içinde

Web3, İnternet Kullanımımızı Nasıl Etkileyecek?

Web3, eşler arası bir model üzerine inşa edilmiş, merkeziyetsiz bir alternatif önermektedir. Aslında, yasa dışı film indirmelerinin nasıl çalıştığını biliyorsanız, zaten aşina olabileceğiniz bir model.

Web bir zamanlar herkesin her şeyi yapabileceği bir ütopya olarak görülüyordu, ancak Web3’ün savunucuları artık büyük şirketlerin ve tescilli algoritmaların egemenliğinde olduğunu söylüyor. Blokzincirleri, insanlara internetteki varlıklarının adil bir şekilde sahiplenmesini sağlayabilir.

Amsterdam Üniversitesi’nden Niels Ten Oever,

“Web3, internet için bir zamanlar mümkün olan büyük bir geleceğin kaybının yarattığı travmayla başa çıkmanın bir yolu” diyor.

İlk web, 1989’da Tim Berners-Lee tarafından başlatılan ve teknik bilgi birikimine sahip kişilerin bilgileri merkeziyetsiz bir şekilde çevrimiçi hale getirmelerine olanak tanıyan dünya çapında ağdı.

İlk olarak 1999 yılında bir dergi makalesinde adı geçen Web 2.0, herkesin çevrimiçi içerik oluşturmasına izin veren kullanımı kolay araçların geliştirilmesine tanık oldu; bu, yalnızca uzmanların değil, aynı zamanda bugün sahip olduğumuz Facebook ve Google gibi teknoloji devlerin de merkezileşmesi pahasına yapıldı.

Web3, “.0” ve bir boşluk bırakarak kendi tipografik trendini belirliyor ve destekçilerinin dediğine göre kolay kullanımı ve merkeziyetsiz araçları ile her iki dünyanın da en iyisine olanak sağlayacak.

Web3 Neleri Kapsıyor?

Web3’ün merkezinde, ağı çevrimiçi tutmaya yardımcı olan kullanıcılara ödeme yapan Ethereum blokzinciri kullanılarak oluşturulan dağıtılmış uygulamalar (veya dapp’ler) bulunur.

Londra strateji stüdyosu Bodacious’un kurucusu ve Web3 savunucusu Zoe Scaman, Dapps’in Web3 için App Store’un, iPhone’un potansiyelini ortaya çıkarmada yaptığına benzer bir rol oynayacağını söylüyor.

Scaman, “Sürtünmelerin ortadan kaldırılmasına ve daha fazla üçüncü taraf geliştiricinin blokzincirlerin üzerine inşa edilmiş daha fazla dapp yayınlamaya başlamasıyla gerçekleşecek geniş kapsamlı kullanım örneklerine ihtiyacımız var” diyor.

Hangi Dapp’ler Mevcut?

Şu anda en popüler beş dapp’den en popüler olanı, insanların kripto para birimlerini takas etmesine olanak sağlayan, diğeri ise takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) ticareti içindir. Diğer üçü, App Store’daki erken çıkış başarılarına benzer, ancak önemli bir farkla, oyunlardır: onları oynamak için kriptopara biriminde ödeme alabilirsiniz.

Kulağa Zor Geliyor

Bazı insanlar Web3 ütopyasına şüpheyle bakıyor. Ten Oever, “Web3, herhangi bir gerçek sorunu çözmeden sürtüşme getiriyor” diyor. Web3’ün arkasındaki dağıtılmış mimari ve merkeziyetsizleşme gibi birçok iddia, şüpheciler tarafından blok zincirler olmadan daha iyi elde edilir.

Web3

Ten Oever, “Merkezi bir altyapı üzerine dağıtılmış bir mimari kurarsanız, altyapıyı birdenbire merkezden uzaklaştırmazsınız” diyor.

Web altyapısı nominal olarak merkeziyetsiz bir yapıya sahip olsa da, pratikte internetin çoğu Amazon gibi bir avuç şirket tarafından barındırılan sunucularda çalışıyor ve aynı şey Web3’te de oluyor, diyor, çünkü insanlar sadece birkaç sağlayıcı tarafından barındırılan dapp’leri çalıştırıyor.

Şüphelerde Haklılık Payı Var mı?

Web3’ün vaadinden sapmalar henüz giderilmedi ve söz, hızlı para kazanmaya çalışanlar tarafından kilitlendi. Scaman gibi destekçileri bile dolandırıcılık ve sözle bağlantılı pompalama ve boşaltma düzenleri konusunda uyardı:

“Her zaman para kazanmaya çalışan insanlar olacak,” diyor, “ama inanılmaz şeyler inşa eden inanılmaz yetenekli insanlar da var.”

Kaynak: newscientist.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Kommunitas

Kommunitas, DeFiYield ile Birlikte Yeni IKO’sunu Duyurdu

Roboots

P2E Browser Oyunu Roboots (RBO) PancakeSwap’da Listelendi