içinde

Web3: Farklı Temellere Dayanan Bir İnternet

Masaüstünden mobil platformlara geçiş Web2’nin içinde olan bir hareketti, ancak Web3 internetin bir sonraki adımı olacak. Web3, özellikle internet mimarisi etrafında, önümüzdeki 10-15 yıldaki (Moore yasasına göre) internetin eğilimlerini geniş bir şekilde tanımlıyor.

İlk internet kullanıcıları içerikleri statik sayfalarda tüketiyordu. Mevcut Web2, ilişkiye dayalı veri tabanları tarafından sunulan merkezi platformlarda ve dinamik sayfalarda barındırılan platformlar ve içerik oluşturma üzerine odaklanıyor. Sosyal medya, görüntü ve video paylaşımını harekete geçirdi. Ancak, başarılı bir Instagram hikayesi oluştursam bile kâr eden, ana şirket Meta olur.

Blockchain Web3 için Kritik Bir Öneme Sahip

Yeni başlayan Web3’ün ayrıntıları ve tanımları farklı, ancak konsept, interneti merkeziyetsiz yapmak için büyük ölçüde blokzinciri teknolojilerine güvenecektir. Tam olarak bileşenleri, nasıl bir araya geleceklerini ve zorlukların nerelerde yaşanacağını bilmesek de, daha merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) blokzinciri teknolojisi, özellikle Ethereum üzerinde çalışacak.

WEB3

Blokzinciri son yıllarda uzun bir yol kat etti ve onu çevreleyen büyük hype nedeniyle, bu yeni gelişen teknolojinin uzun süredir ortalıkta olmadığını unutmak kolay olabilir. Web3, kriptopara birimleri, değiştirilemez tokenler (NFT), DeFi ve merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAO) dahil olmak üzere blokzinciri tabanlı teknolojilerin yükselişi nedeniyle 2021 boyunca yükselişe geçti.

Blokzinciri teknolojilerine karşı bir miktar geri çekilme olmasına rağmen – Çin kriptopara birimlerinin kullanımını yasakladı ve Hindistan muhtemelen yakında aynı şeyi yapacak – merkeziyetsiz teknolojiler hem sosyal hem de teknik olarak giderek daha güçlü hale geliyor. NFT, Collins’in 2021 Yılının Sözlüğü oldu ve ConstitutionDAO neredeyse ABD Anayasasının orijinal bir kopyasını satın aldı. Bu merkeziyetsiz teknoloji türleri büyük bir güce sahip ve GlobalData, blokzinciri pazarının 2030 yılına kadar 200 milyar dolara yaklaşacağını tahmin ediyor.

İnternet İçin Merkeziyetsizlik Ne Anlama Geliyor?

Trump Media ve Telecom Group, ‘Big Tech’in zorbalığına karşı durmaya’ söz verdi ve Web3’ün yapacağı şey de bu, ancak farklı bir şekilde. Büyük Teknoloji Şirketleri (Big Tech) artık web’in ve kullanıcılar tarafından oluşturulan verilerin koruyucusu olmayacak. Bunun yerine blokzinciri, Web2 tarafından çok zengin ve ünlü hale getirilen aracılara ihtiyaç duymadan verilerin toplu olarak kontrol edilmesine ve barındırılmasına izin verecek.

Bir avuç büyük teknoloji şirketine olan bağımlılığı minimize ederek, backend olarak binlerce düğüm (node) kullanan dağıtık ağlar, dünya çapında milyarları 6 saat boyunca internet karanlığına düşüren Facebook’un Ekim kesintisi gibi kesintilerin ciddiyetini azaltacak. Merkeziyetsiz veri ağları, bir kişinin mülkiyetini, kontrolünü kaybetmeden veya aracılara güvenmeden verilerin satılmasına izin vererek yeni bir tür veri ekonomisine yol açabilir. Ancak Web3, Big Tech’e olan bağımlılığı azaltmak konusunda her derde deva değil. Web3, Web2’nin yerini almayacak, bunun yerine onunla birlikte çalışacak ve onu tamamlayacaktır.

 

Daha Çok Web, Daha Çok Problem

Açık, güvene ve izne ihtiyaç duymayan Web3 kulağa teknolojik bir ütopya gibi geliyor. Kullanıcılardan oluşan topluluk geliştiricilerine sunulan açık kaynaklı yazılımdan oluşturulacak. P2P ağları, katılımcıların güvenilir bir üçüncü tarafa veya bir yönetim organının yetkisine ihtiyaç duymadan herkese açık veya özel olarak etkileşime girmesine izin verecektir.

Ancak, bir şeyleri merkezileştirmek bir amaca hizmet edebilir. İnterneti düzenlemek zaten zordu ve merkezi olmadığında daha da zor olacak. Politikacılar zaten mevcut internetteki zararlı içerik ve yanlış bilgi sorunlarının üstesinden gelmek için mücadele ediyor ve Web3’te yeni zorluklar ortaya çıkacak. Web3, merkeziyetsiz yapısı nedeniyle sansürsüz olabilir; düzenleme, Web3 konseptinin özünde yer alan merkeziyetsizliği ortadan kaldıracaktır. Web3, topluluk iş birliği, kendi kendini düzenleme ve oto sansür gerektirecektir. 3 milyar insan interneti kullanıyorken bu zor bir iş.

Kaynak: Verdict

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Blockchain.com Kendi NFT Platformunu Piyasaya Sürecek

BadgerDAO

BadgerDAO Hack Saldırısına Uğradı