in

Visa ve Mastercard Rusya’daki Operasyonlarını Askıya Aldı

ABD merkezli Visa ve Mastercard, Ukrayna’ya yapılan saldırı sebebiyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı. Rusya’daki tüm işlemleri durdurmak için süreci izlediğini belirtti.

Şirketin verdiği bilgiye göre Rusya’daki Visa kartlar çalışmayacak ve ülke dışında verilen kartlar da ülke içerisinde çalışmayacak. Visa CEO’su Al Kelly; 

Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesi ve tanık olduklarımız kabul edilemez olayların ardından harekete geçmeye mecbur kaldık.

ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı arasında geçen görüşmede Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki faaliyetlerini askıya alma kararlarını Zelenskiy memnuniyetle karşıladığını söyledi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; 

Başkan Biden yönetiminin Ukrayna’ya güvenlik, insani ve ekonomik yardımları artırdığını ve ek finansman sağlamak için Kongre ile yakın bir şekilde çalıştığını kaydetti.

Ödeme firmalarının belirlediği strateji doğrultusunda artan enflasyon ve ithal mallar hesaba katıldığında, Rusya belirsiz bir gelecekle karşı karşıya. Daha önce benzeri görülmemiş yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya bunlara ek olarak ülkenin merkez bankasındaki 640 milyar dolarlık varlıklar dondurulurken, ülke küresel ödeme sistemi olan SWIFT’ den men edildi. Bununla birlikte Ruble bu hafta değerinin üçte birini kaybetti.

Çok sayıda artan teknoloji ve finans şirketleri, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldı. Bunların içinde PayPal Holding de cumartesi günü erken saatlerde kararını açıklayarak bu şirketler listesinde yerini aldı.

Rusya’nın Alternatif Sistemi

Rusya’nın en büyük kredi kuruluşu Sberbank Rossii PAO, Visa ve Mastercard’ın yaptırımlarının kullanıcıları etkilemeyeceğini söyledi. Tass; Sberbank, yerli Ulusal Ödeme Kartı Sisteminden geçmesi nedeniyle transfer ve ödeme yapabileceklerini söyledi.

2014’ te Kırım’da yaşanan olaylar sebebiyle batıyı karşısına alan Rusya, o dönemden ders çıkardı ve bazı önlemler almaya başladı. Ülke, SWİFT’e alternatif olarak SPFS olarak bilinen kendi bankacılık mesajlaşma sistemini kurdu. Yerel ödeme sistemi MIR 2015 yılında faaliyete geçti. Bu hamleleri yaptırımların genişletilmesi durumunda, ülkeyi finansal açıdan koruma çabalarının bir parçasıydı.

Visa ve Mastercard, 2021 yılındaki gelirlerinin %4’ünü Rusya’daki operasyonları sayesinde elde etti. Bu doğrultuda Mastercard ve Visa için Rusya oldukça önemli bir parça. Bu gelir pastasının %2’si ise Ukrayna’dan geldi.

Mastercard 25 yıldır faaliyet verdiği Rusya’da ağlarının desteklenmeyeceğini ve Rus tüccarların da işlem yapamayacağını belirtti. Buna ek olarak Rus şirketlerinin ödeme ağından bloke edilmesine yönelik hamlelerin ardından Rusya’da bulunan ağ hizmetlerini de askıya alacağını belirtti. Yaptırımlar nedeniyle birden fazla Rus finans kuruluşunun Visa ağından engellendiği ifade edildi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Oasis Network (ROSE) Teknik Analizleri I 08.03.2022

Anchor Protocol (ANC) ve WEMIX (WEMIX) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor