içinde , ,

Warren Buffett, Bitcoin’den Neden Nefret Ediyor?

Warren Edward Buffett, Amerikalı bir yatırımcı, iş adamı ve hayırseverdir. Berkshire Hathaway şirketinin CEO’su ve başkanıdır. Nisan 2021 tarihi itibariyle, 100.6 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 7. kişisidir.

Günün erken saatlerinde, Berkshire Hathaway hissedarlarıyla yıllık toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya doğal olarak başkan Warren Buffett ve başkan yardımcısı Charlie Munger de katıldı. Bu toplantıda ekonomi ve piyasanın gidişatı hakkında yorum yaptılar ve hissedarların sorularını yanıtladılar.

Buffett ve Munger birçok farklı konuda görüşlerini dile getirdiler. Bizi ilgilendiren kısım ise kripto paralar ile ilgili yaptıkları ses getiren açıklamalar.

Warren Buffett, Bitcoin sorularına yanıt vermekten kaçınırken, Charlie Munger çok net bir şekilde eleştirdi.

Boğaya Kırmızı Bayrak Sallamak

Munger kendisine Bitcoin ile ilgili soru sorulmasını, boğaya kırmızı bayrak sallamaya benzetti. Açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Tabii ki Bitcoin’in başarısından nefret ediyorum. Kaçakçılar, hırsızlar ve diğer suçlular için bu kadar yararlı olan bir para birimini hoş karşılamıyorum. Ayrıca havadan oluşan yeni bir finansal ürüne milyarlarca dolar akıtmak istemiyorum. Açıkçası tüm bu gelişmeler iğrenç ve medeniyetin çıkarlarına aykırıdır.”

Bu eleştirileri inceleyelim. Öncelikle “Kaçakçılar, hırsızlar ve diğer suçlular” kısmına bakalım. Bitcoin’in düzenlenmemiş ve anonim olması sebebiyle, bazı illegal olaylar için yararlı olduğu doğrudur.

Ancak altın, elmas hatta nakit para gibi diğer varlıklar da tarih boyunca illegal işler için kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Bu sebeple Bitcoin için illegal unsurlar konusunda bir oyun değiştirici olduğu fikri tartışmalı hale geliyor.

Bitcoin “Yapay Altın” mı?

Bitcoin

Şimdi de yapay altın ve havadan oluşma iddialarına bir göz atalım. Doğrusunu söylemek gerekirse Bitcoin’in nakit akışı üretmediği için havadan oluşma sözüne de hak verebiliriz. Ancak bu eleştiriyi de pek çok farklı varlığa uygulayabiliriz. Nakit de havadan oluşmuş bir varlıktır, getirisi yoktur. Toplumun kendisine yüklediği değerle alakalıdır. Burada altın örneği de verebiliriz. Altın çok az kullanılan bir metaldir. Altın endüstriyel olarak bir ürüne dönüştürülmek için kullanılmaz. Ya mücevhere dönüşür ya da finansal bir varlık olarak kullanılır.

Bitcoin ve diğer kripto paraların değerli olduğuna veya Buffett ile Munger’i haklı çıkararak değersiz olduklarına siz karar vereceksiniz. Bitcoin yalnızca toplum ve yatırımcıların verdikleri değer kadar değerlidir. Geleceği olduğunu düşünüyor ve yatırım amacı olarak eşsiz olduklarını düşünüyorsanız. Tabi ki de bu 2 ünlü yatırımcı ile aynı fikirde olmak değilsiniz. Öte yandan Buffett ve Munger’in söylediklerinde tamamen haklı olduklarını ve Bitcoin’in uzun vadeli bir yatırım olmadığını düşünüyor olmanız da gayet normaldir. Gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: fool

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin

Bitcoin İşlem Hacmiyle Apple’ı 7’ye Katladı!

Ripple

4 Mayıs 2021 Tarihli Ripple (XRP) Fiyat Analizi