in

Warena Ekibi ile AMA Etkinliği

Warena projesi ekibinden Vu Hoang ve Jolie Tran, 16 Ekim 2021 Cumartesi Türkiye saati ile 19.00’da KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Vu Hoang and Jolie Tran from Warena project team, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram group on Saturday, October 16, 2021 at 19.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want to read the details.

Raphael: Herkese iyi akşamlar. Bu etkinlik için güzel topluluğumuza hoş geldiniz! Nasılsınız?

Good evening all. Welcome to our lovely community for this event! how are you doing?

Jolie: Herkese merhaba😊 Çok heycanlıyım. Bizi burada ağırladığınız için teşekkürler.

Hi everyone 😊 I’m so excited! Thanks for haveing us here.

Raphael: Bizim için bir zevk 🙂 Hazırsanız sorularımıza başlayalım mı?

It is our pleasure 🙂 let’s begin with our questions if you are all set?

Jolie: Hazırım.

I’m readyyyy.

Raphael: Merhaba Arkadaşlar,
Warena projesi ekibinden Vu Hoang ve Jolie Tran, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber.
Vu ve Jolie, proje hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:
⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.
⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuklarımız, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak.
Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/koinsaati/status/1447874562771795968?s=21) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/nedenartiyor ve https://twitter.com/WarenaOfficial hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

Hello Friends,
Vu Hoang and Jolie Tran, from the Warena project are with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event.
Vu and Jolie, thank you for accepting our invitation to answer the questions about the Warena project!
Our event will be held in 2 sessions:
⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.
⁃ After Vu and Jolie answer our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Vu and Jolie will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/koinsaati/status/1447874966331052037) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati, https://twitter.com/nedenartiyor and https://twitter.com/WarenaOfficial Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Raphael: S1 – Warena projesi ilgi çekici bir isme sahip. Warena’nın nasıl hayata geçtiğini ve temel özelliklerini kısaca anlatır mısınız?

Q1 – The Warena project has an interesting name. Could you briefly explain how Warena came to life and its main features?

Jolie: Teşekkürler. WARENA, SAVAŞ ve ARENA’nın birleşimidir – savaş ve barış arasında değişen bir dünya yaratmaya çalışıyoruz (ancak bu bir hayatta kalma oyunu olduğu için çoğunlukla savaş başlar).

Blockchain Teknolojisinden ilham alan ve küresel NFT trendini yakalayan WARENA, son iki oyun gelişiminin ustaca bir birleşimidir: Play-to-Earn ve Metaverse. WARENA ekosistemindeki herkes, devasa, süper gerçekçi Metaverse’ümüzde dengeleyici strateji oyununun keyfini çıkarabilir ve aynı zamanda dijital gelir elde edebilir. Oyun sırasında toplanan token’lar WARENA ekosistemine katkıda bulunur ve bu token’lar daha sonra NFT’lere dönüştürülebilir.

AI-Kişiselleştirme teknolojisini kullanan WARENA, oyuncuların kendi benzersiz karakterlerini yaratmalarına olanak tanır ve karakter avatarı, savaşçı nitelikleri, mühimmat, teçhizat ve beceriler dahil olmak üzere derin bir seviyeye özelleştirilebilir. Bu, kişinin maceraları boyunca oldukça gerçekçi bir deneyim sağlar. WARENA Metaverse’ünde oyuncular ayrıca Axie Infinity, My Defi Pet, Cat Gunner ve çok daha fazlası gibi diğer ‘Evrenlerden’ diğer karakterlerle tanışabilir, etkileşime girebilir ve savaşabilir.

WARENA, bildiğiniz tipik NFT oyunlarından değil. Oyuncularımız kendilerini karakterlerine kaptırıyor ve heyecan verici aksiyon-hayatta kalma oyununa giriyor. Warena NFT oyunu iki aşamada piyasaya sürülecek. Aşama 1, 2021’in 3. çeyreğinde gerçekleşecek ve 2D kule savunma oyununun lansmanını yapacak. Oyuncuların yaklaşmakta olan zombi ordusuna karşı savunma yapmalarını gerektiren bir hayatta kalma, oyuncu-mekan oyunu. Aşama 2, 2022nin 2.çeyreğinde de başlayacak ve oyuncuya karşı oyuncu özellikleriyle Warena metaverse’nin tüm gücünü ortaya çıkaracak.

Thank you 😊WARENA is the combination of WAR and ARENA – we are trying to create a world that alternates between war and peace (but mostly war to start with since it’s a survival game).

Inspired by Blockchain Technology and capturing the global NFT trend, WARENA is an ingenious combination of the two latest gaming developments: Play-to-Earn and Metaverse. Anyone in the WARENA ecosystem can enjoy countervailing strategy gameplay within our vast, super-realistic Metaverse, earning at the same time, digital incomes. Tokens collected during the gameplay contribute to the WARENA ecosystem, and these tokens can later be converted into NFTs.

Using AI-Personalization technology, WARENA allows players to create their own unique characters, and is customizable to a deep level, including character avatar, warrior attributions, munitions, gear, and skills. This provides a highly realistic experience throughout one’s adventures. Within the WARENA Metaverse, players also can meet, interact, and battle with other characters from other ‘Universes’ such as Axie Infinity, My Defi Pet, Cat Gunner, and much more.

WARENA is not your typical NFT game. Our players get to immerse themselves in their character and engage in thrilling action-survival gameplay. The Warena NFT game will be released in two phases. Phase 1 will take place in Q3 of 2021 and will see the launch of the 2D tower defense game. It’s a survival, player-vs-environment game that will require players to defend against the oncoming army of zombies. Phase 2 is set to launch in Q2 2022 and will unlock the full force of the Warena metaverse with player-versus-player features.

Raphael: Warena’nın büyüleyici bir hikayesi var ve nasıl tasarlandığı konusu benzersiz geliyor! Son zamanlarda çok fazla NFT oyunu çıkıyor ve onlardan ne kadar farklı olduğunuzu görmek çok güzel 👏🏼

Warena has a fascinating story and it sounds very unique on how it is designed! there has been so many NFT gaming coming out lately and it is so nice to see how you differ from them 👏🏼

Raphael: S2 – Piyasada pek çok NFT ve oyun projesi olduğunu görüyoruz. Hepsi de önemli özelliklere sahip olduklarını belirtiyorlar. Warena projesini benzer projelerden ayıran belirgin özelliklerin neler olduğunu anlatabilir misiniz?

Q2 – We see that there are many NFT and game projects in the market. All of them state that they have important features. Can you tell us what are the distinctive features that distinguish the Warena project from similar projects?

Vu: Warena, İLK kişiselleştirilmiş NFT oyna-kazan ve Metaverse oyunudur. Temel olarak 2 popüler NFT trendini oyna-kazan ve Metaverse’ü warena’da birleştiriyor. Aynı zamanda blokzinciri oyunlarında kişiselleştirilmiş karakter özelliğini tanıtan ilk projedir.

Öne çıkan özelliklerimiz ve rekabet avantajlarımız şunlardır:
✨ Oyna-Kazan ve Metaverse arasındaki yenilikçi kombinasyon, ilgi çekici bir hikâye ve olay örgüsü üzerine akıllıca inşa edilmiştir.
✨ AI kişiselleştirme teknolojisi, kullanıcıların fotoğraflarını yüklemelerine ve benzersiz dijital avatarlar oluşturmalarına olanak tanır.
✨ Axie Infinity, Cat Gunner ve My Defi Pet gibi diğer evrenlerden çapraz karakterlerle etkileşim kurma yeteneği var.
✨ Warena NFT’leri, BSC, Polygon, Near ve Solana gibi birkaç farklı blokzincirinde oluşturulur.

Yukarıdaki özel özellikler, ortakların desteği ve gelecek pazarlama planları ile WARENA’nın yeni bir pazar trendi haline gelmek için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.

Warena is THE FIRST personalized NFT play-to-earn and Metaverse game. Basically it combines 2 hot trends NFT play-to-earn and Metaverse into warena. It is also the first project introducing the personalized character feature in blockchain games.

Our highlights and competitive advantages are:
✨ Innovative combination between Play-to-Earn and Metaverse built cleverly upon an engaging story and plot.
✨ AI personalization tech allows users to upload their photos and create unique digital avatars.
✨ There is the ability to engage with crossover characters from other universes such as Axie Infinity, Cat Gunner and My Defi Pet.
✨ Warena NFTs are created across different blockchains such as BSC, Polygon, Near, and Solana to name a few.

With the above special features, the support of partners and upcoming marketing plans, we believe that WARENA has enough potential to become a new market trend.

Raphael: Kişiye özel karakter olması mükemmel 😍 kendin tasarlamak çok eğlenceli ve dürüst olmak gerekirse, tüm bu harika özelliklerle bir pazar trendi haline gelmezseniz şaşırırım

Personalized character feature is perfect 😍 it is very fun to design yourselfand tbh I would be surprised if you dont become a market trend with all those cool features

Raphael: S3 – Warena’nın 3 farklı günde 4 ayrı platformda IDO yaptığına şahit olduk. Bu gerçekten projeye olan ilginin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Warena projesinin oyun dünyasındaki yolculuğu ve kripto para evrenine sağlayabileceği katkılar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Q3 – We witnessed that Warena performed IDO on 4 different platforms in 3 days. This really shows that the interest in the project is very high. What can you say about the journey of the Warena project in the gaming world and its contributions to the crypto universe?

Jolie: Oyun dünyası ve kripto evrenindeki vizyonumuza bakmak için Yol Haritamıza da buradan göz atabilirsiniz:

Yolculuğumuzun ilk adımı Solo Leveling ve Sword Art Online’dan ilham aldık.
“Shadows”unuzu kontrol edebileceğiniz ve ezici bir güç yaratabileceğiniz Solo Leveling’den bir başka ilham kaynağı. Bununla Sword Art Online’a ilham vermek, SAO’dan ALfheim Online’a, Gun Gale Online ve Accel World’e karakter aktarmak gibi olacaktır.

Beta Test V2 18 Ekim’de başlayacak
Yaklaşan Resmi Oyun Lansmanı yakında çıkacak. Sosyal medyamızdaki yeni güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin:
https://twitter.com/WarenaOfficial
https://t.me/warenaofficial
https://t.me/warenachat (Küresel)

You can also check out our Roadmap here to see our vision in gaming world & crypto universe:

About our journey, first step, we inspired by Solo Leveling and Sword Art Online.
Another inspiration on Solo Leveling, where you can control your “shadows” and create overwhelming power.
An inspiration on Sword Art Online with this it would be like transferring character from SAO to ALfheim Online to Gun Gale Online and Accel World.

Beta Test V2 will launch on Oct 18th
Upcoming The Official Game Launching will be out soon. Stay tuned for news update on our social media:
https://twitter.com/WarenaOfficial
https://t.me/warenaofficial
https://t.me/warenachat (Global)

Raphael: Bu çok heyecan verici! ne ile karşımıza çıkacağınızı görmek için sabırsızlanıyorum! beta testinize ve oyunun resmi lansmanına göz atacağız 👀

It is very exciting! cant wait to see what you have come up with! will keep an eye on your beta test and official game launch 👀

Raphael: S4 – “Kazanmak için Oyna” türü oyunlarda en çok merak edilen konu, hangi tür oyuncu kitlesine hitap ettiklerinin tam olarak anlaşılamamasıdır. Warena’nın hedef kitlesinde kimler bulunuyor? Oyun sever kitlenin tümüne ulaşmak için ne tür aktivite planlarınız olduğunu öğrenebilir miyiz?

Q4 – The issue with “Play to Earn” games is that it is not fully understood which type of player they are addressing. Who is Warena’s target group? Can we learn what kind of activity plans you have in order to reach the entire gamer world?

Vu: 2 hedef kullanıcıya odaklanıyoruz:
+ Oyna-kazan oyuncuları (1. Aşama): Oynayarak gerçek para veya başka ödüller kazanmak isteyen kısa vadeli yatırımcı.
+ Oyuncular ve Yatırımcılar (2. Aşama): Metaverse deneyimini yaşamak için NFT varlıklarını kullanmak isteyen uzun vadeli yatırımcılar ve oyun meraklıları

Tüm projeyi aynı anda yürütüyoruz. Warena’ya mümkün olduğunca çok kişinin ulaşmasını istiyoruz, WARENA’nın 1. ve 2. aşaması boyunca kendileri için doğru bölümleri seçebilecekler. WARENA, bildiğiniz tipik NFT oyunlarından değildir. Oyuncularımız kendilerini karakterlerine kaptırıyor ve heyecan verici aksiyon-hayatta kalma oyununa giriyor. Warena NFT oyunu iki aşamada piyasaya sürülecek. Aşama 1, 2021’in 3. çeyreğinde gerçekleşecek ve 2D kule savunma oyununun lansmanını yapılacak. Oyuncuların yaklaşmakta olan zombi ordusuna karşı savunma yapmalarını gerektiren bir hayatta kalma, oyuncu-mekan oyunu. Aşama 2, Q2 2022’de başlayacak ve oyuncular birbirlerine karşı oynayabilecek, bu özellikleriyle Warena Metaverse’ün tüm gücünü ortaya çıkaracak.

We focus on 2 target users:
+ Play-2-Earn players (Phase 1): Short-term investor who is looking to earn real money or other rewards by playing.
+ Gamers and Investors (Phase 2): Long-term investors and game enthusiasts who want to use NFTs assets to experience the metaverse

We execute the whole project at the same time. We want as much of the audience as possible to reach Warena, they will be able to choose the right partitions for themselves through phase 1 and phase 2 of WARENA WARENA is not your typical NFT game. Our players get to immerse themselves in their character and engage in thrilling action-survival gameplay. The Warena NFT game will be released in two phases. Phase 1 will take place in Q3 of 2021 and will see the launch of the 2D tower defense game. It’s a survival, player-vs-environment game that will require players to defend against the oncoming army of zombies. Phase 2 is set to launch in Q2 2022 and will unlock the full force of the Warena metaverse with player-versus-player features.

Raphael: Birçok kişiye sunacak bir şeyiniz var ve herkes warena ekosisteminde beğendiğini bulabilir 👍🏼 Takdire şayan.

You have something to offer for many people and anyone can find something that they like in the warena ecosystem 👍🏼 It is highly appreciated.

Raphael: S5 – Warena platformunu incelediğimizde WARE ve RENA adında 2 farklı token ile karşılaşıyoruz. Bu tokenlerin özellikleri arasındaki temel farklar nelerdir? Bu tokenler nasıl kullanılıyor ve token sahiplerine ne tür avantajlar sağlıyor öğrenebilir miyiz?

Q5 – When we check over the Warena platform, we encounter 2 different tokens called WARE and RENA. What are the main differences between the features of these tokens? Can we learn how these tokens are used and what kind of advantages they provide to token holders?

Jolie: Sistemimizi çalıştırmak için 2 token mekanizması kullanıyoruz. RENA toplam arzı 100m’dir. WARE, oyuna katılan kullanıcı sayısına göre belirlenecektir. Token kilit açılışını oranlama mümkün olan en kısa sürede duyurulacaktır.

👉🏻WARE token – asıl oyun içi para birimi. Özel nitelikleri de dahil olmak üzere savaşçıları trade etmek, takas etmek ve geliştirmek için kullanılacaktır.
👉🏻RENA token – WARENA Evreni için bir ERC-20 yönetim token’ıdır. RENA sahipleri, token’larını stake ederlerse, oyunu oynarlarsa ve önemli yönetim oylamalara katılırlarsa ödül talep edebilecekler.

Bunun yanı sıra yield guild gibi yatırımcılar, bilginleri için oyna-kazan için NFT karakterleri satın alabilir – yatırımcılar yatırımlarının takdirini kazanabilirler –
Diğer bir özellik ise, RENA token’larına veya “efsane” NFT’ye sahipseniz, WARENA projesi ile gelir elde etmek için kasaya stake edebilirsiniz.

We use 2 token mechanism to operate our system. The RENA total supply is 100m. WARE will be decided by the number of users who join the game. Rate token unlocks will be announced as soon as possible.

👉🏻WARE token – the main in-game currency. It will be used for trading, exchanging, and improving one’s warriors including their special qualities.
👉🏻RENA token – an ERC-20 governance token for the WARENA Universe. RENA holders will be able to claim rewards if they stake their tokens, play the game, and participate in key governance votes.

Besides that, investors like yield guild can buy NFT characters for their scholars to play-to-earn – investors can earn the appreciation of their investment –
Another feature is that If you own RENA tokens or legend NFT you can stake into the vault to earn revenue with WARENA project.

Raphael: Açıklamalarınız için teşekkürler! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.

Thanks for your explanations! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.

Raphael: S6 – Warena platformunun önemli partnerlik anlaşmaları yaptığını görüyoruz. Bu da bize projenin ne kadar ilgi çekici olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Warena platformunun hem yatırımcı hem de oyuncular için bu yüksek ilgiye cevap verebileceğini düşünüyor musunuz? Oyunun teknolojik altyapısı hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Q6 – We see that the Warena platform has made important partnership agreements. This proves once again how interesting the project is. Do you think the Warena platform can respond to this high interest for both investors and players? What can you tell us about the technological infrastructure of the game?

Vu: Warena ekibi hem yatırımcılar hem de oyuncular için bu yüksek ilgiye karşılık vermek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.
Blockchain, oyun geliştirme, sanat ve pazarlama gibi birçok alanda farklı geçmişlere ve deneyimlere sahip 20’den fazla kişiden oluşan bir ekibiz.
Warena’yı yaratmak için birlikte çalıştık – Yeni bir oyun çağının başlangıcını vurgulayan bir proje.

Blockchain teknolojisinin yardımıyla oyuncular, nihayet katıldıkları oyunlarla simbiyotik/mutual bir ilişkiye girebiliyorlar.
Bizimle ve teknolojimizle ilgili daha fazla bilgiyi bu adreste bulabilirsiniz: https://warena.gitbook.io/warena/technology/technical-matrix

Warena’s team try with our best to respond to this high interest for both investors and players.
We are a team of more than 20 people with diverse backgrounds and experiences in many fields: blockchain, games development, art, and marketing.
We’ve teamed up together to create Warena – a project that highlights the advent of a new era of gaming.

With the help of blockchain technology, gamers can finally enter a symbiotic relationship with the games that they participate in.
You can find out more information about us and our technology at: https://warena.gitbook.io/warena/technology/technical-matrix

Raphael: İkinize de teşekkür ederim 👻 şimdi topluluk sorularına geçiyoruz, istediğiniz kadar cevap vermekte özgürsünüz ama unutmayın, cevapladığınız sadece ilk 5 soru ödüllendirilecek, o yüzden dikkatli seçin derim 😉

Hazırsanız başlayalım mı?

Thank you both 👻 now we will move on to the community questions, you are free to answer as much as you want but remember that the only first 5 questions that you answered will be rewarded, so I say choose carefully 😉

Let’s begin if you are ready?

Jolie: Hazırımmm.

Readyyyyy.

Valo Lage Na: AUDIT sertifikanız var mı veya projenizin güvenliğinin daha güvenli ve güvenilir olması için projenizin AUDIT’ine mi çalışıyorsunuz?

Do you have AUDIT certificate or are you working to AUDIT your project, so that the security of the project becomes more secure and reliable?

Vu: Güvenlik, WARENA’da her zaman en büyük endişemiz olacaktır. .
WARENA, özellikle NFT ve oyun geliştirme için tasarlanmış olağanüstü bir blokzinciri platformu üzerine kurulmuştur, bu nedenle bizim açımızdan risk minimum düzeyde kalır.

Ekip, güvenlik açıklarını ortaya çıkarmada bize yardımcı olabilecek Beyaz Şapkalıları memnuniyetle karşılıyor. Ödül mekanizması, hataların ciddiyetine bağlı olacaktır.

Zokyo Security tarafından denetlendik. Warena akıllı sözleşmesi %100’lük mükemmel bir puanla uçan renklerle geçti. Bu, endüstri standardı olan %95’in üzerindedir.
https://twitter.com/zokyo_io/status/1444964367758499845?s=20

Zokyo hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://www.zokyo.io/audit-reports

Security will always be our top concern in WARENA. .
WARENA is built on an outstanding blockchain platform designed specifically for NFT and gaming development so the risk, from our standpoint, remains minimal.

The team welcomes White Hats who can assist us in uncovering vulnerabilities. The reward mechanism will depend on the severity of the bugs.

We have been audited by Zokyo Security. The Warena smart contract passed with flying colors with a perfect score of 100%. This is above the industry standard of 95%.
https://twitter.com/zokyo_io/status/1444964367758499845?s=20

You can find more information about Zokyo here: https://www.zokyo.io/audit-reports

Am4 SF: Animoca, Warena’nın ana yatırımcısı ve ortağı olarak hareket edecek, Animoca’nın Warena’nın gelecekteki gelişimini nasıl etkiler, avantajları nelerdir, bazı noktaları paylaşır mısınız?

Animoca will act as a principal investor and partner for Warena, how Animoca affected future development Warena, what are the advantages, would you share some.points

Jolie: Warena, Genesisbuilders fonu, Master Ventures, DAO Maker, M6 ve Animoca tarafından destekleniyor. Hepsi kripto pazarında iyi biliniyor. DAO Maker ve Paid Network, IDO’larını başlatan projelerle ortaklık yaparken oldukça seçicidir. Genesisbuilders.fund (Harmony ONE ekip üyeleri) blokzinciri oluşturma konusunda çok deneyime sahip. M6, iyi projeleri teşvik etme ününe sahiptir. Animoca, gamefi’nin önde gelen yatırımcısıdır. BSC entegrasyonundan itibaren, tüm WARE ve RENA Jetonları BSC’de konuşlandırılacaktır; NFT, BSC ve diğer blok zincirlerde de konuşlandırılabilir.

Son zamanlarda, NFT’ler aracılığıyla dijital mülkiyet haklarını yöneten ve dijital eğlence, blokzinciri ve oyunlaştırmada lider olan Animoca Brands ile gururla yatırım ve ortaklık aldık. Animoca, Warena’nın ana yatırımcısı ve ortağı olarak görev yapacak. Orijinal oyun ve ürün portföylerinin çoğu, Formula 1, Marvel, WWE, Power Rangers, MotoGP™ ve Doraemon gibi popüler fikri mülkiyetleri kullanır. Warena için fırsatlar çoktur, çünkü ekip artık Animoca’nın Hong Kong ve Kore pazarlarındaki çok sayıda KOL dahil olmak üzere masaya getirdiği 200 milyonun üzerinde aylık görüntülemeden yararlanabiliyor.

Warena is backed by Genesisbuilders fund, Master Ventures, DAO Maker, M6 and Animoca to name a few. They are all well known in the crypto market. DAO Maker and Paid Network both are highly selective when partnering with projects launching their IDO. Genesisbuilders.fund (Harmony ONE team members) has had a lot of experience in building blockchain. M6 has the reputation of promoting good projects. Animoca is the leading investor of gamefi. As of BSC integration, all WARE and RENA Tokens will be deployed in BSC; the NFT can be deployed in BSC and other blockchains as well.

Recently, we have proudly received investment and partnership with Animoca Brands, the company driving digital property rights via NFTs and a leader in digital entertainment, blockchain, and gamification. Animoca will act as principal investor and partner for Warena. Much of their portfolio of original games and products utilizes popular intellectual properties including Formula 1®, Marvel, WWE, Power Rangers, MotoGP™, and Doraemon. The opportunities for Warena are many, as the team can now leverage the 200 million-plus monthly viewership that Animoca brings to the table, including numerous KOLs in the Hong Kong and Korean markets.

Hussain: Beni ve diğer melek yatırımcıları uzun vadeli projeye yatırım yapmaya ikna etmek için bana 2 veya 3 önemli nokta verebilir misiniz?

Could you give me 2 or 3 key points to convince me and other angel investors invest in project for the long-term?

Vu: Harika destekçilerimiz ve danışmanlarımızla sahip olduğumuz bu kadar büyük fırsatları elde edebilmemiz için birçok neden var. Birkaç güçlü noktayı belirtmek için şunu söyleyebilirim:
– Ekibimiz, Warena’yı uzun vadeli ve topluluk odaklı bir proje olarak oluşturdu ve geliştiriyor. Oyun için uzun bir vizyonumuz var, sadece kısa vadeli bir build and dump projesi değil. Bu, projemizi sunarken her zaman masaya getirdiğimiz sonuçlar olmuştur. Hem yatırımcılar hem de topluluğumuz için Güven ve Güvenlik her zaman önceliğimiz olmuştur.
– Warena için sağlam bir yol haritamız var. Harika destekçiler ve danışmanlarla sahip olduğumuz bu kadar büyük fırsatları alabilmemiz için birçok neden var. Birkaç güçlü noktayı belirtmek için şunu söyleyebilirim:
– Ekibimiz Warena’yı uzun vadeli ve topluluk odaklı bir proje olarak oluşturdu ve geliştiriyor. Oyun için uzun bir vizyonumuz var, sadece kısa vadeli bir pump and dump projesi değil. Bu, projemizi sunarken her zaman masaya getirdiğimiz çıktılar olmuştur. Hem yatırımcılar hem de topluluğumuz için Güven ve Güvenlik her zaman en büyük önceliğimiz olmuştur.
– Warena için sağlam bir yol haritamız var. Ekibimiz dikkatli araştırmalar yaptı ve oyun Yol Haritasını geliştirmeye büyük önem verdi, en iyi ürünü ortaya koyduğumuzdan ve kullanıcılarımızın oyunumuzda en iyi deneyime sahip olduğundan emin olmak için gösterdiğimiz çabayı gösterdi.

There are many reasons for being able to receive such huge opportunities that we had with amazing backers and advisors. To name a few strong points, I would say:
– Our team have created and been developing Warena as a long-term and community-driven project. We have a long vision for the game, not just a short-term build-and-dump project. This has always been the deliverables we brought to the table when pitching our project. Trust and Security for both investors and our community have always been our top piority.
– We have a solid roadmap for Warena. Our team has dThere are many reasons for being able to receive such huge opportunities that we had with amazing backers and advisors. To name a few strong points, I would say:
– Our team have created and been developing Warena as a long-term and community-driven project. We have a long vision for the game, not just a short-term build-and-dump project. This has always been the deliverables we brought to the table when pitching our project. Trust and Security for both investors and our community have always been our top piority.
– We have a solid roadmap for Warena. Our team has done careful researches and put great consideration into developing the game Roadmap, showing our effort in ensuring we are putting the best product out there and that our users have the best experience with our game.

Momhammad Amir: Danışmanlarınızın Amazon, Dao Maker, Paid Network, Google ve House of Dao gibi farklı kurulmuş platformlardan geldiğini görüyorum.

Sorum şu, platformunuz tamamen oyunlarla ilgili, ama neden herhangi bir oyun platformundan gelen danışmanınız yok?

I see your advisors are came from different estab.lished platforms such as Amazon,Dao Maker, Paid Network, Google and House of Dao

My Question is as your platform is all about games,but why you have no advisors that come from any gaming platforms?

Vu: Çekirdek ekibimiz blokzinciri alanında uzun bir deneyime sahiptir, WARENA’yı oluşturmak için D2M stüdyosu ve NCC stüdyosundan oyun geliştiricileri ile birleştik. Böylesine sağlam bir geçmişe ve deneyime sahip olan ekibimizin Warena’yı gelecekte başarıya taşıyacağına inanıyoruz.
DEV ekibi temsilcimiz:
Lam La – Oyun tasarımcısı
Japon ve Kore pazarındaki çeşitli projelerde Oyun Tasarımcısı:
– Marvel: War of Heroes (DeNA x Disney’den kart savaş oyunu)
– Sangokushi Royale (DeNA’dan Three Kingdom temalı kart savaş oyunu)
– Drift Spirits (BANDAI NAMCO’dan araba yarışı oyunu)
– Blade II: Kötülüğün Dönüşü (Kakao tarafından yayınlanan ARPG oyunu)
– Ve şimdi, Warena’nın bir parçası olmaktan mutluyum

Dallin Nguyen – Kıdemli Unity Oyun Geliştiricisi
– Uzun süredir oyun geliştiricisi
– 2012 yılında Unity kullanmaya başladı, ardından diğer birçok oyun motoru
– Ön uçtan arka uca birçok platform hakkında genel bir arka plan bilgisine sahiptir, ancak yine de birlik en çok kullanılan çerçevedir

Our core team have long experience in the field of blockchain, we combined with game developers from D2M studio and NCC studio to create WARENA. With such a solid background and experience, we believe our team can bring Warena to success in the future.
Our DEV team representitive:
Lam La – Game designer
Game Designer on serveral projects in the Japanese and Korean market:
– Marvel: War of Heroes (Card battle game by DeNA x Disney)
– Sangokushi Royale (Card battle game by DeNA with Three Kingdom theme)
– Drift Spirits (Car racing game from BANDAI NAMCO)
– Blade II: the Return of Evil (ARPG game published by Kakao)
– And now, happy to be a part of Warena

Dallin Nguyen – Senior Unity Game Developer
– Has been a game developer for quite a long time
– Started using unity in 2012, then many other game engines
– Has an overall background knowledge of many platforms, front end to back end, but still, unity is the framework used most.

Kapil Sharma: Warena’nın iki tür oyunu var

1, 2D ve 3D olarak geliştirilmekte olan hayatta kalma ve aşama 2 metaverse’dür. Peki, bu Oyunlardan zevk almak için hangi cihaza ihtiyacım olduğunu açıklayabilir misiniz?

Warena have two Type Of game

1 is survival and phase 2 metaverse, being developed in 2D and 3D. So, can you explain which Device i need For enjoying these Game?

Jolie: Şu anda WARENA ekibi hem 2D hem de 3D sürümleri aynı anda dağıtıyor. Oyuncu topluluğumuzun WARENA oyunumuza kolayca erişmesine yardımcı olmak için lowpoly stilini seçtik.

2D sürüm yalnızca sabit ağ kalitesine sahip bir tarayıcı veya uygulamayı yükleyebilen bir cep telefonu gerektirir. Herkesin oyuna katılması ve para kazanması çok kolay.
3D sürümün daha iyi bir ağ kalitesine ihtiyacı var ve oyuncuların en iyi deneyimi yaşayabilmeleri için onu optimize etmeye çalışıyoruz.

Currently the WARENA team is deploying both 2D and 3D versions at the same time. We chose lowpoly style to help our community of players easily access our WARENA game.

The 2D version only requires a browser with a stable network quality, or a mobile phone that can install the app. It’s easy for everyone to join the game and earn money.
The 3D version needs a better network quality, and we are trying to optimize it so that players can have the best experience.

Akira: Warena iki oyunla bağlantılı,
HAYATTA KALMA( 2D)
&
METAVERSE(3D)
Neden tek değil de birbirine bağlı iki oyunla başladınız?

Warena is Connected with two game,
SURVIVAL( 2D)
&
METAVERSE( 3D)
Why do You started with two connected games & not single

Jolie: 2 oyuna bölmek, çok çeşitli oyuncuları desteklemeye yardımcı olacaktır (oyna-kazan, gamer, yatırımcı…). Öte yandan, bu çapraz geçiş işlevi, WARENA’nın benzersiz bir özelliğidir ve oyuncuların daha fazla yeni deneyim yaşamasına yardımcı olur. Bunu yapmak için, birbiriyle çapraz geçiş yapabilen 2 ayrı oyun ile Aşama 1 (2D oyun) ve Aşama 2 (3D)’ye ihtiyacımız var. Sonraki diğer ünlü oyunlarla çapraz geçişi genişletecek. Son olarak, NFT karakterlerinin birbirleriyle etkileşime girebileceği bir platform oluşturuyoruz.

Splitting into 2 games will help support a wide range of players (play-to-earn, gamer, investor…). On the other hand, this cross-over function is a unique feature of WARENA, helping players have more new experiences. To do that, we need Phase 1 (2D game) and Phase 2 (3D) with 2 separate games that can cross-over with each other. Next will expand cross-over with other famous games. Finally, we create a platform where NFT characters can interact with each other.

Mohammad Nobi: Warena’nın hedefi hangi pazar?

Asya
Avrupa
Afrika?

Which Market warena Target?

Asia
Europe
africa?

Jolie: Oyunu 1. aşama (2D) ve 2. aşama (3D) deneyimleyin, Güneydoğu Asya ve Orta Avrupa’dan gelen yarışların birer birer ortaya çıkacağını fark edeceksiniz. Ana hikaye çizgisini takip edin ve heyecan verici bir çok evrenli hikaye yaratın. Oradan, geleceği tahmin edemeyeceğiniz gerçeklik gibi bir dünya yaratın.

Dünyanın dört bir yanındaki pazarlara açılma yol haritası, oyunun gelişimine karşılık gelecek – bu yüzden… bizi izlemeye devam edin!

Experience the game from phase 1 (2D) and phase 2 (3D), you will realize that races from Southeast Asia and Central Europe will appear one by one. Follow the main story line and create a thrilling multi-world story. From there, create a world like reality, where you can’t predict the future.

The roadmap to expand to markets around the world will correspond to the development of the game itself – so… stay tuned!

Raphael: Bu güzel günde bizimle beraber olduğun için teşekkür ederiz! Sizi burada ağırlamak büyük bir zevkti ve umarım sizin ve ekibiniz için en iyisi olur!

Thank you for being with us in this lovely day! It was a pleasure hosting you here and I hope all the best for you and your team!

Jolie: Topluluğumuzla bağlantı kurmamız için bize bu değişikliği sağladığı için KoinSaati ekibine çok teşekkür ederiz 😊 Bu AMA kesinlikle harika!Burada bizimle olduğunuz için herkese teşekkürler 🥰

Thank team KoinSaati so much for giving us this change to connect with our community 😊 This AMA is totally amazing!Thank you everyone for being here with us 🥰

Raphael: Ahh ayrıca teşekkür ederim 😍 Warena iyi bir geleceği olan harika bir proje, oyununuzu oynamak için şimdiden sabırsızlanıyoruz

Raphael: Ahh thank you as well 😍 Warena is a great project with a good future, we cant wait to play your game already.

Warena hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:

Web site: https://www.warena.io/
Telegram: https://t.me/warenachat
Telegram Ann.: https://t.me/warenaOfficial
Medium: https://medium.com/warena8
Twitter: https://twitter.com/WarenaOfficial

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Apple’ın Üst Düzey Mac Yongaları: M1 Pro ve M1 Max

Flamengo Fan Token Satışa Çıkıyor: $MENGO Token Nasıl Satın Alınır?