in , , ,

Web3 Dünyasında Hangi Coin’ler Öne Çıkıyor? 

Web3 kavramı, günümüzde teknoloji dünyasının en çok tartışılan konularının başında geliyor. Dünya çapındaki internet ağının üçüncü büyük evrimini ifade eden Web3, blok zincir ve kripto para sektörüyle de yakından ilişkilidir. Web3 teknolojisi ile çalışan birçok Web3 coin ve token bulunmaktadır. Biz de KoinSaati olarak sizlere öne çıkan Web3 coin’leri rehber haline getirdik. 

Polkadot (DOT)

Bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı’nın ilk projesi olan Polkadot, tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu merkeziyetsiz ağ oluşturmak için kurulmuştur. Polkadot, herhangi bir ürünün veya verinin blok zincirler arasında aktarılmasına izin verir. Polkadot’un hizmeti yalnızca token’lar ile sınırlı değildir. Kullanıcılar aynı zamanda yerel Polkadot ağında parachain adı verilen birden fazla blok zincir ile birlikte çalışabilirler. 

Ekim ayının son haftasında 5 dolar seviyelerine kadar gerileyen Polkadot, bu hafta itibarıyla yükseliş hareketine başladı ve bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %5,93’lük yükselişle 6,74 dolardan işlem görüyor. 

Theta Network (THETA)

Kripto endüstrisinin dikkat çeken platformlarından olan Theta, Youtube’a alternatif olarak canlı yayın alanında gelişim ve yenilik vadeden projelerden biridir. THETA token ise Theta Network blok zincir protokolünün yönetişim token’ıdır. Google ve Samsung, THETA token stake eden ağda doğrulayıcı düğüm olan iki şirkettir. Theta Network’ün video yayıncılığı dışında en önemli özelliklerinden biri de bilgi ve veri işlemenin yanı sıra geliştiricilerin üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabilmesine de olanak sağlamasıdır. 

Geride bıraktığımız haftada yükseliş ivmesi yakalayan THETA, son 7 günde %11,42 yükseliş kaydetti. Son 24 saatlik verilere göre THETA, %4,63 yükselişle 1,28 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 

Internet Computer (ICP)

Internet Computer (ICP), kurumsal bulut hizmetlerine alternatif sağlayan bağımsız veri merkezleriyle merkeziyetsiz bir internet yaratıyor. Internet Computer (ICP), akıllı sözleşmeler ve diğer merkeziyetsiz uygulamaların web hızında çalışması için sınırsız bir ortam sağlamayı amaçlayan merkeziyetsiz blok zincir ağıdır. DFINITY’nin site savunucuları olan Internet Computer’ı kullanarak geliştiriciler, zincir üzerinde sosyal medya platformlarından, tüm DeFi ekosistemlerine ve hatta Ethereum tabanlı dApp’lere kadar her şeyi oluşturabilirler. 

Hafta başında 4 dolar seviyelerine kadar gerileyen ICP, bu yazının yazıldığı sırada son 24 saatlik verilere göre %1,70 yükselişle 5.53 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 

Arweave (AR)

Verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan merkeziyetsiz depolama ağı Arweave, 2018’in Haziran ayında piyasaya sürüldü. Geliştirici kısıtlamalarını en aza indirerek internet için uzun vadeli bir vizyon oluşturmayı misyon edinen proje için ebediyen devam eden bir dijital arşiv diyebiliriz. 

Uzunca bir süredir yatay seyrine devam eden Arweave, dün Meta şirketinin yaptığı açıklamalar sonrası sert yükseliş yaşadı. Meta şirketinin Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephanie Kasriel, Meta’nın dijital koleksiyonlarını saklamak için Arweave çözümünü kullanacağını duyurdu. Bu haberin ardından Arweave fiyatında 24 saatte %62’lik yükseliş yaşandı. Haber öncesi 10 dolar seviyelerinde bulunan AR, bu yazının yazıldığı sırada 14,98 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 

Basic Attention Token (BAT)

Basic Attention Token, dijital reklamcılık alanında faaliyet gösterme amacıyla Javascript, Mozilla ve Netscape kurucularından Brendan Eich öncülüğünde piyasaya sunulmuştur. Basic Attention Token geliştiricileri, reklam veren, yayıncı ve kullanıcıları bir araya getirerek tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir reklamcılık modeli geliştirmeyi amaçlamaktadırlar. 

Bu hafta itibarıyla fiyatında yükseliş yaşayan BAT, bu yazının yazıldığı sırada %1,75 yükselişle 0,33 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

PancakeSwap Yield Farms’ta LP Token Ekleme ve Kaldırma

Onomy Protocol Nedir?