içinde ,

Waves (WAVES) Nedir?

2016 yılında piyasaya sürülen Waves (WAVES), Web 3.0 uygulamaları ve merkeziyetsiz çözümler için açık bir blokzinciri protokolü ve geliştirme araç setidir. Proof-of-stake konsensüsüne dayanan Waves, minimum karbon ayak izi ile blokzincirinden en iyi şekilde yararlanmayı hedefliyor.

WAVES Token’ı

$WAVES, Waves blokzincirinin yerel token’ıdır ve ağı stake etme yoluyla güvence altına almak, ücretler için ödeme yapmak için kullanılır. Blok oluşturucular, $WAVES’te işlem ücretleri ve blok ödülleri alır ve bu da, üreticileri blokzinciri ağ altyapısını sürdürmeye ve geliştirmeye teşvik eder. Oluşturucu ne kadar çok $WAVES tutarsa, bir sonraki bloğu ekleme şansı o kadar yüksek olur.

$WAVES sahipleri, bunları bir Leasing (Kiralama) işlemi ile kiralayabilir. Leasing (Kiralama) yoluyla alınan $WAVES oluşan bakiyeye dahil edilir. Blok oluşturucular, kiraya verenlere ödül olarak farklı yüzdeler gönderir. Kiraya veren, herhangi bir zamanda Kira İptal İşlemi yoluyla kiralamayı iptal edebilir.

Waves (WAVES)

Tokenizasyon

Waves blokzincirinde kendi tokeninizi yaratmak çok kolay. Token, transferler ve anında alım satım için kullanılabilir: bu, kitle fonlaması ve ICO için mükemmeldir.

Blokzincirinin en önemli faydalarından biri, token yaratmanın basitliğidir. Kendi tokeninizi başlatmak için akıllı bir sözleşme yazmanız gerekmez – sadece bir Issue işlemi oluşturun ve bunu blokzincirine gönderin. Kendi tokenını başlatan şirket için tek sınır fee ödemektir: gerekli token (varlık) için 1 WAVES veya non-fungible token (NFT) için 0.001.

Akıllı Sözleşmeler

Waves, merkeziyetsiz uygulama geliştirmeye benzersiz bir yaklaşım sunar: gas ve non-Turing-complete dilden kaçınarak, sistemi güvenli ve öngörülebilir tutuyor. Akıllı sözleşme oluşturma için Ride adlı programlama dilini sağlar. Basit ve geliştirici dostu sözdizimi, blokzinciri geliştirmeyi kolay ve sezgisel hale getirir.

Ride, Waves blokzincirindeki akıllı sözleşmeler için amaca yönelik tasarlanmış bir programlama dilidir. Diğer popüler akıllı sözleşme dillerinin en ciddi eksikliklerinin çoğunu gidermek için oluşturulmuştur. Genel fikir, blokzincirinde dApp geliştirme için basit bir işlevsel dil sunmak.

Ride, özellikle yeni başlayan geliştiriciler için öğrenmesi kolaydır. Bu makale, örnekler, diğer araçlar ve kaynaklarla birlikte Ride’a kapsamlı bir giriş sunar.

Kiralık Proof-of-Stake

Waves, bir Proof-of-Stake konsensüs algoritmasına dayanmaktadır. Her katılımcının bir sonraki bloğu oluşturma şansı, ağdaki ekonomik paylarıyla orantılıdır. Proof-of-Work’ün aksine, Proof-of-Stake donanım ve güç konusunda bilgilidir ve saldırıları madenciler için kârsız hale getirir.

Kullanıcılar, $WAVES’lerini bir Waves düğümüne kiralayabilir ve ödül olarak düğüm ödemesinin bir kısmını alabilir ve hesapları altında $WAVES üzerinde tam kontrol sahibi olabilir.

Performans

Waves-NG protokolü, bir sonraki blok oluşturulana kadar sürekli büyüyen “liquid” blokları kullanarak blokzinciri performansını saniyede yüzlerce işleme yükseltir. Blok’a bir işlem eklemek genellikle yaklaşık 2 saniye sürer, bu da uygulamalarınızın kullanıcı deneyimine katkıda bulunur.

Şeffaflık

Protokol, Github’da bulunan kaynak koduyla tamamen açıktır. Protokolün güncellemeleri ve iyileştirmeleri, topluluk tarafından “Waves Enhancement Proposals” forumunda tartışılır. Yeni özelliklerin etkinleştirilmesi ve ödül değişiklikleri, düğümlerin oylanmasıyla kabul edilir.

Waves (WAVES)

Geliştiriciler için Waves Ekosistemi

Blokzinciri işlevselliğinin ve onun altında yatan protokollerin ötesinde, Waves ekosistemi, dApp’leri oluşturma ve çalıştırma sürecini kolaylaştırmak için çeşitli araçlar, ürünler ve bileşenler sunar. Araçlar, hem Waves ekibi hem de geliştirici topluluğu tarafından geliştirilmiştir.

DAO Odaklı

Waves teknolojileri, Waves araştırmasını, eğitimini destekleyen ve yığınına dayalı projeler için hibeler sağlayan, Berlin merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Waves Association” tarafından desteklenmektedir. Ne kontrol ne de liderlik derneğin elindedir – Topluluk tarafından inşa edilir ve sürdürülür.

Waves’in en yeni geliştirmesi, Paranızı her zaman güvende tutan sezgisel bir tarayıcı uzantısı “Waves Keeper” yeni bir güncelleme aldı. En son güncellemeyle, kolay işlem imzalama için iyi bilinen araç daha da iyi hale geldi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Koinsaati İçerik Editörü

Meland.ai

Meland.ai (MELD) Nedir?

Spool Projesi İletişim Çekirdek Ekibi’nden Luke Lombe ile AMA Etkinliği