içinde , , ,

Web3 3. Çeyrek Raporu

Web3 3.çeyrekte, yalnızca DeFi’yi değil, Web3’teki ana eğilimleri ele alarak işleri biraz farklı yapıyoruz. Daha önceki raporlarda yazdığımız gibi, DeFi’nin en büyük yeniliği, programların topluca sahiplenilmesi ve merkeziyetsiz olmasıdır.

Akıllı sözleşmeler dağıtıldıktan sonra, bir aracıya ihtiyaç duymadan yazıldığı gibi yürütülür. Bu, stablecoin’lerden borç almaya ve ödünç vermeye, merkeziyetsiz borsalara ve daha fazlasına kadar tüm merkeziyetsiz finansal uygulamalar dünyasının kapılarını açtı. Kriptoparalar ve tokenler sadece finans ve parayı dönüştürmekle kalmıyor, aynı zamanda yaratıcıların değer yaratmak ve paylaşmak için İnternet’te yerel organizasyonlar oluşturabilme yollarını da dönüştürüyor. Web3, İnternet’in nasıl yapılandırılması gerektiği ve bireylerin bu değer yaratmada nasıl paylaşılması gerektiği konusunda yeni ekonomik fikirlerin bir temsilcisi haline geldi.

Web1

 • TCP, IP, SMTP ve HTTP dahil olmak üzere 70’ler ve 80’lerden açık kaynaklı internet protokolleri.
 • Açıklık ve kapsayıcılık ruhuyla tasarlandı.
 • Kimsenin izni olmadan bunların üzerinde tekrardan yapılandırılabilir.

Web2

 • Açık kaynaktan para kazanmak zordur.
 • Web2’nin iş modeli, İnternet’in açık protokollerinin üzerine özel, kapalı protokoller oluşturmaya dayanıyordu.
 • Bu şirketlerin birçoğu artık tarihteki en değerli şirketler ve bunları ücretsiz olarak kullanırken, kullanıcı verileri ve şeffaf kod satan modellere güvenmek zorundayız.

Web3

Web3

 • Web1 gibi, açık kaynak protokolleri, ancak toplu olarak kripto ekonomi aracılığıyla sahiplenilir.
 • Geleneksel organizasyonlardan bağımsız, kod yazıldığı gibi yürütülür.
 • Açık kaynaklı yazılıma, verilerin kullanıcı sahipliğine ve izinsiz erişime değer verir.
 • Ortak bir kimlik ve işbirliği duygusu yaratır.

Web3 Ekonomisi

Bu rapor, doğrulanabilir merkeziyetsiz ağların mümkün kıldığı ekonomik kalıpları kapsar. Stablecoin’lerden teminatlı borç verme ve ödünç alma protokollerine, NFT’lere ve oyunlara kadar Web3 ekosistemi, artık içerik oluşturucuların ve toplulukların para kazanmaları için yeni yolların ve İnternet’te yerel toplulukların işbirliği yapması için yeni modellerin geniş bir ekosistemini temsil ediyor.

Web3 henüz gelişme aşamasındadır, bu nedenle hızı arttırmak ve işlem maliyetlerini azaltmak için programlanabilir akıllı sözleşmelerin yürütülmesini Ethereum temel katmanından boşaltmak için oluşturulmuş yeni Layer 2 (Katman 2) ağ türlerini ele alıyoruz.

Akıllı sözleşmelerin kendileri yeni bir programlama türüdür ve akıllı sözleşme güvenliği bölümümüzde ele aldığımız güvenlik açıkları riskini azaltan güvenli, gaz açısından verimli akıllı sözleşmeler sağlamak için dikkatli bir özen ve inceleme gerektirir. Son olarak, dünya çapındaki hükümetler ve düzenleyiciler, mevcut düzenlemeleri nasıl uygulayacaklarına, yatırımcıları nasıl koruyacaklarına ve bu yeni varlık türlerini nasıl kategorize edeceklerine karar vermeye başlıyor.

Web3

DeFi Ekonomisi

Stablecoin’ler

Stablecoin arzının büyümesi, USDC ve BUSD’nin USDT pahasına artan pazar payı ile Ethereum üzerinde çeşitlendirilmeye devam ediyor. Stablecoinler için baskın akıllı sözleşme protokolü olmaya devam eden Ethereum’da USDC, bugüne kadar pazar payını sürekli olarak büyüttü.

BUSD’nin pazar payı aynı zaman diliminde genişlerken, DAI pazar payı sabit kaldı. USDC, USDT’nin pazar payına hızla yaklaşıyor.

Web3

Aşağıdaki stablecoin sabit para performans grafiği, USD cinsinden çoğu stablecoin’in yalnızca orta düzeyde oynaklıkla sabit parayı ABD Doları ile pariteye yakın tutabildiğini gösteriyor.

DAI, geri kalanına göre daha fazla volatilite sergiledi, ancak DAI, ETH, BAT veya USDC gibi diğer dijital varlıklar tarafından teminat altına alındı. Oysa USDC, her kripto doları rezervde tutulan bir ABD doları tarafından desteklendiğinden daha keskin bir sabite sahip. Tüm stablecoinler, paritenin altında ve üstünde minimum değerlere sahipti.

Web3

Stablecoin’ler, parite etrafında bir miktar volatilite ile sabit kalmayı başarabilse de, stablecoinleri destekleyen rezerv varlıkları, kredi kalitesi ve risk açısından farklılık gösterir. Örneğin, USDT bir kredi riski kaynağı olan PAX ve USDC’ye göre ticari senet ve şirket tahvillerine önemli ölçüde maruz kalmaktadır.

DAI, itibari para yerine ETH, WBTC ve USDC gibi kriptopara birimleri tarafından aşırı teminatlandırılmış bir DeFi sabit parasıdır.

Borçlanma ve Borç Verme

DeFi’de borçlanma ve borç verme, üçüncü çeyrekte ödenmemiş krediler açısından önemli bir büyüme kaydetti ve 6 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve yaklaşık 24,7 milyar dolarlık borç ödendi. Üçüncü çeyrekteki bu dramatik toparlanma, toplam borcun 14,3 milyar dolar civarında olduğu ikinci çeyreğin sonunda faaliyette hızlı bir düşüşün ardından geldi.

Aave, 7,4 milyar dolarlık protokolde bekleyen borcuyla DeFi borç verme protokollerini yönetiyor. İlginç bir şekilde AAVE tokeni, önde gelen rakip Compound’un COMP tokeninden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğinden, pazar Aave’nin lider borç verme protokolü olmasını öngördü. Ayrıca, Aave yaklaşık 4,6 milyar dolarlık tamamen seyreltilmiş piyasa değerine ulaşırken, Compound yaklaşık 3,1 milyar dolarlık tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ile geride kalıyor.

Ödenmemiş kredilerin yaklaşık %68,2’si DAI’de bulunurken USDC için %21,9’dur ve bu da merkeziyetsiz stablecoin’e artan bir güven düzeyine işaret ediyor. DAI için artan güven seviyesi, muhtemelen SEC’in devam eden Circle soruşturmasına ilişkin endişelerden kaynaklanıyor.

Önde gelen kredi protokolleri Aave ve Compound için kullanıcı büyümesi üçüncü çeyrekte yavaşladı. Aave’nin kullanıcı tabanı 2. çeyrekte 46.588 toplam kullanıcıdan 66.083 toplam kullanıcıya, %42 artarak 3. çeyrekte sadece %16 artarak yaklaşık 76.909 toplam kullanıcıya ulaştı.

Compound’un kullanıcı tabanı 2. çeyrekte yaklaşık %4 artarak toplam 311.581 kullanıcıdan 323.759 toplam kullanıcıya ulaşırken, kullanıcı tabanı 3. çeyrekte sadece %1.9 artarak 323.759 toplam kullanıcı tabanına ulaştı.

Ödenmemiş krediler genel olarak önemli ölçüde artarken, kullanıcı büyümesi aynı üstel büyümeyi yaşamadı. Bu da kullanıcı başına ödenmemiş ortalama borcun üçüncü çeyrekte önemli ölçüde arttığı anlamına geliyor. Bu gerçek, üçüncü çeyrekte başladığımız piyasa rallisinden kaynaklanabilir.

Web3

DeFi Protokolü Geliri

DeFi ekosistemi, piyasaya daha fazla katılımcı girdikçe ve daha sofistike finansal araçlar oluşturuldukça 2021’de eşi görülmemiş bir hacim artışı yaşadı. Uniswap, PancakeSwap ve SushiSwap gibi popüler protokoller artık yıllık 100 milyon doların üzerinde gelir sağlıyor.

Sürekli, marjin ticareti ve spot ticareti destekleyen merkeziyetsiz bir borsa olan dYdX, Eylül ayı boyunca 45 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

3. Çeyrekte Temel DeFi Yönetişimi

Şu anda yönetim, büyük DeFi protokollerinin çoğunda değişiklikleri yönlendiriyor. Token sahipleri, bir protokolün hazine fonlarını nasıl tahsis etmesi gerektiğine dair önerilerden, Bileşik Finans üzerindeki bir varlık için teminat faktörünü değiştirmek gibi daha spesifik ayrıntılara kadar uzanan tekliflere oy verir.

Kullanıcılar, yönetim güncellemelerini takip ederek DeFi protokollerinde yapılacak büyük değişiklikleri açıkça görebilirler.

SYNTHETIX

Herhangi bir protokol arasında, Synthetix açık ara en etkin yönetişime sahiptir. Her hafta, yayınlanan teminata dayalı olarak sentetik varlıkların basılmasına bağlı çeşitli parametreleri değiştiren birden fazla güncelleme her zaman vardır.

Ayrıca Synthetix, protokolde sentetik varlıkların yayınlanmasıyla ilişkili ücretleri sıklıkla değiştirir. Bu çeyrekte, Synthetix, ön-çalışmayı etkisiz hale getirmeyi, L2’deki hedef teminatlandırma oranını %900’den %750’ye düşürmeyi, kullanıcıların bir ücret iadesi olmaksızın varlıkları bir Chainlink gibi oracle’ların, Uniswap V3 gibi DEX oracle’larının kombinasyonu, L2 enflasyonist ödüllerini 50K’ya yükseltiyor ve iki yeni merkeziyetsiz yönetişim organı sunuyor.

Bu çeyreğin en önemli değişiklikleri aşağıdadır:

AAVE

Synthetix, tüm DeFi’deki en aktif yönetim sistemlerinden birini sunarken, Aave’nin yönetimi genellikle daha büyük tekliflerle ilgilenir. Bu, destekledikleri varlıklar için tasfiye bonusunu değiştirmeyi, algoritmik stablecoin FEI için destek eklemeyi, Gauntlet’in desteklenen varlıkların risk altındaki değerini (VAR) analiz etmesini sağlamayı, DeFi Nabız Endeksi (DPI) için destek eklemeyi ve Aave v2 için likidite teşviklerinin genişletilmesini içerir.

Bu çeyreğin en önemli değişiklikleri aşağıdadır:

AIRSWAP

AirSwap token sahiplerine iyileştirme önerileri oluşturma ve oylama için ödeme yapılır. Oy verdikten sonra, katılımcılar oylarının ağırlığı ile orantılı olarak toplanan protokol ücreti havuzundan talep edebilirler. Üçüncü çeyrekte, topluluk protokol ücreti tahsislerini ve standartlaştırılmış katılımcı çemberi finansmanını geçti.

Bu çeyreğin en önemli değişiklikleri aşağıdadır:

UNISWAP

Aave’ye benzer şekilde, Uniswap’ın da inanılmaz derecede aktif bir yönetim süreci yoktur. Bu sağlam yönetişim eksikliği, bir oylamanın geçmesi için 40 milyon UNI’nin desteklemesini gerektirmesi ve bir kullanıcının bir teklif sunabilmesi için 2,5 milyon UNI’ye sahip olması gerektiği gerçeğinden kaynaklanabilir. Bu çeyrekte kabul edilen tek önemli yönetim önerisi, yönetim sözleşmelerini Compound’un Governor Bravo sözleşmesine yükseltmekti.

Bu çeyreğin en önemli değişiklikleri aşağıdadır:

COMPOUND

Synthetix gibi Compound da inanılmaz derecede aktif bir yönetişim sürecine sahiptir. Önemli güncellemeler arasında COMP ödüllerinin geçici olarak devre dışı bırakılması, 65K COMP eşiğini korumaya gerek kalmadan her zaman teklifte bulunabilecek adresler için bir whitelist oluşturulması ve Kasım 2020’deki DAI olayından etkilenen kullanıcılara DAI dağıtılması yer alıyor.

Bu çeyreğin en önemli değişiklikleri aşağıdadır:

Ethereum DeFi Hakimiyeti

Merkeziyetsiz finansta kilitli tüm kripto varlıklarından Ethereum, her biri %10 veya daha azını temsil eden diğer en iyi 5 akıllı sözleşme blok zinciriyle karşılaştırıldığında, kilitlenen toplam değerin (TVL) %77’sini temsil eder. Ethereum’un ardından, DeFi’de kilitlenen toplam değer açısından önde gelen rakipler Binance Coin ve Solana oldu. Sonuç olarak, diğer blok zincirleri dikkat çekti ve teşvik programları başlattı. Bu, Eylül ayı sonu itibariyle toplam 47 milyar dolarlık bir değerleme için Hedera, Avalanche, Fantom, Terra ve Celo gibi daha yeni Layer 1(Katman 1) protokolleri için Ethereum’un pazar payını küçülttü.

 Layer 2 (Katman 2) DeFi

Web3’ün ölçeklenmesi için Ethereum’a ihtiyacı var, ancak ölçeklendirme ortamı ilk kez kullananlar için kafa karıştırıcı olabilir. Birçok ölçeklendirme çözümü hala araştırma ve geliştirme aşamasındadır ve teknoloji, aylık olarak çıkan yeni çözümlerle gelişmektedir. En güvenli ölçeklendirme çözümleri Layer 2’lerdir. (Katman 2)

Layer 2 çözümleri, bir anlaşmazlık durumunda Ethereum’un hakem olarak hareket edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Layer 2’lerin (Katman 2) bir alt kümesi olan Rollup’lar, ölçeklenebilirlik yetenekleri ve Ethereum aracılığıyla devralınan güvenlikleri göz önüne alındığında son derece umut verici çözümlerdir. Ancak, geliştirme ekiplerinin tasarım ve uygulama seçimleri nedeniyle toplamalar farklılık gösterir. Aşağıdaki bölümde, üçüncü çeyrekte en çok kullanılan beş toplamanın bir analizini sağlamaya çalıştık. Bu analizin sonuçları, mevcut durumun anlık görüntüleridir.

DeFi

Ölçeklendirme için DeFi kullanıcısının ihtiyaçlarına bağlı üç boyut belirledik: Layer 2’de (Toplam Değer Kilitli veya TVL olarak da bilinir) ne kadar para var, 2021’in üçüncü çeyreği boyunca kaç işlem gerçekleşti, kaç benzersiz adres ve son olarak, L2 üzerinde işlem yapma maliyetleri.

Burada sunulan çözümlerin çoğunun beta sürümünde olduğunu ve gelecekte olmayı planladıkları kadar merkeziyetsiz, ekonomik, hızlı ve güvenli olmadığını unutmayın. Ayrıca, yalnızca Optimistic Rollups, Arbitrum ve Optimistic blok gezginlerine sahiptir; bu, verileri bire bir karşılaştırmanın zor olabileceği anlamına gelir. İşlemlerin maliyetleri için, çeşitli veri kaynaklarını kullanarak yalnızca mevcut maliyetleri anlık olarak görüntüleyebildik.

Kullanım

Layer 2’nin (Katman 2) daha fazla kullanılması, DeFi kullanıcıları için daha iyi fiyatlar, daha az kayma ve tipik olarak daha fazla likidite anlamına gelir. Evrensel bir Optimistic Rollups olarak Arbitrum, tüm kategorilerde üçüncü çeyreğin sonunda en fazla kullanımı gösterir.

Bununla birlikte, tasarım açısından çok benzer bir yaklaşıma sahip olan İyimserlik tarafından yakından takip edilmektedir. Merkeziyetsiz borsalar için oluşturulmuş tek amaçlı toplamalar için dYdX, günlük 480 bin işlemle açık ara en fazla kullanıma sahiptir.

Maliyetler

Tüm Layer 2’ler maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir. Sıfır Bilgi (zk) özetleri, işlem maliyetlerinin düşürülmesi için daha fazla potansiyel gösterir. Ancak, bu durumlarda dYdX, Loopring ve zkSwap v2, yalnızca dolaylı olarak çözümün gass fee (gaz ücreti)’lerinden kaynaklanan işlem ücreti olarak hacmin sabit bir yüzdesine sahiptir.

Yine de, ETH aktarımı söz konusu olduğunda, Loopring’in sıfır bilgi tabanlı bir toplama olarak en ucuzu olduğu görülebilir.

ConsenSys, geliştiricilerin ve son kullanıcıların Layer 2 (Katman 2) çözümlerini kullanmaya başlamasını kolaylaştırıyor. Layer 2 (Katman 2) DeFi’yi keşfetmeye başlamak istiyorsanız, cüzdanınıza özel ağlar ekleme kılavuzuna göz atmayı unutmayın. Arbitrum veya Optimism gibi bir Layer 2 (Katman 2) üzerinde bir DApp geliştiriyorsanız, Infura ve Truffle geliştirici araçlarımız artık her ikisini de destekliyor.

Non-fungible tokens (NFT’ler)

2021, şüphesiz NFT yılı oldu. Royal gibi şarkıları finansal varlıklara dönüştürmek için yeni mekanizmaların ortaya çıkışından, ünlü NFT koleksiyoncusu Cozomo de’ Medici olduğunu iddia eden Snoop Dogg’a kadar, bu yutturmacadan kaçmak için çok zorlanacaksınız.

Kanıt olarak, 33.985,609 satışta bir önceki çeyreğe göre sekiz kat artışla 2021’in üçüncü çeyreği için toplam 10.7 milyar dolarlık satış gerçekleşti.

Web3 nft

Web3 nft Q3

Ekosistem olgunlaştıkça, ikincil satışların artık birincil satışları (17.5 milyon $’a karşı 16.4 milyon $) geride bıraktığını görmeye başlıyoruz ve bu, yeni projelerin hala dikkat çekmesine rağmen, eski projelerin dikkati koruduğu anlaşılıyor.

Yine de birincil satışlar, üçüncü çeyrekte 16 milyar doları aşan birincil satışlarla güçlü kalmaya devam ediyor.

Web3 weekly nft

Bu devrimi büyük ölçüde kolaylaştıran platform, kullanıcıların hemen hemen her NFT koleksiyonundan parçalar alıp satabilecekleri bir NFT pazarı olan OpenSea’dir. OpenSea’den geçen işlemler hacimleri: Rekor kıran Ağustos ayında, platform NFT satış hacmindeki toplam 3,25 milyar doların 3,16 milyar dolarını oluşturdu. İlginç bir şekilde, Nifty Gateway, OpenSea’nin 2021’in 2. ve 3. çeyreğinde go-to-platform olarak yerini sağlamlaştırmasıyla bu yılın nisan ayına kadar baskın NFT pazarıydı.

SuperRare, Foundation ve Hic et Nunc, NFT pazar alanı alanındaki diğer liderlerdir, ancak OpenSea ile son çeyrekte pazar hacminin %97’sini oluşturan nispeten küçük bir azınlığa sahiptir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer yarışmacı, bu sefer geleneksel dünyadan, Eylül 2021’de NFT satışlarında 100 milyon doları aşan ve Asya’daki yakın tarihli bir NFT müzayedesinde 28 Eylül’de 15,6 milyon dolarlık satış getiren Christie’s oldu.

Web3 nft

Profil Resmi NFT’leri (PFP’ler)

CryptoPunk #7804

Web3 - nft

Kripto toplulukları, kullanıcıların profil resimleri aracılığıyla çeşitli avatarlarda kendilerini tasvir ettikleri etkileyici bir yer haline geldi. Yakında doğrulanacak olan bu pikselli serserileri, canı sıkılmış maymunları ve sevimli kedigilleri Twitter’da yüzerken görmüşsünüzdür. Bu artık kripto yatırımcıları için bir heves değil. PFP’ler, Jay-Z ve Snoop Dogg gibi ünlülerin Twitter’da profil resimleri olarak Cryptopunks satın alıp seçmesiyle, ödeme şirketi Visa’nın koleksiyonlarına bir Punk eklemesiyle ve toplumun bu kültürel boğa piyasasını benimsemeye devam etmesiyle ana akım haline geliyor.

İlginç bir sanat projesi olarak başlayan şey, tüm bir kripto sanat hareketine mantar gibi yayıldı. CryptoPunks, günümüzde dijital sanata ve koleksiyonlara güç veren ERC-721 standardına ilham veren bir internet eseridir. Her biri rastgele oluşturulmuş özelliklere sahip 10.000 benzersiz CryptoPunk vardır. Bu pikselli karakterler, erkekler ve kızlar, nadir zombiler, maymunlar ve uzaylıların bir karışımıdır.

Bored Ape #9678

Web3 - nft

Lansmanından bu yana, Bored Ape’lerin popülaritesi patladı, Steph Curry gibi NBA yıldızları artık Twitter’da bir Bored Ape profil resmi takıyor. Bored Ape Yacht Club (BAYC) ile Bored Ape NFT’niz, Yacht Club üyeliğiniz gibi iki katına çıkar ve mutant maymunlar, 3D modeller ve grafiti panosu işbirliği gibi özel avantajlara erişim sağlar. Bu kapılı toplum, NFT’nin doğrulanabilir erişim sağladığı özel kulüpler yaratma konusunda başarılı bir girişim gösteriyor.

Meebit #5801

Web3 - nft

Avatarları oyunlarda ve Metaverse’de kullanılabilen bu 3D voksel karakter projesi CryptoPunks’ın arkasındaki akıllardan geliyor. Bir Meebit ile, daha eğlenceli bir deneyim için NFT’nizi canlandırmanıza izin veren ek varlık paketlerine erişebilirsiniz. Decentraland’de dans etmek, oyun dünyanızda akrobasi gösterileri yapmak veya somut bir dekorasyon için avatarınızı 3D olarak yazdırmak isteyin, Meebits’in özelleştirmesi ve esnekliği Metaverse yolculuğunuzu istediğiniz gibi yönlendirmenizi sağlar.

PFP NFT’lerindeki artış aynı zamanda daha geniş bir kültürel harekete işaret ediyor. JPEG ticareti, salt fayda tarafından yönetilen borsalar yerine, bu yaratıcı etkileşimlerin doğasında bulunan kültürel ve sembolik değer tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

PFP NFT’leri, insanların durumu bildirmelerine, topluluk oluşturmalarına ve sanatsal ifadeyi teşvik etmelerine olanak tanır. Larva Labs ve Yuga Labs’ın Hollywood anlaşmaları, CryptoPunks, BAYC ve Meebits gibi projelerin film ve televizyon aracılığıyla medyaya daha fazla maruz kalacağını öne sürüyor. Bu NFT’lerden birine sahip olmak, günlük olarak büyümeye devam eden yerel internet sosyal kulüplerine biletiniz olarak ikiye katlanır.

Web3

NFT’lerin Finansallaşması

NFT’ler doğal olarak diğer Ethereum akıllı sözleşmeleri ve protokolleri ile birleştirilebilir olduğundan, finansallaştırma için uygundurlar. Üç ana türe bakıyoruz: Toplu teklif verme, parçalara ayırma ve NFT’leri krediler için teminat olarak kullanma.

İlki, NFT’lere toplu olarak teklif vermek için arkadaşlarınızla ekip oluşturmanıza olanak tanıyan bir ürün olan PartyBid’dir. Tüketiciler, fonları bir araya toplayarak, aksi takdirde mümkün olmayan daha yüksek değerli parçalar elde edebilirler (CryptoPunks gibi).

Bu, imkanlarınızın ötesinde satın alma ve arkadaşlarınızla bir NFT koleksiyonu oluşturmanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara potansiyel olarak daha yüksek getirilerle piyasadaki en heyecan verici projelerden bazılarına erişim sağlar. Bu yenilik, yalnızca NFT’lerin dijital doğasıyla mümkün olur; bu sayede, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, bir sanat eseri gibi bir şeyi fiziksel olarak paylaşma zorluğu olmadan aynı dijital ürüne sahip olmanın keyfini çıkarabilir. Özel bir durumda, bu, bir CryptoPunk’un kısmi sahiplerinin başka bir nadir CryptoPunk’ın bir parçasının ücretsiz olarak havadan düşürüldüğü anlamına geliyordu.

Web3

Bunun bir varyasyonu, Fractional gibi şirketlerin bir NFT’nin fraksiyonları için teklif vermenize ve satın almanıza izin verdiği NFT’lerin fraksiyonelleştirilmesidir. Tüm kullanıcılardan gelen toplam teklifler, yatırdığınız miktara bağlı olarak NFT’nin kesirleri ile birlikte toplam satış fiyatına eşittir. Fraksiyonel oyunlar, artan satın alma gücü için yabancıları dahil etmek dışında, PartyBid ile aynı öncülde oynanır. Bu, mülkiyeti daha büyük ve daha küresel bir ölçekte demokratikleştirmekle kalmaz, aynı zamanda sanatçıların ve içerik oluşturucuların çalışmalarından sermaye açısından verimli bir şekilde para kazanma şansını artırır.

Son olarak, NFT teminatlı krediler sunan NFTfi  gibi platformlar var. Teminat için herhangi bir ERC-721 belirteci koyarak, diğer kullanıcılar size bir kredi sunmaya başlayabilir. Kabul edildikten sonra, ETH size ödenir ve NFT, NFTfi akıllı sözleşmesinde kilitlenir. Ancak krediniz ödendikten sonra iade edilir. Krediyi geri ödeyemezseniz, NFT borç verene aktarılır. NFTfi şimdiden yaklaşık 4 milyar USD kredi sağladı.

Bu teoride basit olsa da pratikte dikkat edilmesi gereken birkaç risk vardır. İlk olarak, bilgisayar korsanlarının koddaki bir kusuru tespit ettiği ve sözleşmeye kilitlenmiş fonları veya NFT’leri çalabildiği sektörde akıllı sözleşme riski yaygındır. Bunun yakın tarihli bir örneği, akıllı sözleşme kusurları yoluyla çalınan 600 milyon dolar değerindeki varlığa sahip Poly Network’tür.

Diğer bir risk, NFT’nin değerinin büyük ölçüde dalgalanabileceği ve potansiyel olarak teminat olarak kullanılan NFT’nin krediden çok daha düşük değerde kalmasına neden olabilecek kredi / değer oranıdır. Bu risk, özellikle sektörün yeni gelişmekte olan durumu göz önüne alındığında, özellikle uzun vadeli krediler için yüksektir.

Son olarak, birçok NFT projesinin likiditesi düşüktür, bu da satıcılar ucuza satmak istemedikleri için onlara yapay olarak yüksek bir taban fiyat verebilir, ancak alıcılar aktif değildir. Bu, kredi verenlerin teminat olarak kullanılan NFT’yi yanlış fiyatlandırmasına yol açabilir; kredi temerrüde düşerse, pazarlık ettiklerinden daha düşük bir NFT değeri alabilirler.

Özetle, NFTfi gibi projeler henüz akıllı sözleşme sömürülerine sahip değil, ancak bu gelecekte olmayacakları anlamına gelmiyor ve ödünç almak istiyorsanız her zaman teminat olarak kullanılan NFT’lere karşı dikkatli olun.

Web3 - NFTi

Kripto Kurumları için DeFi

Kuruluşların DeFi’ye olan ilgisi bu çeyrekte de yukarı yönlü seyrini sürdürdü. DeFi uygulamaları 2017’den beri varken, kuruluşlar 2020’de dijital varlık sınıfını benimsemeye başladı.

Bu ilgi, DeFi’nin sunduğu olağanüstü yatırım getirilerine ve katılımı kolaylaştırmak için kripto koruyucularının yükselişine bağlanabilir. İşte kuruluşların DeFi’ye katılmadan önce dikkate alması gereken beş faktör.

Yukarıdaki hususlardan özellikle velayet, kurumsal kripto dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır. Kripto fonları, piyasa yapıcılar ve ticaret masalarının DeFi’ye erişebilmeleri için çeşitli güvenlik, güvenlik ve operasyonel gereksinimleri karşılamaları gerekir. İşte burada emanetçiler devreye giriyor.

Saklayıcılar, kripto para birimlerini müşteriler adına tutan ve taşıyan kuruluşlardır. Bir emanetçiyi, tokenlerinizin ve özel anahtarlarınızın güvenliğini sağlayan bir kapı bekçisi olarak düşünün. Tokenleri tutmanın yanı sıra, emanetçiler ayrıca fon yöneticileri adına kripto işlemlerini onaylar ve kolaylaştırır. Çoğu zaman kripto fonları, özel anahtarların Donanım Güvenlik Modüllerinde (HSM’ler) veya Çok Taraflı Hesaplama (MPC’ler) gözetim teknolojisinde ve nitelikli koruyucularda tutulmasını gerektirir.

Koruyucular

MetaMask Institutional, yatırımcıların en katı kurumsal gereksinimleri karşılarken DeFi ve Web3’e tam erişime sahip olmalarını sağlamak için yakın zamanda önde gelen üç saklama kuruluşu ile ortaklık kurdu: BitGo, Qredo ve Cactus Custody. Bu ortaklıklar, küçük kripto girişimleri ve DAO’lardan milyarlarca dolarlık kripto fonlarına kadar kuruluşların farklı ihtiyaçlarına cevap veriyor.

BitGo

AUM BitGo: $40B

BitGo , en eski kripto şirketlerinden biridir ve bu yılın başlarında kripto sektörünün ilk milyar dolarlık anlaşmasının bir parçasıydı. Vasi, Galaxy Digital tarafından 1.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alındı. BitGo’nun ayrıca PayPal tarafından kur yaptığı söylendi, ancak bu anlaşma suya düştü. BitGo 2013 yılında kuruldu ve şu anda gözetim altında 40 milyar doların üzerinde varlığa sahip. Koruyucu, çoklu imza cüzdanına öncülük etti. Yalnızca kurumsal müşterilere hizmet vermeye odaklanan ilk dijital varlık şirketi.

Cactus Custody

AUM Cactus Custody: $10B

Cactus Custody™ , Hong Kong merkezli bir güven şirketidir ve gözetim altında 10 milyar ABD Doları’nın üzerinde varlığa sahiptir. Asya’nın en hızlı büyüyen dijital varlık finansal hizmetler platformu olan Matrixport tarafından sağlanan üçüncü taraf kurumsal saklama hizmetidir. Cactus Custody™ madenciler, şirketler, fonlar ve projeler için soğuk ve sıcak depolama, kurumsal kripto yönetimi özellikleri ve DeFi bağlantısı sunar.

Qredo

Qredo’yu benzerlerinden ayıran özelliklerden biri, Qredo’nun özel anahtar gerektirmeden işlemleri etkinleştirmesine olanak tanıyan Çok Taraflı Hesaplama (MPC) kullanmasıdır. Bu özellik, özel anahtarların ele geçirilme riski ortadan kaldırıldığı için Qredo’daki işlemleri daha güvenli hale getirir. Qredo, küçük çaplı kripto fonlarından küresel varlık yöneticilerine kadar, DeFi stake’inde çok aktif olan kurumları desteklemektedir. Layer 2 (Katman 2) blok zinciri aynı zamanda büyüyen bir zincirler arası ticaret ve likidite fırsatları ekosistemine sorunsuz, düşük maliyetli erişim sağlar.

Aave Arc: İzinli Borçlanma ve Borç Verme Havuzları İçin Bir Çalışma

Üçüncü çeyrekte, bir kripto koruyucusu olan Fireblocks, Aave Governance topluluğuna Fireblocks LLC’nin bir veya daha fazla Aave Arc dağıtımı için “Whitelist” olarak atanmasını, benimsenmesini ve yetkilendirilmesini onaylaması için bir teklif oluşturdu.

Whitelist, whitelist’tekiler tarafından Aave Arc kullanıcıları üzerinde gerçekleştirilen ağ geçidi işlevidir. Kullanıcı üzerinde KYC/KYB kontrolleri yapma, kullanıcıyı uygun açıklamalar, hükümler ve koşullarla işe alma ve kullanıcı tarafından sağlanan Ethereum cüzdan adreslerine özel izinler (örneğin ödünç alma, tedarik etme, tasfiye etme) sürecini ifade eder.

Web3 - AAVE

Teklif geçerse, Aave kurumsal yatırımcılara DeFi protokollerine erişim ile katı düzenleyici gereksinimler sağlayacak. İzin verilen çözüm, hem borç verme hem de borç alma tarafında, yalnızca KYC/KYB’yi geçen katılımcıların havuzlara girebileceği özel fon havuzları sunacaktır.

Kurumsal yatırımcılar, DeFi’ye yatırım yaparken risk bazlı uyum sürecini göz önünde bulundurmak zorundadır. Saklayıcının Aave Arc için whiteliste alınması için belirli koşulları karşılaması gerekir: (a) faaliyet gösterdiği yetki alanında lisanslı/kayıtlı bir kuruluş; (b) FATF yönergelerine uygun olarak KYC/KYB ilkelerine tabi olarak; ve (c) sağlam bir AML/CFT uyum programını benimsemesi gerekir ve benimsemiştir.

Olası sorunlardan biri, izinsiz ve izinli havuzlar arasındaki getiri farkıdır. Katılım sınırlı olduğu için özel havuzlar, halka açık havuzlardan farklı getirilerle sonuçlanabilir. Ancak, hem özel hem de kamu havuzlarına erişimi olan katılımcılar, özel havuzların benzer faiz oranlarını sürdürmesini sağlamaya yardımcı olabilecek farkı ve piyasa verimsizliğini arbitraj edebilir.

Metaverse

Bir terim olarak “metaverse”, Neal Stephenson’un 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’de popüler sözlüğe resmen girdi ve burada terimi İnternet’in sanal gerçeklik tabanlı bir halefini tanımlamak için kullandı. Sözcük, algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3B sanal alanlardan oluşan İnternet’in gelecekteki bir yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır. Kendiniz için bir “metaverse” deneyimi yaşamak istiyorsanız, ConsenSys’in Ethereum tabanlı dünya Decentraland’daki genel merkezine göz atabilirsiniz.

Blok zinciri bağlamında Metaverse’in en açık örneklerinden biri, play-to-earn oyun kavramıdır. “Age of Empire” günlerinde geleneksel oyun oynama modeli basitti: Kullanıcılar “oynama” deneyimi karşılığında bir ücret ödemek zorundaydı. Metaverse oyunlarını oynamak için genellikle para gerekirken, gelir modeli değişmeye devam ediyor ve artık eskisi kadar basit değil.

Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasıyla, terim giderek daha fazla kötüye kullanılıyor. Ancak Web3’teki fikir, bir sanal dünyada toplayabileceğiniz ürün ve nesnelerin, toplu olarak sahip olunan protokoller üzerine kurulu belirteçler aracılığıyla diğer sanal dünyalara geçebilmesidir. Biraz renk eklemek için Metaverse alanındaki bazı büyük projelere dalalım.

Web3 - metaverse

Play-to-Earn Gaming

Üçüncü çeyrekte, play-to-earn endüstrisi muazzam bir şekilde büyüdü. Öne çıkan oyunlar ve ekonomiler Axie Infinity, ZED Run, Sandbox ve Yield Guild Games oldu.

Axie Infinity’nin yaratıcısı Sky Mavis, yaklaşık 3 milyar dolarlık bir değerleme ile 152 milyon dolar topladı. Axie Infinity, oyuncuların farklı değer ve nadirlikte daha fazla Axies yaratmak için savaşabilen, görevleri yerine getirebilen Axies topladığı bir oyundur.

Ancak oyunun nihai amacı, satılabilen SLP tokenlerini elde etmektir. Axie yaratıklarının kendileri de ERC-721 NFT’ler olarak takas edilebilir. Yalnızca 2021’in üçüncü çeyreğinde, Axie Infinity NFT ticareti yoluyla 720 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Axie Infinity, yılın başından bu yana 30 kattan fazla bir artışla şu anda 300.000’den fazla günlük aktif kullanıcıya (DAU) sahiptir. Ayrıca, Discord’larındaki büyüme parabolik bir hal aldı ve onları dünyanın en büyük Discord sunucularından biri haline getirdi.

Web3 - AXS

Axie Infinity’nin Temmuz ayındaki aylık geliri 23 milyon doları aşarak Haziran ayının gelir rakamlarını ikiye katladı. Axie Infinity’nin Ocak ayındaki geliri sadece 100.000 dolardı. Bu gayri resmi piyasa, finansal hizmetler kazanmak için resmi bir oyuna dönüştü. Filipinler’deki kullanıcılar işlerini bırakıyor ve Axie oynayarak gelirlerinin 10 katını kazanıyor.

Web3 - AXS

Bu finansal hizmetler ekosistemini oluşturan en büyük ve en önde gelen şirketlerden bir diğeri, yakın zamanda a16z liderliğinde 4,6 milyon ABD doları tutarında bir artış açıklayan Yield Guild Games adlı bir projedir. 2020’den beri, harika oyun protokolleri ve projelerinde getiri üreten NFT’ler ve staking gelirleri biriktiriyorlar.

YGG kısa süre önce yeni ortaklıklar, satın almalar, yeni güncellemeleri ve yatırım yaptıkları oyun örneklerini listeledikleri hazine raporunu yayınladı. Bu oyunların tümü öncelikle işleyebilen, ödünç verebilen, ticaret yapabilen ve satabilen varlıklara (NFT’lere) odaklanıyor

Bu kısa belgesel, play-to-earn oyununun nasıl büyüdüğünü ve bu furyaya katılan insanları nasıl değiştirdini gösteriyor.

Metaverse’deki en gelişmiş sanal dünyalardan biri, kullanıcıların yarattığı ve sahip olduğu bir dünya olan Decentraland’dır. Kullanıcıların bir avatar oluşturabileceği, arkadaşlarıyla ve yabancılarla etkileşime geçebileceği, kendi dijital arsa (LAND olarak bilinir) üzerinde evler inşa edebileceği veya sadece bir sanat sergisine göz atabileceği bir yerdir. İnsanlar inşaata başlamak için, satılmamışsa Decentraland’den veya kendi belirledikleri fiyattan başka birinden bir arsa satın alabilirler. Ve tıpkı gerçek dünyadaki gayrimenkuller gibi, nokta ne kadar çok imrenilirse değeri o kadar yüksek olur ve bazı arsalar 900.000 dolara kadar çıkar.

Dünyanın kendisi, arazi parçalarından avatarların giydiği kıyafetlere kadar dünya içindeki öğelerin çoğunu oluşturan NFT’ler tarafından besleniyor. Aslında dünya, geleceğin sanal dünyası için yapı taşları görevi görerek, kullanıcıların oluşturdukları hizmetleri oluşturmalarına ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanır. Şu anda bir Decentraland NFT’nin medyan fiyatı yaklaşık 5.000 ABD Doları’dır ve 3. çeyrek boyunca ortalama haftalık satışlar, ortalama 300 satışta toplam 772 bin ABD Doları’dır.

Web3

Loot, son çeyrekte öne çıkan bir başka NFT projesi oldu. Loot, özünde, bir oyunda bulmayı umduğunuz benzersiz bir öğe listesinden oluşur. Sorun şu ki, NFT tam da bu: hayal gücünüzün bir araya getirebileceği dışında hiçbir öğe özelliği, görünümü veya özelliği olmayan bir kelime listesinden başka bir şey değil.

Konseptin ardındaki deha, toplumun Loot çantalarına fiyatları hızla artmaya başladığında verdiği tepkide yatmaktadır. Topluluk üyeleri, Ganimet ekipmanlarıyla donatılmış maceracıların keşfedebileceği Loot Realms gibi türev projeler ve öğeler için sanat eserleri oluşturmak için bir araya geldi.

Topluluğun toplu olarak yalnızca kodlama yetenekleri ve hayal güçleri ile sınırlı bir sanal dünya oluşturmasıyla, etkili bir şekilde NFT geliştirmesidir. Bunun devrim niteliğinde olmasının nedeni, Metaverse’in gelecekteki inşaatçıları için sahneyi hazırlamasıdır. Kolektif katkılarla, en küçük başlangıç noktalarından yola çıkarak hayal edilebilecek en çeşitli ve ayrıntılı dünyalara dayalı dünyalar inşa edebiliriz.

Web3 - NFT

Web3 - NFT

Akıllı Sözleşme Denetimi

Akıllı sözleşmeler, büyük miktarda dijital varlığa sahiptir. Değeri olan her şeyde olduğu gibi, geliştirmenin her aşamasında azaltılması gereken doğal riskler vardır. Kişinin kendi akıllı sözleşmelerini sürekli olarak güvence altına almasına ek olarak, diğer akıllı sözleşmelerle (harici aramalar) etkileşime giren akıllı sözleşmelerin de güvenli olması zorunludur.

Akıllı sözleşmenin ilk yinelemesi dağıtıldığında geliştirme döngüsü durmaz. Devam eden bir güvenlik stratejisi, akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına karşı sürekli olarak iyi korunmasını sağlar.

Denetlenmemiş Protokollerin Rekt Listesi

3. çeyrek, blockchain tarihindeki en büyük hacklerden ikisine tanık oldu. Her iki ağ da durum değişikliklerinden sonra denetlenmedi.

10 Ağustos, 611 milyon doların üzerinde bir saldırıyla Poly Network’te şimdiye kadarki en büyük kripto hackini gördü. İlginç bir şekilde, bilgisayar korsanı fonların büyük çoğunluğunu (578 milyon ABD Doları) iade etti ve Poly Network’e Baş Güvenlik Danışmanı olarak bir pozisyon teklif edildi. Bileşik, güncellenmiş Bileşik Denetleyicilerinde güvenlik kontrolü yapmadıkları için 29 Eylül’de 147 milyon ABD Doları kaybetti. Bu, elbette, sürekli titizlik ve güvenlik kontrolleri ile önlenebilirdi.

ConsenSys Diligence, akıllı sözleşmelerde sürekli güvenlik kontrollerini destekleyen çok katmanlı bir akıllı sözleşme güvenliğine sahiptir.

Çalışkanlık Kontrol Listesi

Akıllı sözleşme geliştiricileri, riski en aza indirmek ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmak ister. Güvenlik katmanlarını kullanmak, sorunları tespit edilir etmez belirleyip çözerek akıllı sözleşme geliştirme döngüsünün başlangıcından itibaren saldırıya uğrama riskini en aza indirir.

Bu da üretkenliği ve akıllı sözleşmelerinizi yeniden yazmama olasılığını en üst düzeye çıkaracaktır. Önleme, tedaviden daha iyidir, özellikle de milyonlarca dolar tehlikedeyken. ConsenSys Diligence, geliştirme döngüsünün her adımı için güvenlik araçları veya katmanları sunar.

Web3

Web3- MythX

Web3 - Scribble

Web3 - Diligence Funzing

Web3 DiligenceWeb3 - Tam manuel

3. Çeyrekte Yasal ve Politika Güncellemeleri

 • Tanıtım

Düzenleyici haberler, üçüncü çeyrekteki hızlı kripto boğa piyasası hızını yansıtıyordu ve şu önemli noktaları inceleyeceğiz: Wyoming Blockchain Yasa Tasarısı ve DAO’lar, FATF Rehberi – Bölüm 2, Düzenleyici Bölge Savaşları ve ABD Altyapı Yasası.

 • Wyoming Blockchain Faturası ve DAO’lar

1 Temmuz 2021’de, Wyoming’in Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar (DAO) Yasası, DAO’ları bir tür Sınırlı Sorumluluk Şirketi olarak tanıyarak yürürlüğe girdi. DAO’lar, merkeziyetsiz ve belirli bir dizi kriter karşılandığında otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler aracılığıyla

faaliyet gösteren toplu üyelikleri tarafından sahip olunan ve yönetilen kuruluşlardır. Tasarı, bir DAO’nun oluşturulması ve yönetimi için kurallar sağlayan Wyoming’in mevcut Sınırlı Sorumluluk Şirketi Yasasına bir ek oluşturdu. Özel hükümler, şirketin akıllı sözleşmelerle altorigamik olarak (tamamen veya kısmen) yönetilmesine izin verir ve ayrıca DAO oluşumu, yönetimi, oy hakları, üyelik çıkarları, işletme sözleşmeleri, üye çekilmesi ve feshi için tanımlar ve temel gereksinimler sağlar. Bu tür mevzuat, daha kolay, daha uygun maliyetli, ve bu tür DAO projelerine meşruiyet sağlar. Tasarının yürürlüğe girmesinden birkaç gün sonra, Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk DAO’nun yasal statüsünü onayladı.

 • FAFT Kılavuzu – 2. Kısım

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto aracıları (yani merkezi borsalar) ve P2P transferleriyle ilgili eğilimleri analiz ettiği Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcı ile ilgili standartların ikinci 12 aylık incelemesini yayınladı. FATF, blok zinciri analitik firmaları tarafından sağlanan verileri kullanarak, P2P işlemlerinin yüzdesinin, aracıların etkin olduğu işlemlere göre anlamlı bir şekilde artmadığı sonucuna vardı. Bu, son beş yılda “P2P işlemlerine doğru güçlü bir hareket” olmadığı anlamına geliyordu, ancak bu gözlem, ether yerine bitcoin ve tether’in nasıl transfer edildiğine odaklandı. Aslında rapor, VASP’ler ve P2P işlemleriyle ilgili olarak üç tokenin nasıl kullanıldığı arasında “önemli farklılıklar” olduğunu belirtti. ve “gelecekteki sanal varlıkların P2P kullanımları açısından farklı profillere sahip olabileceğini” öngördü. FATF’nin Ekim ayında, rehberliğini P2P transferlerinin aksine VASP aracılarına odaklayabileceği nihai raporunun yayınlanması bekleniyor. Bu kılavuzun, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde dünya çapındaki mali suç uygulama kurumları tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

 • Düzenleyici Bölge Savaşları (CFTC-SEC)

ABD düzenleyicileri kriptoya odaklanmaya devam etti. SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para birimi alanının, birinin dışında değil, yalnızca bir kamu politikası çerçevesinde var olabileceğini söyledi. Gensler’in pozisyonu, tüm tokenler menkul kıymet olarak nitelendirilmese de, birçok tokenın ticaretine ev sahipliği yapmak, en az birinin veya daha fazlasının menkul kıymet olma olasılığının çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Bir ticaret platformundaki herhangi bir menkul kıymet, o platformun SEC’e kaydolmasını gerektirir. Bu arada, görevinden istifa etmeden önce, CFTC Komiseri Brian Quintenz, Twitter’da  SEC’in daha geniş yetki çağrılarına istisna getirdi: “Burada hepimizin net olması için, SEC’in saf emtialar veya ticaret yerleri üzerinde, bu emtiaların buğday, altın, petrol… veya kripto varlıklar.”

CFTC ayrıca komisyon liderliğinde bir güncelleme gördü, Rostin Behnam Başkan olarak aday gösterildi ve ayrıca biri kripto para birimi üzerine bir hukuk fakültesi kursu öğreten iki ek komisyon üyesi daha oldu. SEC ve CFTC arasında yargı yetkisi konusunda büyüyen bir çim savaşına ek olarak, Biden İdaresi, ABD ile ilgili herhangi bir kişi veya kuruluşun yasal olarak herhangi bir şekilde yürütemeyeceği yaptırıma tabi kuruluşlar listesine “belirli hedefler” ekleyerek kısmen fidye yazılımlarını hedef aldı. işlemler. Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, fidye yazılımı saldırılarında kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için ilk kez bir kripto borsasına onay verdi.

 • ABD’de Altyapı Tasarısı

Temmuz ayı sonlarında Senato, ABD vergi kodunda, dijital belirteçlerin “komisyoncularının” kolaylaştırdıkları kripto alım satım işlemlerini IRS’ye bildirmelerini gerektiren bir değişikliği düşündü ve nihayetinde kabul etti. Değişiklik, geniş iki partili desteği olan büyük bir altyapı harcama faturasına dahil edildi. “Komisyoncu” teriminin genişliği göz önüne alındığında, kripto endüstrisi harekete geçti ve siyasi gücünü gösterdi, ancak nihayetinde önlemin Senato’dan geçmesini engelleyemedi. Tasarı henüz oylamaya gelmediği Meclis’te kalıyor. Sorunlu broker raporlama gereksinimine ek olarak, değişiklik, dijital varlıkları alan herkesin gönderenin kişisel bilgilerini doğrulamasını ve bu bilgileri işlemlerin 15 gün içinde hükümete raporlamasını zorunlu kılacak genel bir raporlama gerekliliğini içeriyor. Kongre’deki kripto savunucuları ve müttefikleri, her iki değişikliği de nihai altyapı faturasından çıkarmak için yoğun bir şekilde lobi yapıyorlar. Dahası, Meclisin altyapı yasasını tamamen reddetme şansı var.

 • Çözüm

2021, şimdiye kadar DeFi ve kripto düzenleyici haberlerinde en önemli yıl olduğunu kanıtladı ve bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz. Düzenleyici yaklaşımda, ana akım benimsenmeyle bağlantılı olarak, teknoloji ve araçlar hakkında eğitici bir araştırmadan, konum için mücadele eden çeşitli kurumlarla düzenleyici otorite kurma çabasına doğru bir kayma gördük.

Web3’ü Kullanmaya Başlayın

Web3

MetaMask, bir kripto cüzdanı ve blockchain uygulamalarına açılan kapıdır. Dünya çapında 20 milyon aylık aktif kullanıcı tarafından güvenilen, merkeziyetsiz uygulamaları saniyeler içinde keşfetmeye başlayabilirsiniz. Bir tarayıcı uzantısı ve bir mobil uygulama olarak mevcut olan MetaMask, sizi bir anahtar kasası, güvenli oturum açma, token cüzdanı ve token değişimi ile donatıyor. Dijital varlıklarınızı yönetmek için ihtiyacınız olan her şey. MetaMask, blok zinciri tabanlı uygulamalara bağlanmanın en basit ama en güvenli yolunu sağlar. Yeni merkeziyetsiz web’de etkileşim kurarken kontrol her zaman sizdedir. MetaMask, cihazınızda şifreler ve anahtarlar oluşturur, böylece hesaplarınıza ve verilerinize yalnızca siz erişebilirsiniz. Neyi paylaşacağınızı ve neyi gizli tutacağınızı her zaman siz seçersiniz.

NFT

Küresel NFT pazarı, son aylarda 370 milyar dolarlık brüt işlem değeriyle dijital varlık pazarının önemli ve büyüyen bir alt bölümü olarak ortaya çıktı. ConsenSys’de, yaşam tarzı markalarınız, spor ve oyun organizasyonlarınız için beyaz etiketli bir NFT deneyimi oluşturmak için NFT pazarına ilişkin derin anlayıştan yararlanılıyor. NFT çözümlerine göz atın.

Web3

Kripto borsaları ve borsa toplayıcıları, büyük talep hacimlerini karşılamak için ölçeklendirme yeteneklerine ek olarak bu verilere erişmek için güvenilir altyapıya ihtiyaç duyar. Infura API paketi Paraswap buluştuğu kolay entegrasyon ve yüksek hacimli ölçekleme yetenekleri ile kullanıcıların veri talepleri gibi Uniswap ve döviz toplayıcılar gibi cryptocurrency alışverişi olur.

Kaynak: Web3 report Q3

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Metaverse

Devlerin Yeni Gözdesi: Metaverse

Taproot Nedir ve Bitcoin’e Nasıl Fayda Sağlar?