içinde ,

VanEck’ten Dikkat Çekici Cosmos (ATOM) Analizi

ETF ve yatırım fonlarında uzmanlaşan varlık yönetim şirketi VanEck’ten ilginç Cosmos (ATOM) analizi geldi. VanEck, Bitcoin ETF’si için ilk başvuru yapan şirketlerden biri olmasıyla ünlüdür.

VanEck raporu, “Why We’re Bullish on ATOM” başlığıyla yayınlamayı tercih etmiş. Raporun özet kısmında VanEck, Cosmos’a (ATOM) yönelik yükseliş beklentisini şu faktörler üzerine kuruyor;

  • Cosmos SDK’nın gücü,
  • IBC’nin önemi,
  • Cosmos Hub’ın piyasaya uygunluğu
  • Güçlü token değeri tahakkuku

VanEck raporunda, indirgenmiş nakit akışı analizine (discounted cash flow) dayanarak 2030 yılında ATOM için 140 dolar seviyesinde bir fiyat hedefine ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte ATOM’un halihazırda olan seviyesini satın alma fırsatı olarak değerlendiriyor.

Şirket, Cosmos Hub’ın, 2030 yılına kadar mevcut piyasa değerinin 100 kattan fazla artıracağını tahmin ediyor. Raporu hazırlayanlar bu değeri; MEV, işlem ücretleri, ekosistem airdrop’ları ve Cosmos Hub’ın consumer blockchain’leri kaynaklı güvenlik ödemelerine dayalı bir gelir tahmini üzerinden hesapladı.

ATOM, Cosmos

VanEck, hazırladığı modelin varsayımlarını değerlendirmek için 4 soruya cevap aramaya çalışmış. Bu sorular şu şekilde;

  • Layer 0 nedir?
  • Cross chain bridging neden bu kadar zor?
  • ATOM nasıl değer yaratacak?
  • Market maker’ların kriptodaki rolü nedir?

Bu da ilginizi çekebilir: Cosmos Ekosistemi Hakkında Bilmemiz Gerekenler: ICS, ICA, ICQ Nedir?

ATOM Nasıl Değer Yaratacak?

Cosmos SDK, kodlayıcılara, PoS blockchain’lerini açık kaynaklı yazılıma çevirmek ve bunları birbirine bağlamak için IBC kullanımını sunuyor. Buna karşılık her blockchain’in, kendi kendine güvenliğini sağlaması gerekiyor. Bu nedenle Cosmos ekosisteminde iyi sermayelendirilmiş bir güvenlik sağlayıcısı ihtiyacı söz konusu.

Cosmos Hub bu ihtiyacı, “Interchain Security” adında ATOM destekli validator setini küçük ölçekli blockchain’lere kiralayarak çözmeyi amaçlıyor. Başka bir ifadeyle Interchain Security, daha küçük chain’lerin, Cosmos Hub’dan güvenlik kiralamasına olanak tanıyor.

Cosmos (ATOM)

Cosmos Hub ilerledikçe IBC’den geçen zincirler arası veriler de güvenli unsur olarak işlev görerek ve bu mesajlardan ücretler toplayarak sonunda IBC’nin omurgasını oluşturabilecek. VanEck, Cosmos SDK’nın kullanım kolaylığının ve IBC’nin kesintisiz iletişiminin, 2030 yılına kadar 5.000 Cosmos blokchain’i ortaya çıkaracağını tahmin ediyor.

Cosmos chain’ler, çoğu bootstrapping chain’in kendilerine sağlayabileceğinden daha uygun bir fiyata ve daha kapsamlı bir güvenliği Cosmos Hub’dan sağlayabilir. Bu nedenle Cosmos Hub’ın B2B modeli, geniş bir taleple karşılaşabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Sorare

Popüler NFT Fantezi Futbol ve Beyzbol Platformu Sorare, NBA ile Anlaştığını Açıkladı

2023’te Takip Edilmesi Gereken 5 Layer-2 Kripto Projesi | Bölüm 2