içinde ,

Vitalik Buterin, ETH 2.0 Hakkında Bir Plan Yayınladı

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin, gerçekçi bir Ethereum ölçeklendirme kılavuzu olan Endgame blog gönderisini açıkladı. ETH 2.0, geçen yılın sonlarında başladı ve POS’a geçiş ağını olumlu yönde etkileyecek.

Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, ölçeklendirme artırmak için çabaladı. Bu, hisse ispatı ve sansür direncini ortaya çıkaracaktır. Vitalik, yol haritasını birkaç gün önce yayınlanan “Endgame” başlıklı bir blog yazısında yayınladı. Dünyanın en büyük akıllı sözleşme platformunun sansür direncini korurken blok zinciri geliştireceği bir geleceğin sunumudur.

Vitalik, ağdaki sorunları ele almak için “makul bir yol” konusunda fikirlerini yayınladı. Son zamanlarda, Ethereum ağı, veri aktarım ücretleri ve ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle eleştirildi. Makale, mütevazı kaynak ihtiyaçları ile ikinci bir staking aşaması gibi bazı ilkeleri açıklamaktadır. Ek olarak, kullanıcılarının uygun fiyatlı blok geçerliliğine sahip olmalarını sağlayan sahtekarlık önleyicileri oluşturur.

“Her şey söylenip yapıldığında ne elde ederiz?” En son blog yazısında Vitalik bu soruyu soruyor. Blok üretiminin hala merkezileştiği bir zincir aldıklarını kaydetti ve ekledi:

Bununla birlikte, blok doğrulama güvenilmezdir ve oldukça merkeziyetsizdir ve blok üreticileri belirli bir anti-sansür büyüsü ile sansürleyemezler.

Vitalik, Ethereum

Buterin sözlerine şöyle devam ediyor:

Tüm birincil staker’lar (blok yapımcıları) saldırmayı veya sansürlemeyi amaçlasalar bile, yapabilecekleri en kötü şey aynı anda mevcut olmamaktır. Bu noktada saldırı veya sansür amaçlı zincir, topluluk kaynaklarını bir araya toplayana kadar işlem almayı durdurur. Aynı zamanda bir dürüst birincil staker düğümü gereklidir.

Toplama Ücretlerinin Azaltılması

Vitalik’in şu anki blog yazısı, son zamanlarda Ethereum geliştiricileri arasında EIP-4488 gibi konularda yapılan tartışmalardan sonra geliyor. EIP-4488 ve toplama ücretlerini düşürme konusundaki görüşlerini de dile getiren Ethereum mühendisi Tim Beiko’ya göre, yaklaşım veri maliyetlerini yarı yarıya azaltabilir. Vitalik, blog yazısında ayrıca toplamalardan yararlanmayı ve teknolojinin “potansiyel geleceğini” tartıştı.

Doğal olarak öngörülemezliğe rağmen, Ethereum bu gelecekteki ortama yanıt vermeye hazır. Ethereum toplama merkezli yol haritasının önemli bir üstünlüğü, kısıtlı olmamasıdır. Ethereum’un tüm vadeli işlemlere açık olmasını sağlar.

Vitalik, şöyle devam etti:

Ethereum araştırmacıları, blok üretiminde hangi düzeyde merkeziyetsizliğin gerçekten mümkün olduğunu düşünmelidir. Etki alanları arası MEV, bunu sürdürülemez hale getiriyorsa, yine de, yüksek düzeyde merkeziyetsiz blok oluşturmayı mümkün kılmak için pahalı altyapı eklemek buna değmeyebilir.

“Güvensiz ve sansüre dayanıklı bir şeye dönüşmeleri için bir yol var” diye ekliyor Vitalik, “büyük blok zincirleri” ve “topluluğun gerçekten sansür direncine ve ademi merkeziyetçiliğe bunu yapmak için yeterince değer verip vermediğini yakında öğreneceğiz.” Blog yazısını, “Bütün bunların işe yaraması muhtemelen biraz zaman alacak” diye bitiriyor.

Vitalik, Potansiyel Gelecek Hakkında

Endgame makalesinde Vitalik “Parçalama ve veri kullanılabilirliği örneklemesi teknolojileri dağıtmak zordur. İnsanlar, yıllarca süren iyileştirme ve denetimlerden sonra tam bir EVM çalıştıran bir ZK toplamasında varlıklarını tutmaktan mutlu olacaklar, “diyor. “Alanlar arası MEV araştırmasına gelince, hala emekleme aşamalarında.” Bununla birlikte, ölçeklenebilir blok zincirlerinin gerçekçi ancak parlak bir geleceğe nasıl sahip olacağı giderek daha belirgin hale geliyor.”

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ethereum, Enflasyona Karşı Bir Önlem Olabilir mi?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Merkez Bankasının Dijital Para Birimi CBDC Nedir?

Binance Labs

Binance Labs Nedir?