in , ,

Vitalik Buterin Ethereum Merge’i Değerlendirdi! ETH Fiyatı Yükselecek mi?

Vitalik, Ethereum

Ethereum kurucusu olarak bilinen Rus asıllı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin, 21 Haziran Perşembe günü yaptığı açıklamada ağın PoW’dan PoS konsensüs sistemine geçtiğinde yani Merge (Birleşme) sonrasında Ethereum’un yaklaşık %55 tamamlanacağını söyledi. 

Ethereum, blockchain’ini daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getirecek bir hisse kanıtı (PoS) sistemine doğru ilerliyor. Kripto topluluğu bir süredir Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesini bekliyordu. Yeni sistem, Ethereum’u bir sonraki seviyeye taşıyacak ve Ethereum ile Ethereum killer olarak adlandırılan ETH rakipleri arasındaki rekabeti öldürecek nihai proof-of-stake blockchain’i olarak lanse ediliyor.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen son EthCC (Ethereum Topluluğu Konferansı) sırasında şunları söyledi:

Ethereum, ”Merge”den (Birleşme) sonrasında %55 tamamlanmış olacak. Hedefimize yaklaşıyoruz, bu gerçekten harika.

Vitalik Buterin, ilk aşamanın yanı sıra yeni Merge’nin “Surge, Verge, Purge, ve Splurge” olmak üzere dört aşamada gerçekleşeceğini açıkladı.

Artan İşlem Hızı

Temel olarak, hisse kanıtına ve artan ölçeklenebilirliğe geçiş, Ethereum’u daha merkeziyetsiz hale getirmeyi amaçlıyor. Şu anda Ethereum blockchain’i, işlemleri yaklaşık 12-15 TPS’de (saniyedeki işlem sayısı) işler. Yeni ETH 2.0 proof-of-stake sisteminin bunu 100.000 TPS’ye kadar ölçeklendirmesi bekleniyor. Bu, Ethereum’u dApp geliştiricileri ve diğer DeFi protokolleri için nihai hedef zincir haline getirebilecek büyük bir gelişmeyi temsil ediyor.

Vitalik Buterin ayrıca şunları da söyledi:

Bu yol haritasının sonunda Ethereum çok daha ölçeklenebilir bir sistem haline gelecek. Sonunda, Ethereum saniyede 100.000 işlem gerçekleştirebilecek.

İşlem Ücretleri Düşecek mi?

Merge ile birlikte yeni sistem, daha hızlı ve daha ölçeklenebilir olsa da Ethereum’un yüksek işlem ücretleri sorununu hemen çözmesi pek mümkün değil. Bunun nedeni, verimlilik arttıkça ağ talebinin artmasıdır. Bu, Ethereum blockchain’inde işlem ücretinin sonsuza kadar yüksek olacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte; bu konunun ETH 2.0’ın kurulmasından sonra daha sonra çözüleceğine işaret ediliyor.

ETH Fiyatı Birleşmeden Etkileniyor

Yaklaşan birleşme haberi şimdiden ETH fiyatını etkiliyor. ETH, bu yazının hazırlandığı sıralarda ise son 24 saatte %8.30 artışla 1.638 $’dan işlem görüyor. ETH fiyatı son 7 gün içerisinde yaklaşık olarak %35 artış yaşadı.

Merge haberleri ve Ethereum’da yaşanan diğer olumlu gelişmeler, ETH fiyatını pozitif yönde etkiliyor. Ethereum geliştiricileri süreci planladıkları gibi yürüttükleri takdirde ETH fiyatının artmaya devam etmesi oldukça muhtemel görünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizleri I 22.07.2022

Michael Saylor, Elon Musk ile Alay Ediyor