in , ,

Watch-to-Earn Nedir?

Watch-to-Earn

Aynı anda ortaya çıkan X-to-Earn modellerinden biri de Watch-to-Earn (W2E)’dir. Kullanıcıların video izleyerek kripto para birimleri kazanmalarına olanak tanıyan bir iş modelidir.

Dünyanın en iyi 10 web sitesinden üçünün video içeriği sunmak için kullanıldığı göz önüne alındığında, Watch-to-Earn modelinin milyarlarca potansiyel kullanıcıya ulaşan tartışmasız büyük bir pazara sahip olduğu açıktır.

Şu anda, Watch-to-Earn alanına tek bir ana oyuncu olan XCAD Network hakim durumda. Platform, YouTube içerik oluşturucularının kendi bireysel hayran token’larını ve NFT anlarını oluşturmalarına olanak tanıyarak para kazanma seçeneklerini iyileştirmelerine ve görünürlüğü artırmalarına yardımcı olur. Hayranlar için platform, kullanıcıların favori içerik oluşturucularının içeriklerini izlemek ve bunlarla etkileşim kurmak için hayran token’ları kazanmalarına olanak tanır.

Watch-to-Earn

XCAD Network, X-to-Earn projeleri arasında, kullanıcılara sağladığı ödüllerin etkinlikleriyle doğrudan ilişkili olması nedeniyle olağan dışıdır. Yazı yazılırken 70’ten fazla içerik oluşturucu projeyi destekleme sözü verdi ve 50’si henüz açıklanmadı. Platform şimdiden 260 milyondan fazla birleşik abonesi olan içerik yaratıcıları tarafından destekleniyor ve bu da ona muazzam bir erişim sağlıyor.

XCAD Network ilk blok zinciri tabanlı Watch-to-Earn platformu olsa da konseptin Swagbucks ve GrabPoints gibi platformların kullanıcılara belirli videoları ve reklamları izlemeleri için az miktarda para ödediği 2000’lerin başına kadar uzanan bir geçmişi var.

XCAD Network, kullanıcıların kazanmaya başlamak için tüketim alışkanlıklarını değiştirmelerine gerek olmaması ve YouTube’da video izlemeye devam ederken içerik oluşturucu token’ları kazanmaya başlamak için XCAD eklentisini yüklemeleri gerektiği için bunlardan farklıdır. Zilliqa’nın yüksek performanslı blok zincirinden yararlanarak ve token tabanlı ödüller ödeyerek eski platformların tipik olarak karşılaştığı yüksek minimum para çekme limitlerinden de zarar görmez.

X-to-Earn öncülerinin çoğu gibi XCAD Network de 2021’in en iyi performans gösteren projelerinden biriydi çünkü yerel hizmet token’ı $XCAD şu anda halka açık satış fiyatının 39 katı ile işlem görüyor. Ayrıca, 2022’deki düşüş eğilimini çoğu projeden daha iyi karşılamayı başardı ve olumlu tutucu hissi gösterdi.

Watch-to-Earn pazarı, teknik olarak Brave olarak bilinen popüler blockchain yerel web tarayıcısını da içerir. Bununla birlikte, W2E modeli, XCAD Network’ten farklıdır. Çünkü kullanıcıların ödül olarak Basic Attention Token (BAT) kazanmaya başlamak için ek reklamları (bazıları videodur) görüntülemeyi seçmeleri gerekir.

Şu anda Watch-to-Earn trendi için popüler yeni çıkan kripto para projeleri bulunmamaktadır. Play-to-Earn trendinin hayatımıza giriş şeklini düşünürsek Watch-to-Earn trendi de hızlı olacaktır. Henüz Watch-to-Earn bir trend değil.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Flow (FLOW) Nasıl Stake Edilir?

Aptos Whitepaper’ında Nelerden Bahsediyor?