlı bir algoritma gibi.

kripto, hack, zincir

Web3 ve Kripto

Web3, eşler arası bir model üzerine inşa edilmiş, merkeziyetsiz bir alternatif önermektedir. Kripto para birimleri, insanların kriptografi kavramından yarattığı dijital para birimleridir. Dolandırıcılığı ve çoğaltmayı neredeyse imkansız hale getiren, kriptografik olarak korunur. Birçok kripto para, blockchain teknolojisine dayalı ağlar etrafındadır. Bu nedenle; merkeziyetsizlik söz konusu olduğunda, Web 3.0’ın kripto paralar üzerindeki etkisi aslında çok büyük.

Merkeziyetsizliğin bu yeni İnternet konseptinin temel bileşenlerinden biri olması muhtemel olduğu göz önüne alındığında, kripto varlıklarının ve blockchain’in eşit derecede önemli bir rol oynadığı sonucuna varabiliriz. Gelecekte Web 3.0 dalgasının, erken dönem kripto para kullanım durumlarının çok ötesine geçmesi bekleniyor. Zengin etkileşim seçenekleri ve dünya çapındaki bir dizi ortakla bu ağ, her boyuttaki veriyi kriptografik olarak birbirine bağlayabilir.

Daha verimli makine öğrenimi algoritmalarına sahip bireyler, işletmeler ve makinelerle başlamak da bu konuda bir avantaj sağlayabilir. Tabii ki, bu koşullar şimdi kripto paraları ve Web 3.0’ı karakterize ediyor. Dolayısıyla; Web 3.0 blockchain’inin yükselişte olan iki şeyde büyük bir rolü var:

  1. Blockchain
  2. Kripto varlıkları.

Yukarıda bahsedilenler Web3 kriptosunun bir parçasıdır. Blockchain’in yeni trendi, yani merkeziyetsiz sistem olan Web 3.0, ilerleyen zamanlarda kripto paralar üzerindeki etkisini arttıracak gibi görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Kriptoya Yön Veren 5 İsim

Arbitrum

Arbitrum (ARBI) Ekosistemi