içinde ,

VeChain (VET) Nedir?

VeChain bir tedarik zincirinin her aşamasında ne olup bittiğini kaydeden blockchain tabanlı bir platformdur. Gerçek dünya ürünlerini üretim aşamasından teslimata kadar takip etmek için fiziksel takip ve blockchain kayıtlarını birleştirir. Bu sayede sahtekarlığı engellemeye yardımcı olur ve şeffaflığı artırır.

Sahte ürünler 2017 yılında lüks tüketim endüstrisine 30 milyar dolar zarar vermiştir. VeChain’in sahtekarlık önleyici teknolojisi bu yüzden dikkatleri çekmektedir. Tüketicilerin ürünün gerçek olduğunu anlamasına ve şirketlerin üretim ve teslimat süreçleri arasında daha fazla şeffaflık kazanmasına yardım eder.

VeChain Nedir?

Tedarik zinciri yönetimini kolaylaştırmak için tasarlanan bir blockchain’dir. Başlangıçta taklit ve sahtekarlığı önlemek amacıyla bir ürünün sahte olup olmadığını anlamak için tasarlandı. Şimdi ise büyük şirketler tarafından şarap üretiminden araba üretimine kadar farklı alanlarda her şeyi takip etmek için kullanılabiliyor.

Yaptığı şey çok basittir. Her ürüne bir kimlik verir. Daha sonra sensörler yardımıyla ürüne her aşamada ne olduğunu takip eder. Şirketler bu şekilde ürünlerin doğru bir süreçten geçtiğini takip edebilir, tüketiciler de satın aldıkları ürünün orijinal ve yasal olduğunu anlayabilir.

2015 yılında eski Çin Louis Vuitton CIO’su Sunny Lu tarafından kuruldu.

VeChain’i Özel Yapan Ne?

Birden fazla konuya eğilmek yerine tek bir konuda geliştirilmiştir. Yalnızca ürün ve hizmetlerin tedarik zinciri sürecinde hareketlerini takip etmek amacıyla geliştirilmektedir.

Ayrıca ortaklık anlamında da çok başarılı olduğunu görmekteyiz. BMW, Renault, PwC, Walmart Çin, VeChain blockchain’ini kullanan şirketler arasındadır.

VeChain Nasıl Çalışır?

Proof of Authority (PoA) denilen bir mutabakat mekanizmasıyla çalışır. Blockchaindeki işlemleri doğrulayan ve ekleyen kullanıcılara Authority Masternodes denir ve bunlardan biri olmak isteyen bir kullanıcı elinde en az 25 milyon adet VET tokeni tutmalıdır.

PoA mekanizması büyük işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlar. Dezavantajı ise merkezi bir otoriteye dayanmasıdır. Tabi ki, VeChain daha rastgele, merkeziyetsiz ve dağıtılmış bir blok oluşturma mekanizması için PoA’yı geliştirmeye çalışmaktadır.

Yazılımının çalışması için 2 adet token kullanır: VET ve VTHO. VET finansal işlemler için, VTHO blockchain üzerinde işlem gerçekleştirmek için kullanılır.

Bu dizayn VET tokenin fiyat oynaklığını ağdaki hesaplamaların maliyetlerinden ayırmayı ve VeChain üzerindeki uygulamaların sabit ücret almasını amaçlar.

VeChain’in büyük şirketlerle yapmış olduğu ortaklıklar, blockchain teknolojisinin gerçek dünyada da kullanım alanları olduğunu göstermesi açısından güzel bir örnektir.

Kaynak: decrypt / kraken

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bithumb, Rakibi Binance’in Yerel Tokeni Olan BNB’yi Listeliyor

Lightning Network Nedir?