in ,

Vitalik Buterin Optimism Hakkında Düşüncelerini Paylaştı

Vitalik, Ethereum

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Optimism’in değişen yönetişim yapısını destekleyen açıklamalarda bulundu. Bununla birlikte Optimism, yönetişim token’ı olarak kullandığı Optimism (OP) token’larını gaz ödemeleri için kullanılan ana ağ token’i olarak değiştirdi. 

Ethereum’un tüm Dapp’lerini desteklemek için tasarlanmış Layer 2 ölçeklendirme çözümü olan Optimism, uzun zamandır beklenen OP token airdrop’unun ilk turunu geçtiğimiz günlerde dağıttı.

Optimism Collective’in temel yönetim çerçevesi, Token House ve Citizens’ House olmak üzere iki katmanlı bir yönetişim bölümden oluşmaktadır. Token House, OP token sahiplerinden oluşurken, Citizen House NFT sahiplerinden oluşur ve protokol sermaye tahsisi gibi sorunlarda yönetime katılmaktadır. OP token’ı, Token House’un yönetişim token’ı olarak şimdiye kadar işlem gördü.

Buterin’in gas ücretleri için OP token’ını kullanma önerisine tam olarak nasıl yaklaşacağı merak konusuydu. Ancak Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada Buterin, gas ücretleri için OP token’ın kullanılması gibi tekliflerin token sahibi olmayanların çıkarlarını gözeten bir yönetim olduğu vurgulayarak bu yöntemin uzun vadeli başarıya yol açacağını açıkladı. 

Buterin’in de takdir ettiği ikili sistemde Token House token sahiplerine, yönetişimin bir parçası olarak proje teşviklerinin dağıtımı, protokol yükseltmeleri ve daha fazlası için oy kullanabilme olanağı tanır.  Citizens’ House ise geriye dönük kamu malları finansmanını dağıtma sürecini kolaylaştırmaya odaklanır. Citizens’ House’da katılımcılara NFT’ler aracılığıyla vatandaşlıklar verilecek ve topluluğun büyümesi sağlanacak.

Kaynak: Governance Overview | Optimism Docs

Optimism’in iki aşamalı yaklaşımında yönetişim sürecinde sorumlulukların paylaşıldığı görülür. Daha yeni olan sistemin topluluk büyüdükçe değişeceği ve çeşitleneceği öngörülüyor. Bununla birlikte, OP gas ücreti teklifi hakkında Optimism yönetişim forumunda fikir ayrılıkları ortaya çıktı. Birçok kişi OP’ye daha fazla fayda sağlayacağı düşüncesinde birleşirken bazıları yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kripto Analisti, Ethereum Yatırımcılarını Uyardı!

Makro Analisti Lyn Alden’in Bitcoin (BTC) 2022 Yılı Öngörüsü