içinde , ,

Vitalik Buterin: “Boğa Sezonu Uzun Bile Sürdü”

Vitalik, Ethereum

Ethereum’un kurucularından Buterin, haber yazarı Noah Smith ile yaptığı röportajda boğa sezonundaki yıkımı uzun süredir beklediğini söyledi.

Birçok insan yüksek fiyatların “yeni normal” olduğunu düşündü ama ben eninde sonunda fiyatların bu seviyeye düşmesini bekliyordum. Hatta sezon, tahmin ettiğimden uzun bile sürdü.

Bu yorumun yanı sıra, yılın başlarında patlayan popüler blockchain projesi Terra’yı, yalnızca boğa piyasasında başarılı olabilecek sürdürülemez bir iş modelinin bir örneği olarak adlandırdı.

Kripto paraların fiyat hareketlerinin sakinleşeceğini düşünüyorum. Buradaki ana soru ise bu durumun hangi fiyat seviyelerinde gerçekleşeceğidir. 2011’de Bitcoin 31 dolardan 2 dolara düştüğünde insanlar endişe içindeydi. Zamanla stabilitedeki sorular azalacaktır. Eğer 2040 yılına kadar kripto paralardaki ilerleme devam ederse varlık saklama rolüne ortak bile olabilirler.

Vitalik, Ethereum’un “Yüzü” Rolünün Aşırı Vurgulandığını Düşünüyor

Vitalik, topluluğun Ethereum’daki konumu hakkındaki görüşünden de pek rahat değil. Buterin yıllardır Ethereum’un “yüzü” olarak anılıyor. Bu durum, Vitalik’in projenin ilk aşamalarındaki önemli katkılarından kaynaklanıyor. Yine de kendisi, aldığı övgünün abartıldığını düşünüyor.

Vitalik, Ethereum

Buterin, 2015’ten 2017’ye kadar, Ethereum araştırmalarındaki payının %80’den %70’e düştüğünü belirtti. Diğerleri işin çoğunu üstlendiğinden, projedeki kodlama katkısı da bu zaman dilimi içinde azaldı. Diğer katılımcıların işin yaklaşık üçte ikisini yönettiklerini de belirtti.

Bütün bunlar Buterin’in Ethereum projesine olan etkisinin ve katkısının zamanla azaldığının altını çiziyor. Buterin, yorumunu şu şekilde bitiriyor:

Halkın algısının henüz bunu tam olarak yakaladığını sanmıyorum ancak zaman içinde olacağını umuyorum.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Ethereum’da Node Nasıl Kurulur?

koinsaati

KoinSaati Ekosistemi