in

Vesting (Hakediş) Nedir?

kriptopara

Vesting (Hakediş); ekip, ortaklar, danışmanlar ve projenin gelişimine katkıda bulunan diğer kişiler için belirli bir süre için bir kenara bırakılan belirli bir miktar tokendir.

Blockchain projeleri, tokenlerini bir kitlesel satış etkinliği aracılığıyla halka arz eder. Yeni bir tokeni desteklemek isteyen kişiler, kitle fonlamasına katılırlar. Kitle fonlaması döneminin sonunda, her katılımcı ne kadar yatırım yaptığına karşılık gelen tokenleri alır.

Akıllı sözleşmeler, sözleşme koşulları karşılanana kadar genellikle belirli bir miktarda fonu kilitler. Örneğin, blockchain teknolojisini kullanan girişimler belirli bir miktarda tokeni kilitleyebilir: Ekip, örneğin finansal amaçlarla proje sürecinde ayda/çeyrek yılda/tam yılda bir kez kademeli olarak piyasaya sürülecek olan tokenlerin %15’ini rezerve edebilir. Genel anlamda bu tokenlerin serbest bırakılması işlemine “vesting (hakediş)” denir. Vesting genellikle ekibin projeyle oldukça ilgilendiğini ve proje geliştirme üzerinde çalışmaya devam edeceğini göstermek için kullanılır. Buna ilaveten hakediş, piyasa fiyatı manipülasyonlarını azaltır.

kriptopara

Hakediş planına bir örnekle bakalım: Hak edilen tokenlerin %20’si 6 ay içinde; %50’si 1 yıl içinde; ve %100’ü  2 yıl içinde serbest bırakılır. Bu yapının faydalı olmasının nedeni, bir veya birkaç kuruluşun, token oluşturma olayı tarihinden itibaren yayınlanan tüm tokenlein %20’sini kontrol etmesi durumunda, token ekosistemine zarar verebilecek fiyat ve arz dalgalanmalarını kolayca yaratabilmeleridir.

Bu basit bir ifadeyle, verilen token kararlılığı için kesin bir risk oluşturur. Hakediş süreci bazı yönlerden merkez bankasının rezerv fonuna benzer. Rezerv ne kadar büyük olursa, genellikle fiat para biriminin o kadar güçlü olduğu anlamına gelir. Piyasa banknotlarla ne kadar dolup taşarsa, değeri o kadar az olur.

Bu da ilginizi çekebilir: Piyasadaki En Çok Rağbet Gören ve En İyi Donanım Cüzdanları

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kripto

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 23 Ocak 2022

Google Pay, ‘Bir Sonraki Milyar Kullanıcısını’ Çekmek için Kripto Kartlar Ekleyebilir