Altın (XAU)Bitcoin (BTC)EmtiaKriptopara

Warren Buffett: Altın Emtiası Bitcoin’den Daha İyi Bir Yatırım Seçeneği

Warren Buffett, Kanada menşeli altın madenciliği şirketi olan Barrick Gold’da büyük bir hissesi olduğunu duyurdu. Buffett, uzun yıllardır altına yatırım yapmıyordu. Barrick’teki bu yatırıma kadar, hiçbir zaman değerli sarı metale veya ilgili varlıklarına yatırım yapmamamıştı.

Efsanevi milyarder yatırımcı hiçbir zaman altın hayranı olmadı. Bu nedenle, Barrick’e yatırım yapma kararına hiçbir zaman doğrudan dahil olmamış olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak bu kararına rağmen ticari hayranlarının onun izinden gitmesine ve altın yatırımı için bir onay verdiği anlamına gelmektedir. Bitcoin, son aylarda yatırımcılar arasında bir dizi yatırım kararına neden oldu. Buffett takipçisi olan herkes, yeni gelişen dalgalı piyasa hakkında ne hissettiğini ve parasını kripto para birimine yatırıp yatırmaması gerektiğini merak ediyor. Bir şekilde Buffett altına yatırım yapmakta rahat görünüyor ve bunun aksine Bitcoin’e yatırım yapmaktan da kaçınıyor.

Altın

Bitcoin, Aralık ayından bu yana büyük yükselişler kaydederek bu ayın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tüm zamanların seviyesine ulaştıktan sonra şu an geri çekilme yaşıyor ve 31.500 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Omaha Kahini, daha önce altından hiçbir şey üretmediğini düşündüğü verimsiz bir varlık olarak bahsetmişti. Tahviller 20 yıl önce daha iyi bir yatırım gibi görünüyordu. Ancak Berkshire, düşük faiz oranları nedeniyle yakın zamanda tahvil riskinden geri çekildi. Buffett muhtemelen sabit getirili borç senetlerinden altından nefret ettiğinden daha fazla nefret ediyor.

Altın Fiyatlarında Yeni Yükseliş Kapıda mı?

Barrick’e yaptığı yatırım, altın fiyatının 2.000 doların üzerine çıktığı bir zamanda geldi. Bununla birlikte, altının fiyatı Ağustos 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri 1.800 dolarlık bölgeye geri çekildi. Buffet’in altına yönelmesi yeni bir çıkışın habercisi olabilir. Çoğu yatırımcı, kripto varlıklarını güvenli liman olarak altının yerine geçebilir olarak görüyor olsa da, Bitcoin henüz somut bir değere sahip değil. Bitcoin’in değişken fiyatı, bu güveni kazanma konusunda zayıf kalıyor.

Altın

Bitcoin çekici bir varlıktır, ancak herhangi bir temel değeri yoktur. Warren Buffett daha önce BTC’ye fare zehiri benzetmesi yapmıştı. Ancak, altın konusundaki duruşuna rağmen, Barrick Gold’a yatırım yapmaya karar verdi. Bu kararı, altını kripto varlıklardan daha iyi bir yatırım aracı olarak gördüğünü gösteriyor. Yatırımcılar Bitcoin’e yatırım yapma cazibesine kapılırken, kriptonun sermayelerini zenginleştirebileceği kadar çabuk batırabileceğinin her zaman farkında olmalıdırlar.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu