in , ,

Visa, Ödemeler için StarkNet’i Kullanmayı Mümkün Kılıyor!

Visa, Ethereum’un üzerine inşa edilmiş bir Layer-2 blok zinciri olan StarkNet‘in ödemeler için kullanımını mümkün kılıyor. Visa, Ethereum kullanıcılarına faturalarını daha kolay ödeyebilme fırsatı sunarken kripto ile gerçek dünya arasındaki etkileşimi arttırmayı hedefliyor. 

Visa ekibi bu adımı “Otomatik ödemeleri, mevcut blok zinciri altyapısının sahip olmadığı temel bir işlevsellik olarak görüyoruz” şeklinde yorumladı. Otomatik ödemelerin geleneksel mobil bankacılık uygulamalarında yaygın olsa da blok zincirinde daha az görünür olduğunu belirten ekip, otomatik ve programlanabilir ödemeleri etkinleştirmek için akıllı sözleşmelerin nasıl uygulanabileceğini keşfetmek adına hesap soyutlama adlı yeni bir konsept kullandı.


Visa, bu yaklaşımı StarkNet ölçeklendirme platformunu kullanarak kripto cüzdanı Argent ile hayata geçirmeyi planlıyor. Akıllı sözleşmelerin bir kullanıcı için işlem gerçekleştirmesine izin veren hesap soyutlama henüz Ethereum’da yayın olmadığı için StarkNet tercih edildi. Teklif, kullanıcıların her bir işlemi imzalamak zorunda kalmadan kendi kendine saklama cüzdanını kullanarak ödemeleri otomatik olarak göndermelerini sağlıyor.

Visa, ödemeler için kripto altyapısına ve protokollere odaklanarak iyileştirilmesi gereken ödemeler konusunda gizlilik ve güvenlik gibi alanları araştırmıştır. Visa, konu üzerinde çalışan firmalarla programlanabilir ödemelerdeki fikirleri tartışmaya açık olduğunu aktardı. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Merkeziyetsiz Hesaplama Alanında Bir Yenilik: Monad Nedir?

Ethereum Fiyatında Son Durum Ne? Ralli Yaşanabilir mi?