in ,

Vitalik Buterin’in Son Yatırımı Nocturne Nedir?

Nocturne, 25 Ekim’de etkileyici bir yatırımcı listesinden yaklaşık 6 milyon dolar fon topladığını duyurdu.

Nocturne Nedir?

Nocturne projesinin web sitesini ziyaret ettiğinizde oldukça minimalist bir arayüzle karşılaşıyorsunuz. Bu arayüzde sadece Nocturne teriminin tanımlarını içeren bir liste bulunuyor ve bu listenin sadece üçte biri projenin kendisine atıfta bulunuyor.

Nocturne, Ethereum üzerinde özel hesapları mümkün kılmak için geliştirilmiş yeni bir protokoldür.

Blockchain şeffaflığıyla bilinir ve Ethereum da farklı değildir. Etherscan gibi blok zinciri keşif araçları, bir bireyin finansal geçmişi ve durumu hakkında ayrıntılı bilgileri internet bağlantısı ve eğilimi olan herkesin kullanımına sunar.

Nocturne ile Ethereum kullanıcıları blok zinciri ekosistemiyle etkileşime girebilir, ancak kişisel ve hassas bilgileri üzerinde gizliliklerini koruyabilirler. Sıfır bilgi teknolojisinin kullanımı sayesinde Nocturne, kullanıcıların Nocturne sözleşmelerindeki özel, gizli adreslere para yatırmalarına veya almalarına olanak tanır.

kripto

Nocturne Nasıl Çalışır?

Nocturne projesinin whitepaper’ı bu kadar yeni bir proje için kapsamlı ve projenin temelini oluşturan etkileyici mimari hakkında biraz fikir veriyor.

Basitçe ifade etmek gerekirse, Nocturne bir özel hesap soyutlama protokolüdür. Bir kullanıcının Nocturne projesinin gizliliği koruyan işlevselliğinden faydalanabilmesi için öncelikle Nocturne’ün depozito yöneticisi sözleşmesine bir miktar kripto yatırması gerekir. Şimdilik, zincir dışı bir tarafın daha sonra fonları onaylaması ve işlemin belirli bir uyumluluk riski eşiğinin altında olduğunu kabul etmesi gerekiyor.

Bu, yasadışı işlemlerden kaçınmak için başlangıçta uygulanan bir metodolojidir. Ancak zaman içinde süreç, protokolün gelecek planlarının merkezinde yer alan ve Proof-of-Innocence (masumiyet kanıtı) olarak bilinen yeni bir süreçle giderek daha izinsiz hale gelecektir.

Bir para yatırma işlemi onaylandıktan sonra gizlilik, tüm işlemlerin tek bir Teller Sözleşmesi üzerinden yürütülmesiyle korunur. Bu sözleşme, özel işlemleri bir araya getirerek diğer tüm sözleşme çağrılarını gerçekleştiren ve bunu yaparken de son kullanıcının gizliliğini koruyan Handler Sözleşmesi’ne aktarır.

Gerçekte, Nocturne projesinin etkileyici işlevselliğini kolaylaştıran mekanizmalar tamamen daha karmaşık ve inceliklidir ve ilgilenenler için Nocturne belgelerine yapılacak bir ziyaret daha fazla açıklık sağlayacaktır.

Nocturne, cazip bir kullanım alanı sunmanın yanı sıra, son finansman turuna katılan etkileyici yatırım kadrosu sayesinde toplulukta heyecan yarattı. Söz konusu turda Nocturne, Ethereum üzerindeki özel hesapların dağıtımını ve sürekli gelişimini finanse etmek için tam 6 milyon dolar topladı. Tura katılım sağlayan yatırımcılar arasında Polychain Capital, Bain Capital Cypto, Hack VC ve Bankless Ventures gibi etkileyici isimler yer aldı.

Bununla birlikte, Nocturne projesinin sermaye tablosunda dikkat çeken şey, Ethereum’daki gizliliğin geleceğine olan akademik ilgisini son zamanlarda kanıtlamış olan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den başkasının olmamasıdır.

Buterin’in Nocturne’ün yatırımcı listesindeki varlığı heyecan verici olsa da, projenin gelişimine ne ölçüde dahil olduğu net değil ve Polygon’dan Nailwal ve Coinbase’den Srinivasan gibi kripto dünyasının tanınmış kurucuları bazen sayılamayacak kadar çok projeye melek yatırım yapmayı alışkanlık haline getirdi.

Nocturne Projesinin Bir Token’ı Olacak mı?

Nocturne için henüz ortaya bir tokenomik planı çıkmadı. Projenin token’ı ile ilgili herhangi bir tartışma şu an için yalnızca spekülasyon olacaktır.

Bununla birlikte, Polychain Capital gibi yatırımcıların daha önce hisse senedi yerine token odaklı yatırım turlarına yatırım yaptığını biliyoruz.

Bunun yanı sıra, Nocturne’ün önerilen merkeziyetsiz yapısı, merkezi, kâr amaçlı bir kuruluşun projenin merkeziyetsiz yapısına uygun olmadığını gösteriyor gibi görünüyor.

Nocturne Projesinin Geleceği

Erken aşamadaki bir projede olduğu gibi, Nocturne projesinin geleceği de kesin olmaktan uzaktır. Bununla birlikte, gizliliği koruyan teknoloji, kripto topluluğunda ve hatta Ethereum’un kurucuları arasında giderek artan bir ilgi konusudur ve bu nedenle Nocturne’ün v1 lansmanı etrafında bir miktar heyecanın haklı olabileceği düşünülmektedir.

Yaklaşık 6 milyon dolarlık mevcut kaynak ve sektördeki en büyük oyunculardan bazılarının desteğiyle Nocturne, dünyanın en büyük akıllı sözleşme ağını kullanma şeklimizde devrim yaratmaya hazır olabilir.

Kaynak: https://www.bsc.news/post/project-insight-nocturne-vitalik-buterins-latest-investment

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Üstad Splinter Potansiyeli Yüksek On Coin’e Dikkat Çekti

Avalanche’da NFT’leri Nasıl Alıp Satabilirim?