içinde ,

Vitalik Buterin, DeFi Sektörünün İncelenmesini Talep Ediyor

Vitalik, Ethereum

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, DeFi pazarının mevcut durumunu eleştiren açıklamalarda bulundu. Buterin, Terra ekosisteminin çöküşünü analiz ederek halihazırda büyük miktarlarda kazanç elde edilecek bir yatırımın olmadığını söyledi.

Kripto piyasasında yaşanan Terra olayı, özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarında da etkisini gösterdi. TerraUSD (UST) stablecoin’i dolar sabitini kaybederek bir hafta içinde sıfıra düştü. Bu, LUNA’da yaklaşık 60 milyar doları aşan yatırımcı servetini sıfırlayan büyük bir satışa yol açtı.

Yaşanan gelişmelere bakıldığında Vitalik Buterin, DeFi alanında daha fazla dikkat ve inceleme talep etti. Buterin, Bloomberg’e yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“DeFi finansal mekanizmalar, özellikle sermaye verimliliğini optimize etmek için çaba gösterseler de üzerinde daha fazla inceleme yapılmasını memnuniyetle karşılayacaktır. Mevcut performansın iyileştirilmesi gelecekte yaşanabilecek kırılma noktalarına olan dayanıklılığı arttıracaktır.”

Vitalik, Ethereum

Ethereum kurucu ortağı ayrıca sistemlerin güvenliğinin test edilmesi gerektiğini vurguladı. Sistemlerin ekstrem bir durumda veya kritik koşullar altında performanslarının izlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Bununla birlikte Buterin teknik aksaklıklar olabileceği gibi otomatik ve algoritmik stablecoin’lerle ilgili bazı engellerin de yaşanabileceğinden bahsetti.

Terra olayından sonra sektörün toplam değerinin yarıya inmesiyle DeFi geliştiricileri piyasaya olan olumsuz etkileri iyileştirmeye çalışıyor. Son 24 saatte en çok DeFi ekosistemine bağlı altcoin’ler düşüş yaşadı. ETH, SOL, AVAX, DOT gibi Top Defi altcoin’leri bu düşüşten etkilendi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Rusya’dan Uluslararası İşlemler için Kripto Hamlesi

Bitcoin (BTC)

Marion Laboure: Bitcoin (BTC) Fiyatı Yükselecek!