Vitalik Buterin: 27 Yaşındaki Kripto Milyarderinin Hikayesi

vitalik buterin, ethereum

Vitaly Dmitriyevich, Vitalik Buterin (Rusça: Виталий Дмитриевич Бутерин) daha çok Ethereum’un kurucusu olarak bilinen Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısıdır. 31 Ocak 1994 yılında doğdu. 2011 yılında Bitcoin Magazine kurucu ortağı olarak kriptopara dünyasına giriş yaptı. 2014 yılında Ethereum’u başlattı.

Bu altcoinin başarısının arkasında yer alan yüz, Ethereum’un kurucu ortağı ve dünyanın en genç kripto milyarderi olan 27 yaşındaki Vitalik Buterin‘dir. Buterin kısa süre önce Hindistan’ın Covid-19 yardım fonuna 1 milyar doların üzerinde kriptopara bağışladığını bildirdi.

Bu yazıda milyarderin ve kriptopara yolculuğunun nasıl başladığını ele alıyoruz.

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin ilginç beceri ve kişilik yapısına sahiptir. Üretken bir yazar ve programcı olan Buterin, Rus ve Kanada vatandaşıdır. Kriptopara yolculuğu, 2011 yılında Bitcoin Magazine’ kurup editöryal yazıları yayınladığı zaman başladı. Bunu, Thiel bursu fonu aldıktan sonra 2014 yılında Ethereum’u piyasaya sürmesi izledi.

Gavin Wood ve Joseph Lubin ile beraber Ethereum Blockchain teknolojisini kurdu. Hedefi, Bitcoin finansal uygulamalarının ötesine geçerek, blok zincir teknolojisi için yeni nedenler sağlamaktı. Ethereum, herkesin akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturup yönetebileceği blok zincir tabanlı bir işletim sistemi olarak çalışır.

Ethereum blok zincirinin büyük başarısı ortaya çıktı ve Ethereum fiyatı bu yazıyı kaleme alırken 3.192 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’den sonra en değerli kriptopara birimidir ve oldukça istikralı ilerlemektedir.

Vitalik Buterin Net Değeri

Vitalik Buterin şu anda 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip. 2018’de açıkladığı Ether cüzdanı yaklaşık olarak 333.520 ETH içeriyor. Bu Ethereum’un şu an ki 3.666 dolarlık fiyatıyla 1 milyar doların üzerinde değere sahiptir.

Son zamanlarda, Hindistan’da ki bir Covid-19 yardım fonuna 1 milyar dolar da dahil olmak üzere bağış yaptı. Çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlara 1,5 milyar dolar değerinde MEME Coin parası bağışlayarak manşetlerde yer aldı. Bu şimdiye kadar ki en büyük bireysel hayırseverlik çabalarından biri olarak övülüyor.

 

Vitalik Buterin Hayırseverliği

Kendi adına sayısız hayırseverlik yapan Vitalik Buterin, içten bir yardımseverdir.

2017 yılında, yapay zeka teknolojilerinin insanlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmasını amaçlayan, Makine Zekası Araştırma Enstitüsü’ne 763.970 dolar değerinde Ethereum bağışladı.

Ethereum

2018 yılında ise yaşlanmayla ilişkili sağlık sorunlarına çözümler geliştiren SENSE Araştırma Vakfı’na 2,4 milyon dolar değerinde Ethereum bağışladı.

Ayrıca Ugandalı Mülteciler için hayır kurumuna 1 milyon dolar bağışta bulundu.

Şuna da bakabilirsiniz: KoinSaati Akademi: Ethereum (ETH) Nedir?

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Bilgisayarlar Nasıl Evrimleşti?

Python’un Blockchain İçin İyi Olmasının 5 Nedeni