in ,

Walmart’tan Litecoin (LTC) Soruşturması

Walmart, Litecoin (LTC) ile ortaklığını ilan sahte haberi soruşturacağını duyurdu. Haberin yayılmasıyla birlikte Litecoin fiyatı 175$ seviyelerinden 236$ seviyesini görmüştü.

13 Eylül’de TSİ 16:30’da GlobeNewswire, dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart’ın müşterilerine Litecoin ile ödeme yapmasına izin vereceğini belirten bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama, yayınlandıktan kısa bir süre sonra haberin sahte olduğu belirtildi. Ancak haberin yankısı devam ediyor.

Reuters, CNBC ve Bloomberg News de dahil olmak üzere birçok saygın haber kuruluşu, Litecoin fiyatında ani bir artışa neden olan haberi manşetlerine taşıdı.

Walmart Söylentileri Sonlandırdı

Ancak bir saat içinde Walmart, Litecoin’in kazandığı değeri yerle bir ederek yayınlanan haberi kesin bir dille yalanladı. Litecoin Vakfı (Litecoin Foundation) da daha sonra yayılan haberin gerçeği yansıtmadığını doğruladı. Şimdilerde, bu haberde adı geçen tüm taraflar, böyle bir hatanın tekrarlanmaması için önlem almaya çalışıyor.

Litecoin

Örneğin, GlobeNewswire yayınladığı habere “göz ardı edin” uyarısı koydu. Gelecekte benzer bir olayın meydana gelmesini önlemek için gelişmiş kimlik doğrulama adımlarını uygulamaya koyduklarını bildirdi. GlobeNewswire, “Bu konuyla bağlantılı herhangi bir suç faaliyeti de dahil olmak üzere tam bir soruşturma talep etmek ve kolaylaştırmak için uygun yetkililerle birlikte çalışacağız” dedi.

Bu arada Litecoin Vakfı başkanı ve Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, sahte haberin kaynağını araştırdıklarını ancak çok az bir ilerleme kaydedildiğini söyledi. Litecoin Vakfı, haberin nereden geldiğine dair hiçbir bilgisinin olmadığını söylese de Lee, ilk duyuruyu retweet ederek “çuvalladıklarını” kabul etti.

Lee, “Sahte haberleri tweet atmamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve bu sefer gerçekten çuvalladık” dedi. “Bizimle bir ilgisi olduğunu reddediyorum ve kimin yaptığını bulmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız – ve sahte haberlerin yayılmasını durduracağız.”

Litecoin ekibinin böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için sosyal medya hesaplarına daha sıkı kontroller ekleyeceğini de ekledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Aston Villa AVL

Aston Villa Fan Token Satışa Çıkıyor: $AVL Token Nasıl Satın Alınır?

‘’Anime’’ Neden Bu Kadar Popüler?