in , , ,

Vitalik Buterin Layer-3’e Yönelik Önemli Bir Paylaşım Yaptı!

Vitalik, Ethereum

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Layer-2’de yapılan hiper ölçeklendirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bu doğrultuda Layer-3’ün diğer layer’lardan daha farklı olacağını vurguladı.

Blok zincirindeki ölçeklenebilirlik problemi, kullanıcı sayılarının artmasından dolayı işlem kapasitesinin düşmesidir. Bu problemin çözümüne yönelik olarak layer çözümleri ağda yapılan iyileştirme işlemleridir. Layer-1 temel blok zinciri ifade eder. Bununla birlikte ilk geliştirilen bu katmanın kripto para birimi Bitcoin’dir. Layer-2 ise blok zincir üzerinden değişiklik yapılmadan ölçeklenebilirlik probleminin ele alındığı layer’dır. 

Ölçeklendirme

Vitalik Buterin’in yaptığı açıklamalar doğrultusunda, Layer-3’ün diğer layer’lardan farklı olarak özelleştirilmiş işlevselliğini vurguladı. Bu layer’da, eski layer’ların şematiğinden farklı olacağını dile getirdi.

Vitalik, Ethereum

Ölçeklendirme sürecine yönelik olarak zero-knowledge (zk) rollup teknolojisinin kullanacağını açıkladı. Bu teknoloji merkeziyetsizlikle uyuşurken güvenle gaz ücretlerini düşürmeyi vadetmektedir. Böylelikle sistemdeki değişiklik Layer-2 ile arasında büyük bir fark sağlayacaktır. 

Birlikte çalışabilirliği ele alan Buterin, konu ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Bu açıklamalarda, Layer-2 veya Layer-3’ün çalışma prensiplerinin farklı olduğunu bir kez daha vurguladı. Buna ek olarak üç katmanlı yapının birlikte çalışma ihtimalinin olduğunu söyledi. 

Verimlilik Problemleri

Yeniliklerle ilgili açıklamalar devam eden Buterin, Ethereum Virtual Machine’i de ele aldı. Ethereum Virtual Machine bilindiği gibi 1024 öge derinliğinde bir yığın makinesi olarak çalışmaktadır. Yürütme sırasında EVM, işlemleri geçici bir bellek üzerinde tutar. Buterin Layer-3’te, bunu kullanmak istemeyenler için özelleştirilmiş ölçeklendirme olacağından bahsetti. Bununla birlikte, Layer-3’ün zk proof bir teknoloji olan Validiums’un kurumsal blok zincir için iyi olacağını vurguladı. 

Yeni sistemle tüm ekosistemi tek çatı altında toplama hedeflenmiştir. Bununla birlikte Layer-2’de işlemler daha kolay ve ucuz gerçekleştiğinden bu durumun Layer-2’nin verimliliğini düşüreceği düşünülmektedir. Tam olarak net olmamakla birlikte konu ile ilgili olasılıkların altını çizdi. 

Ethereum yazılım firması ConsenSys’in Ürün Müdürü Declan Fox konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda öz yinelemeli rollup ve proof’lar ile teorikte sonsuz ölçeklendirmenin olabileceğini dile getirdi. Bunlara ek olarak StarkWare’in kurucu ortağı Eli-Ben Sasson, 60 milyon işlemin yakında gerçekleşebileceğini belirtti. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Merge’den Sonra Ethereum Neden Düşüşte?

Sweatcoin’deki Token’lar Nasıl Coin’e Çevrilir?