in ,

Web2 Deneyimini ve Güvenilirliğini Web3’e Taşıyan Linera Nedir?

Linera, Web2 uygulaması kadar kolay ölçeklenebilen ancak low-latency blok zincirini yaratma misyonuyla hareket eden bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Blok zinciri teknolojilerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için altyapı geliştirme projesinin detaylarını inceliyoruz. 

Linera protokolün detaylarına değinmeden önce düşük gecikme süresinin ne olduğunu anlamamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Giderek artan sayıda uygulama aynı zamanda düşük gecikme süresi, yani kullanıcı eylemlerine yanıt olarak öngörülebilir şekilde düşük onay sürelerini gerektiriyor.

Perakende ödemeler, oyun uygulamaları için mikro ödemeler, ticaret ve blok zincirler arasındaki köprülerde bu tür kullanım örneklerine sık sık karşılaşıyoruz. Ancak, en hızlı blok zincirlerindeki onay süreleri bile çeşitli iş yükü ve doğrulayıcılar arasındaki karmaşık koordinasyon nedeniyle yaklaşık  birkaç saniye sürüyor.

Blok zinciri ölçeklenebilirliğinde devrim yaratmayı amaçlayan iki protokol FastPay ve Zef, mempool’ları tamamen kaldırarak ve doğrulayıcılar arasındaki etkileşimleri en aza indirerek ödemeler gibi basit işlemlerin büyük ölçüde hızlandırılabileceğini kanıtladı. Bu iş birliği, yeni hesap işlemlerini göndermek ve onaylamak için doğrudan doğrulayıcılarla iletişim kuruyor. Linera blok zinciri ise bu yaklaşımı genelleştirmeyi ve üretime taşımayı, çoğu hesap tabanlı işlemin bir saniyeden daha az bir sürede onaylanmasını sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: https://linera.io/

Linera projesi, doğrusal ölçeklendirmeye uygun yeni bir yürütme modeli geliştirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyor.  Böyle bir modelde, ayrı kullanıcı hesaplarındaki işlemler ayrı yürütme dizilerinde çalışır. Bu şekilde, her doğrulayıcıya yeni işlem birimleri eklenerek yürütme her zaman ölçeklenebilir.Proje, doğrulayıcıların hesap verebilirliğini sağlamak için ölçeklenebilir denetim prosedürleriyle birlikte son teknoloji proof-of-stake mekanizmalarını kullanarak Linera protokolünün merkeziyetsiz yapısını sağlamaya çalışıyor. Topluluk tarafından büyük ölçekli denetimi desteklemek için Linera eşzamanlı yürütme modelini kullanıyor.

Linera projesinin kurucu ekibinde hem web2 hem de web3’te teknik geçmişe sahip mühendisler ve araştırmacılardan yer alıyor. Sağlam bir ekip ile proje merkeziyetsiz uygulamalara yüksek performans ve yüksek güvenilirlik getirme vizyonunu yürütmek için emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz aylarda proje resmi Twitter sayfasından Cygni Capital, Kima Ventures ve Tribe Capital dahil olmak üzere en iyi yatırımcıların katılımıyla gerçekleştiren bir organizasyonda 6 milyon dolarlık bir finans turunun yapıldığını duyurdu. Bu finansman turunun, web2’nin performansını ve güvenilirliğini web3 dünyasına getirme vizyonumuzu gerçekleştirmek için kullanılacağı aktarıldı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Fenerbahçe Fan Token Nedir? $FB Token Nasıl Satın Alınır?

PancakeSwap Hesabına MetaMask Cüzdanı Bağlama Rehberi