Veriler Işığında En Kârlı NFT Takasları

Eğer Whitelist’e giremediyseniz; NFT’nizi mint etme konusunda tekrar düşünmeniz gerekebilir.

INO

Yeni Chainalysis raporuna göre; NFT yatırımcıları en yüksek getirileri ya çok erkenden alınca, ya da yeterli sabrı gösterince kazanabiliyor.

Özellikle geçen seneden itibaren, yatırımcılar internet üzerindeki sanat, müzik, video oyunları ve koleksiyonlar gibi neredeyse her şeyi NFT ile satın almaya başladı. 2021’de şu ana kadar ERC-721 ve ERC-1155 protokolleri üzerinden (ki en popüler protokollerin başında gelirler) toplam 27 milyar $ değerinde NFT takası olduğu belirtildi.

Beeple bu konuda başı çeken en büyük NFT sanatçılarından biri. “Everydays” isimli NFT koleksiyonu, tamı tamına 69 milyon dolar gibi bir değere mart ayında satıldı. Meşhur “The Board Ape Yacht Club” koleksiyonun değerinin %900 artması ise tek başına OpenSea gibi büyük bir pazarın hacmini iki katına çıkartmaya yetmişti. Visa ise ağustos ayında CryptoPunk koleksiyonunu 67 ETH karşılığında (günümüzde $272.000) satın almıştı.

Bu göz alan satışlar çoğu yatırımcıyı NFT piyasasına çekse de, yatırımcıların başarıları sayılamayacak kadar çok değişkene dayanıyor.

Yatırımcıların, proje başlamadan ilgili Discord veya Telegram topluluğuna katıldığında NFT’lerden kâr etme olasılığı %76 gibi gayet makul bir olasılığa çıkıyor. Bunun en temel sebeplerinden biri ise NFT yaratıcılarının, projeden önce bu yatırımcıları whitelist’e alması ve indirimli (hatta bazen ücretsiz) olarak vermesi.

OpenSea’nin verilerine göre; whitelist yatırımcıların yarısı, NFT’leri aldığı fiyatın en az iki katına satıyor.

Eğer whitelist’ten alma fırsatını kaçırdıysanız, belki de en iyi fırsat biraz daha beklemek olacaktır. Chainalysis’in OpenSea verileri üzerinden yaptığı analize göre, NFT’leri dipten toplamak ve sonrasında satmak yatırımcıların kâr etme şanslarını %65’e yükseltiyor.

Sanılanın aksine ise mint edilmiş bir NFT üzerinden kâr edilme olasılığı bir hayli düşük. Whitelist yatırımcılar hesaba katılmadığı zaman, mint edilmiş NFT’lerin sadece %29’u yatırımcılarına kâr sağlamış.

NFT

Tabii ki buraya bir not düşmekte fayda var. Chainalysis ekonomisti olan Ethan McMahon’un açıklamalarına göre; mint edilmiş NFT üzerinden elde edilen kârlar hesaplanırken, piyasaya çıkarken alınan ve şu ana kadar satılmamış olan NFT’ler bu veriye dahil edilemiyor. Bu da aslında satışlardan elde edilen gerçek kârın tam olarak ölçülmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

“Genelde yeni mint’lenmiş bir NFT sahibi olan satıcılar, ikinci satışını yapacak olanlara göre daha hızlı davranırlar. İlk satışların yaklaşık %50si ilk mint’lenmeyi takip eden 2 gün içinde tamamlanırken, ikinci satışta bu süre 5 güne kadar çıkıyor. Tabii ki burada da belirli istisnalara rastlayabiliyoruz. Bazı yatırımcılar NFT’leri alır almaz satmanın bile kâr ettirebileceğini düşünürken, bazıları aylarca ellerinde tutup değerini arttırabileceklerine inanıyorlar.

Bu rapor; ayrıca NFT marketinin bu sene aşırı hızlı büyümesinden kaynaklanan sorunlara da parmak basıyor.

Bu sorunların birine örnek olarak, “The Sevens” NFT koleksiyonundaki en az 42 NFT yanlışlıkla yok edildi ve 26.000 tamamlanamayan transferden dolayı kullanıcılar toplam 4 milyon dolarlık zarar ettiler.

Bir Supreme mağazasından t-shirt almak veya yeni çıkan bir Nike ayakkabısını web sitesinden sipariş etmenin aksine, satışa henüz çıkmamış veya tükenmiş bir NFT’yi almaya çalışmanız durumunda sizi durduracak bir sistem bulunmuyor. Dolayısı ile Ethereum transferiniz için ödeyeceğiniz işlem ücreti, karşılığında bir şey elde edemeseniz bile sizden alınıyor.

“Eğer kârlılık hesaplarına gas fee de dahil edilirse, yeni mint’lenmiş bir NFT’nin aslında düşünüldüğünden daha az çekici bir yatırım aracı olduğu görülebilir”. “Hatta bazı durumlarda tecrübeli kullanıcılar NFT’lerin mint işlemi biter bitmez satın almak için botlar kuruyor ve bu da daha fazla başarısız ethereum transferi (bazen bu transferlere botlar bile dahil olabiliyor) anlamına geliyor. Bu da ortalama bir kullanıcının kâr etme olasılığını daha da düşürüyor.

Kaynak: Decrypt

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Koinsaati, Veri

Geçtiğimiz Haftaki En Yüksek Fonlama Etkinlikleri

Monkey Ball Pazarlama Müdürü Oren Langberg ile AMA Etkinliği