in , ,

Uzmanlardan 2022 Tahminleri: Web3, GameFi ve Metaverse

Yakın zamanda Cryptovo çeşitli kripto uzmanlarından oluşan bir yuvarlak masa toplantısı yaptı. Bu uzmanların içinde Hans Koning (Chair DigiByte kurucu ortağı), O.J. Jordan (Crypto Corner sunucusu), Sergey Simanovsky (Citizen Cosmos), Alexandra Demidova (Bit Media Kreatif Direktörü), Nikolai Shkilev (Zelwyn Ecosystem CEO), Mary Camacho (Holochain Yönetici Müdürü) ve Paul Moukhine (BDC Consulting CBDO) vardı. Bu yuvarlak masa toplantısı merkeziyetsiz teknolojiler (GameFi, Metaverse ve Web3) hakkında aydınlatıcı tartışmaların ortaya çıkmasını sağladı.

Metaverse: 2022’de İlk Adımlarını mı Atıyor?

Metaverse şu anda trend olmasına rağmen uzmanların görüşleri birbirinden çok farklı oldu. O.J. Jordan, Metaverse’ün etkileşime yatkınlığının blockchain teknolojisiyle birleştirildiğinde, VR teknolojisinin de ihtiyacı olduğu katalizörü bularak potansiyeline ulaşacağına inanıyor. Bunlarla birlikte, Metaverse’ün 70 milyar USD’lık marketinin, 2 yıl içerisinde, 10 katından fazlasına ulaşarak 800 milyar USD olmasını öngörüyor.

Mary Camacho ise buna katılmayarak Metaverse’ün kişiliğinin oluşabilmesi için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtti. Metaverse’ü etkileyen birçok etmenin yanında blockchain ve regülasyonların da bulunmasıyla, bu alanın yakın zamanda gelişmesi için uygun ortamın olmadığını savundu. Sonuç olarak metaverse’ün hızlı bir yükseliş yapmasını beklemek sağduyudan uzak bir yaklaşım olacaktır. Aynı zamanda endüstrideki diğer şirketlerin birlikte bebek adımları atmasıyla bu sektörün yavaşça gelişeceğine de inanıyor.

Metaverse tartışmasının bitişine yakın, Hans Koning, çoğu insanın metaverse’te aktif olmak yerine sanal varlıklara sahip olmayı tercih edeceğini söyledi. Ona göre OpenSea ve Decentraland’in yanında Metabrands (projenin danışmanı olarak görev yapıyor) çok yüksek potansiyele sahip.

GameFi: Toplulukların Ayrık Olması mı Bekleniyor?

GameFi ve metaverse birbirine oldukça sıkı sektörler. Alexandra Demidova’ya göre 2021’de kripto oyun projeleri artmış olsa da birbirlerin arasında çok da fark yok. Sektördeki rakamlar gittikçe güçlense de 2022’de Axie Infinity gibi bir oyunun çıkacağının bir göstergesi yok.

Mary Camacho gelecekte GameFi topluluğun ikiye ayrılacağını düşünüyor. Birinci grup oyun oynayarak para kazanacak; ikinci grup ise oyunların içine dalarak bundan sadece zevk almayı umacaklar.

Paul Moukhine ise oyun geliştiricilerinin GameFi’yi oyunlaştırılmış DeFi olarak görmelerinin üzücü olduğunu söyledi. Bu bakış açısıyla birçok fırsatın kaçtığını ekledi.

Müzik NFT’leri: Patlayacak Yeni Sektör Bu mu?

Sergey Simanovsky NFT’lere dikkat çekerek, bu sektörün kendisi de dahil hiçbir uzman tarafından patlayacağının öngörülmemiş olduğunu belirtti.

O.J., Beeple’ın tarihi 69 milyon USD’lik NFT satışından bahsederek yeni trendin müzik NFT’leri olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Direkt olarak müzik parçalarına sahip olmak sanatçıların karşılaştığı gelir problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayacak.

NFT’ler dünyayı dönüştüren bir güce sahip ve merkeziyetsiz teknolojilerin daha çok insana ulaşmasını sağladı. Ancak uzmanların çoğu tarafından duyulan bir çekince de bulunuyor. 2017-18’de yaşanan ICO trend balonunun patlaması sonucunda birçok insan zararına satışlar yapmak zorunda kalmıştı ve NFT de buna benzer davranma riski barındırıyor.

Regülasyonlar ve Web3

Genel görüş, merkezi internetin kaybolacağı ve yeni, gizlilik tabanlı, merkeziyetsiz bir internet anlayışının ortaya çıkacağı yönünde. Mary Camacho bunların yaşanabilmesi için en önemli şeylerin kullanım kolaylığı ve Web3 teriminin insanların kolayca anlayabileceği hale getirilmesi olduğunu söyledi.

Uzmanlar blockchain alanında 2022’de önemli regülasyonlar olmayacağını tahmin ediyor. Kriptoparaların yüksek volatilite seviyeleri regülatörlerin en büyük sorunu ve bu da kısıtlamaların daha sıkı olmasına sebep oluyor. Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) implementasyonları 80 farklı ülkede sürüyor. Çin’in dijital Yuan’ı gibi bazı ülkeler çoktan adımlar atmış durumda. CBDC işlemleri tamamlandıktan sonra iki ihtimal bulunuyor: Kısıtlamalar veya direkt kripto yasağı!

Yuvarlak masa tartışmaları 2022 sonu Bitcoin tahmini ile sona erdi. O.J. Jordan bu senenin zirvesini 120k USD, Nikolai Shkilev 100k USD, Hans Koning spekülatörleri hedef göstererek 20k ila 1m USD arasında değerlerin olabileceğini söyledi.

Nihayetinde, birçok ilgi çekici trend oluşuyor ve Bitcoin fiyatını izlemekten çok daha heyecan verici olaylar gerçekleşiyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

kriptopara Binance Coin

Decentraland (MANA), Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Teknik Analizleri I 31 Ocak 2022

kripto

Ethereum (ETH), Fantom (FTM) ve Chainlink (LINK) Teknik Analizleri I 31.01.2022