in ,

VeChain (VET) Nedir? Nasıl Alınır?

İş ihtiyaçları ve taleplerini karşılamak amacıyla kurulmuş olan VeChain, tedarik zinciri yönetimi ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılan bir blok zincir platformudur. 

VeChain, ayrıştırılmış defter teknolojisi (Distributed Ledger Technology) kullanarak karmaşık tedarik zincirleri için süreçleri ve bilgi akışını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. VeChain projesinin iki adet yerel kripto varlığı bulunmaktadır, bu varlıkların ismi ise VET ve VTHO’dur.

Başlangıç aşamasında Ethereum blok zinciri üzerinde piyasaya sürülen VET, daha sonra VeChain blok zincirine geçiş yaptı. Böylece proje 2018 yılında kendisini yeniden ön plana çıkardı ve daha önce adı VEN olarak geçen blok zincirin ismi VeChainThor (VET) olarak değiştirildi. 

VeChain Ekibi 

2015 yılında çalışmalarına başkanan VeChain projesi, 2016 yılında piyasaya sürüldü. Projenin geliştiricisi ve kurucu ortaklarından biri olan Sunny Lu, bir bilişim yöneticisi ve Louis Vouitoon China’nın CIO’su’dur. Projenin diğer ortağı ise daha önce Deloitte’da görev yapmış olan finans ve risk uzmanı Jay Zhang’tır. 

VeChain Nedir? 

VeChainThor platformu tedarik, perakende, lojistik gibi hizmetlerin blok zincir teknolojisi ile entegre edildiği eşsiz ağlardan biridir.  Bünyesinde barındırdığı iki varlıktan biri olan VET, blok zincir üzerindeki merkezi olmayan uygulamalardaki işlemlerde kullanılmasının yanında halk tarafından yatırım amaçlı da kullanılabilmektedir. 

VTHO ise, VeChainThor Energy anlamına gelmektedir. Bu token, platformdaki işlemleri güçlendirmek için kullanılmaktadır. 

VeChain’i Diğerlerinden Ayıran Özellikler 

  • İşletme odaklı küresel bir blok zincir platformu olan VeChain kendi RFID çipine sahiptir. 
  • Blok zincir üzerinde bulunan VTHO’yu platformun yakıtı olarak düşünebilirsiniz. Ethereum’da gas eksikken tüm işlemler durur, VeChain’de de VTHO eksikse VET üzerinden biraz daha kazılarak işleme devam edilir. 
  • VeChain’de AI (yapay zeka) kullanılır. Yapay zeka, bilgi sentez işini yürütür yani derin öğrenme yönetimi ile ağın otomasyonunu gerçekleştirir. 

VeChain Güvenli mi?

Ağ güvenliğini daha düşük bilgi işlem gücü ile sağlayan Proof Of Stake algoritmasını kullanan VeChain, buna ek olarak Proof Of Authority (Yetki İspatı) adı verilen bir güvenlik katmanı daha kullanmaktadır. 

Proje Destekçileri 

VeChain projesinin yatırımcıları arasında DNV GL, PwC, Haitao Capital, BlockVc, IOSG Ventures gibi şirketler bulunmaktadır.

Proje aynı zamanda kripto pazarındaki en fazla aktif ortağa sahip. VeChain blokzincir altyapısını kullanan şirketler arasında Walmart bile bulunuyor. Diğer ortaklar arasında, Kuehne & Nagel, Shangai Gas, Renault Group, BMW gibi çok büyük şirketler yer almakta. 

VET İstatistikler 

Madenciliği yapılmayan bir kripto para olan VET, toplamda 86 milyar 712 milyon 634 bin 466 arza sahiptir. Bu arzın %84’ü şu anda dolaşımdadır. Toplam arzın %84’üne denk gelen miktar ise ortalama 72 milyar civarındadır. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek seviye olan 0,27 doları 17 Nisan 2021’de gören VET, en düşük seviyesini ise 0,0016 dolar ile 13 Mart 2020’de gördü. 

VET Nasıl Alınır? 

Yerli ve yabancı birçok kripto para borsası üzerinde listelenen VET’i almak oldukça basit. VET Coin’i, Binance, KuCoin, Bithumb, Bitfinex, Gate.io, Huobi gibi birçok büyük borsadan alabileceğiniz gibi Türkiye’de Paribu üzerinden de kolayca alıp satabilir veya saklayabilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Bitcoin Fiyatında İzlenecek Seviyeler Nereler?

Toncoin (TON) Nedir? Nasıl Alınır?