içinde , ,

Vitalik Buterin: “Kripto 2032’ye Kadar Faydalı Bir Şeye Dönüşmek Zorunda”

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin bugün Seul’de düzenlenen kapalı bir basın toplantısında konuştu. Ethereum’un yaratıcısı; ZK-Rollup teknolojisi, %100 tamamlanmış bir Ethereum’un karşılaşacağı zorlukları ve önümüzdeki birkaç yılın neden blok zinciri uygulamaları için kanıtlanmış bir alan olması gerektiği hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Vitalik Buterin, blok zinciri uygulamalarının önümüzdeki 10 yıl içinde gelecekte faydalı olabileceklerine dair söz vermek yerine faydalarını kanıtlamaları gerekeceğini söyledi. Buterin ayrıca, bugün Ethereum’u ölçeklendirmek için çalışan bazı Optimistic Rollup projelerinin, temel avantajları nedeniyle ZK-Rollup’ları benimsemeye yönelmesini beklediğini söyledi. Ethereum’un gelecekte kuantum bilişim saldırılarına karşı kendini korumak için güncelleme yapması gerekeceğini ancak herhangi bir güncelleme gerekene kadar birkaç on yıl geçebileceğini de sözlerine ekledi.

Vitalik, Ethereum

Buterin, ZK-Rollup’ların Ethereum’un en iyi Layer-2 ölçeklendirme silahı olacağı görüşünü yineledi ve kuantum bilişimin gelecekte protokol için önemli bir husus olacağını söyledi.

Ethereum’un Geleceği Üzerine

Vitalik Buterin Ethereum’un geleceği konusunda iyimser ancak önünde büyük zorluklar olduğunu da düşünüyor.

Ethereum’un yaratıcısı, protokolün uzun vadeli geleceğini tartıştı ve ölçeklendirme teknolojisi, kuantum hesaplama ve ağın karşılaştığı önemli engellere odaklandı.

Buterin, önümüzdeki on yılın blockchain teknolojisi için çok önemli olacağını söyledi ve uygulamaların yakında açık bir pazarda faydalarını kanıtlamaları gerekeceğini savundu.

“Bence önümüzdeki 10 yıl, kriptonun gelecekte faydalı olma vaatlerine dayanmayan ama gerçekten faydalı olan bir şeye dönüşmesi gereken zamandır. Çünkü pek çok uygulama, teoride umut vadediyor ancak bugün ölçeklendirme sorunları nedeniyle tamamen uygulanabilir değiller.”

Ethereum Merge tamamladığında ve zero-knowledge proof teknolojisi ortaya çıktığında bir blok zinciri uygulaması çalışmazsa ilk etapta blok zincirini kullanmanın mantıklı olmama ihtimalinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Vitalik, Ethereum

Ethereum’un karşı karşıya olduğu ölçeklendirme sorunlarını detaylandıran Buterin, zero-knowledge proof tabanlı ZK-Rollup’ların, Optimistic Rollup’lara üstün geleceği görüşünü benimseyerek Layer-2 rollup çözümlerinin gelecek için heyecanını dile getirdi. ZK-Rollup’ları oluşturmanın zorlukları hakkında yorum yapmadan önce “Uzun vadede, ZK-Rollup’lar eninde sonunda Optimistic Rollup’ları yenecek çünkü yedi günlük bir cayma süresine ihtiyaç duymamak gibi temel avantajlara sahipler” dedi.

“ZK inşa edilmesi zor bir teknoloji. Çok fazla zorluk var ve Optimistic Rollup teknolojisi daha olgun.”

Buterin, bugünün bazı Optimistic Rollup projelerinin başarılı olacağından hala emin olduğunu ancak bazı projelerin gelecekte bir dönüşüm gerçekleştirmesini beklediğini açıkladı.

“Harika işler yapacaklar ancak eninde sonunda bir noktada ZK’ye geçmelerini kesinlikle bekliyorum.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

2027’de Kripto Para Piyasası için Olası 5 Senaryo

BinanceCoin (BNB) Yükselişlerine Devam Edebilecek mi?