in ,

Walmart, Mağazalarında Bitcoin ATM’leri Bulunduracak

Koinsaati, Veri, Teknoloji

Amerikan perakende devi Walmart, müşterilerinin artık ABD’deki çeşitli mağazalarından Bitcoin (BTC) satın alabileceklerini duyurdu.

Kriptoparalar, kriptopara borsası Coinme tarafından etkinleştirilen 200 Coinstar ATM makinesinden satın alınabilecek. Pilot uygulama sona erdikten sonra 8.000 ATM’nin yerleştirilmesi planlıyor.

Risk yönetimi ve piyasa analizi sağlayan, dijital varlık finansal teknoloji ve hizmetler platformu olan BitOoda baş strateji sorumlusu Sam Doctor, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Walmart, Bitcoin’i daha erişilebilir kılıp daha fazla insana yayıyor ve kriptoparalara şüpheci yaklaşanlar arasında daha fazla meşruiyet sağlıyor.

Bitcoin ATM’lerini kullanmak isteyen müşteriler, kullanım kodu içeren kağıt bir kupon almak için önce ATM’ye banknot yatırmaları gerekli. Müşterilerin, kodu kullanmadan önce bir Coinme hesabı oluşturmaları gerekecektir.

Kullanıcılar şu anda Bitcoin’i hesaplarından banka hesaplarına çekemezler. Bunun yanı sıra, gelecekte bu tür bir işlevi sunmaya yönelik herhangi bir planın açıklanacağına dair herhangi bir açıklama da henüz ortada yok.

Kripto ATM’lerinde, Bitcoin için yüzde dört işlem ücreti ve ayrıca yüzde yedi ek borsa ücretinden oluşan yüzde 11’lik bir işlem ücreti bulunuyor. Bu işlem ücreti, yaklaşık %7 işlem ücreti kesen Binance veya Coinbase gibi diğer popüler kriptopara platformlarıyla karşılaştırıldığında oldukça yüksek.

Haber, müşteriler tarafından kriptoparaların benimsenmesi açısından büyük ölçüde önemli bir işaret olarak memnuniyetle karşılandı, ancak yüksek ücretlerle ilgili şikayetler de az değil.

Bir kriptopara kullanıcısı, “Bitcoin ATM ücretleri herkesin bildiği üzere yüksek ve ‘mevcut’ Bitcoin fiyatı her zaman satın alırken çok daha yüksek ve satarken daha düşük” yorumunda bulundu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

LOCGame

LOCGame Kart İncelemesi Serisi: Satoshi Nakamoto

9 Maddede Arama Motorlarının Makine Öğrenimi