içinde

WAVES Ponzi mi? Stablecoin USDN Neden Düşüyor?

Waves (WAVES) mart ayında %600’den fazla artarak en iyi performans gösteren kripto paralardan biri haline gelmişti. Sosyal medyada ve globalde yayılan haberler ile Waves ponzi suçlamaları ile karşı karşıya kalmış durumda. WAVES fiyatı haberlerin yayılması ile %43, stablecoin olan USDN fiyatı ise %36 düşmüş durumda.

Bu yazı yazıldığı sırada WAVES 33.83$, USDN ise 0.8470$’dan işlem görmektedir.

WAVES destekli Neutrino olarak bilinen stablecoin USDN’nin 0,68 $’a düşmesine neden olan sabitleyicinin bağlantısını kaldırdı. Bu genellikle, WuBlockchain‘e göre, stablecoin kodunda bir de-pegging veya bir tür teknik hata olması durumunda gerçekleşir.

Stablecoin’in çöküşünün ardından Twitter’daki kripto para topluluğu, Waves’i, arkasındaki ekibi ve projenin CEO’sunu bir Ponzi şeması yürütmekle suçlayan makalelerle doldu.

Bildirildiğine göre, de-peg’in kökeni, Ponzi şemasının söylentilerine bağlı olmayabilir. Daha önce de-peg, Vires Finance’in USDN kredisini %0,1’e düşürme ve borçlanma APR sınırını %40’a yükseltme önerisi nedeniyle gerçekleşebilirdi.

Başarılı bir oylama durumunda, borçluların kredilerini WAVES, USDN ve EURN ile geri ödemeleri gerekecektir. Oylamanın yayınlanmasının ardından, kullanıcılar büyük olasılıkla aktif olarak pozisyonlarını kapatmaya ve USDN’yi diğer varlıklarla takas etmeye başladılar ve bu da muazzam miktarda satış baskısına neden oldu.

Twitter’da birçok analist, Waves ekibini DeFi kredi platformu Vires Finance aracılığıyla yerel token’inin fiyatını manipüle etmekle şu şekilde suçladı:

  1. Vires.Finance kredi platformunda USD Coin (USDC) ödünç almak için USDN’yi teminat altına almak;
  2. Gelirleri WAVES satın almak için kullanmak;
  3. Token’leri USDN’ye dönüştürmek ve
  4. Daha fazla USDC ödünç almak için onları Vires Finance havuzuna yeniden dağıtmak.

Ancak Waves’in kurucusu Sasha Ivanov tüm bu suçlamalar karşısında, 3 Nisan’da iddiaları yalanlayarak, birinin birkaç milyon borçlanarak günlük 1 milyar doları aşan piyasaları hareket ettiremeyeceğine dikkat çekti.

Ayrıca FTX’ten Sam Bankman-Fried tarafından yönetilen bir kripto ticaret şirketi olan Alameda Research’ü, kripto paradaki short pozisyonlarını onurlandırmak için WAVES’e karşı “fueled by a crowd of paid trolls” bir kampanya başlatmakla suçlayarak iddiaları reddetti.

Ivanov, tüm bu olayların üzerine spekülatif faaliyetleri uzak tutacağı iddia edilen yeni bir yönetim önerisi sundu:

“Fiyat manipülasyonunu önlemek ve ekosistemi korumak için Waves ve USDN borçlanması için likidasyonu geçici olarak %0,1’e düşürmeyi öneriyorum. Ayrıca, maksimum borçlanma APR’sini (yıllık yüzde oranı) %40 ile sınırlamayı öneriyorum.”

Bu arada, Vires Finance tartışmalar arasında likidite kaybediyor. Veri kaynağı Defi Llama’ya göre, DeFi platformunda kilitlenen toplam değer, üç günde rekor 1,26 milyar dolardan 945 milyon dolara düştü.

WAVES Fiyatına Şimdi Ne Olacak?

Twitter: Kripto Kirpi

Dün paylaşmış olduğumuz teknik analizde de belirttiğimiz üzere WAVES manipülasyonların devam etmesi ile yükselen trend desteğini kırmış bulunmakta. Trend desteğini kırması ile 30 dolar seviyelerindeki desteğe kadar düşüşleri devam edebilir. Henüz alt desteği test etmiş durumda değil.

WAVES
Waves (WAVES) Fiyat Analizi I 05.04.2022

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Meme Coin Dünyasında Neler Oluyor?

Birleşik Krallık, Stablecoin Ödemelerine İlişkin Düzenleme Getiriyor