içinde , ,

Visa, Layer 2 ile Evrensel Ödeme Kanalı Oluşturuyor

Kredi kartı devi Visa, Evrensel Ödeme Kanalı duyurusu ile dijital varlık transferleri için zincirler arası birlikte çalışabilirliği araştırıyor.

Visa’nın CBDC Ürün Müdürü Catherine Gu, 30 Eylül’de bir yazı yayınladı. Bu yazıda, şirketin araştırma ve ürün ekiplerinin, Evrensel Ödeme Kanalı (UPC) adlı yeni bir blok zinciri girişimi üzerinde çalıştığından bahsetti.

Zincirler arası birlikte çalışabilirlik merkezi, dijital varlıkların transferini kolaylaştırmak için farklı dağıtık defter teknoloji ağlarını birbirine bağlayacak.

Gu, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve Tether gibi farklı Stablecoin para türlerini kullanan arkadaşlar arasında bir fatura bölme örneğini kullandı. Bunu, para için bir tür evrensel adaptör olarak nitelendirdi:

“Bunu, blok zincirler arasında merkez bankalarının, işletmelerin ve tüketicilerin para biriminin biçim faktörü ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde değer alışverişinde bulunmalarına izin veren “evrensel bir bağdaştırıcı” olarak düşünün.”

Visa ve Blokzincir Teknolojisi

Visa, dijital para birimlerinin gelecekte günlük finansal yaşamın bir parçası olacağından emin. Ödemeler devi, Amerika Birleşik Devletleri hala bu cepheye uyum sağlamak için zorlansa bile daha fazla CBDC’nin piyasaya sürüleceğinden de emin.

Visa’nın Evrensel Ödeme Kanalı (UPC), sorunsuz transferler sağlamak için tüm bu yeni piyasaya sürülen CBDC’leri ve Stablecoin’leri tek bir çapraz zincir platformunda birleştirmeyi amaçlıyor. UPC merkezi, farklı ülkeler için CBDC ağları veya onaylanmış özel Stablecoin ağları gibi blok zincirler arasında özel ödeme kanallarını bağlayacaktır.

UPC’nin birincil amacı, mevcut ağların karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmektir. Visa, mevcut birlikte çalışabilirlik çözümlerine benzer şekilde işlev görecek bir “hub-and-spoke ödeme yolu” önermektedir. UPC, gönderenlerin bir hub ile tek bir ödeme kanalı açmasını sağlayarak çalışır ve daha sonra işlemi çeşitli konuşmacılarla yönetir.

İşlem, sonunda hedef adrese ulaşan aracı düğümler üzerinden yönlendirilir.

Gu ayrıca, isim vermese de Visa’nın, çok daha yavaş olan mevcut halka açık blok zincirlere göre sunabileceği belirli işlem hızı avantajları olduğuna da dikkat çekti. Yeni platform, ana zincirlerden işlemleri işleyen bir Layer 2 görevi görecek.

“UPC’nin özel ödeme kanalları blok zincir dışında kurulacak ve çeşitli blok zincir ağlarıyla iletişim kurmak için akıllı sözleşmelerden yararlanacak. Aynı zamanda yüksek işlem hacmini, güvenli ve güvenilir bir şekilde sunacak ve genel olarak hızları artıracak.”

UPC çözümü, bir blok zincir ağı olarak hizmet etmeyi amaçlıyor. Gu, ayrıca şu sözleri de ekledi.

“UPC, Visa ya da harici ağdan mı kaynaklandığına bakılmaksızın, birden fazla para hareketine değer katıyor.”

Bitcoin veya Ethereum transfer edilir mi konusu henüz söz edilmedi, ancak ortaya konan altyapı büyük olasılıkla buna izin verecek. Visa, bu yılın başlarında BTC’ye dijital altın olarak atıfta bulundu ve açıkça bu alanın bir parçası olmaya hevesli.

Cardano Ortağı COTI, Visa Banka Kartlarını Piyasaya Sürüyor

30 Eylül’deki yine ilgili bir gelişmede, dijital fintech platformu COTI, kullanıcılara Visa banka kartları ve banka hesapları sağlayacak yeni ürünleri duyurdu. Bu yeni hizmetler, kullanıcıların parasal ekosisteme verimli bir şekilde erişmesine ve fiat para birimleri ile kripto para birimleri arasındaki engelleri kaldırmasına olanak tanıyacak. 

Blockchain platformundaki kullanıcılar, IBAN ile yeni bir banka hesabı açabilecek ve bir COTI Visa banka kartı talep edebilecek. Ayrıca, küresel işlemler için kullanmak üzere dijital para birimlerini fiat para birimlerine kolayca dönüştürebilecekler. SWIFT ve SEPA bölgelerindeki ATM’lerden nakit çekmenin yanı sıra hesaba kripto para ile para yüklemek de desteklenecek.

Temmuz ayında Visa, Avustralya pazarı için Bitcoin ödemelerine izin verecek ilk banka kartını onaylamıştı.

Visa ve NFT

Visa tarafından başlatılan bir diğer yeni girişimler arasında, NFT’ler var. Visa, 150.000 dolarlık CryptoPunk olan ilk NFT’sini satın aldı. Visa ayrıca BlockFi ile bir kripto ödül kartı başlattı.

Visa’nın Blok zincir teknolojisinin ve nişlerinin faydalarının farkında olduğu görülüyor. Öncülük ettiği yeni çabalar ve yeni teknolojiler finans dünyasını sarsmaya başladıkça güncel kalmak istediğini de bizlere gösteriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Justin Sun

Justin Sun Tarafından “Distopik Sanattan Yeni İlkel Sanata NFT İle Rönesans” Yazısı

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Yeni Rallisini Başlatabilir