içinde ,

Uzmanlar Açıkladı: Gram Altın ve ONS Altın Fiyatında Kritik Seviyeler Neler?

Gram altın ve ons altın fiyatları, koronavirüs aşısı haberlerinin etkisiyle baskılanmayı sürdürüyor. Altın fiyatları zirve seviyelerinden yüzde 20’ye yakın kayıp yaşadı. Altın ve para piyasası uzmanları ise altın fiyatları konusunda kritik değerlendirmelerde bulundu.

Ons altın fiyatları Ağustos ayında 2.075 dolar ile tarihi zirvesini görmesinin ardından düşüş trendi içerisine girdi. Özellikle ABD seçimlerindeki belirsizliğin yavaş yavaş dağılması ve hemen ardından gelen koronavirüs aşısı haberleri altın fiyatları için yönü belirleyen en temel etken oldu. Hem koronavirüs aşısı haberleri hem de ekonomide yeni dönem söylemleri ve adımlarıyla USD/TRY paritesinde yaşanan geri çekilme ile altın piyasalarındaki ibre tersine döndü.

Ons altın Gram altın

ONS Altın Fiyatı İçin Direnç ve Destek Seviyesi

Analistler altın yorumlarında, ABD başkanlık seçimlerine ilişkin belirsizliklerin azalması ve yeni tip koronavirüs aşısının yıl sonundan önce bazı ülkelerde uygulanmaya başlanabileceğine ilişkin haber akışının altının ons fiyatını baskıladığını ifade etti. Şu sıralar TL varlıklara artan ilginin dolar kuru ve buna bağlı olarak altının gram fiyatında düşüşün, ons altına göre daha fazla olmasını sağladığını bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.850 doların direnç, 1.800 doların destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Gram Altın Fiyatı İçin Beklentiler Ne Yönde?

Gram altın ve dolar kuru geçtiğimiz haftalarda yaşadığı büyük düşüşün ardından yeni haftanın başlamasıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Gram altın fiyatı bugün yaklaşık yüzde 2 oranında düşüş kaydetti. Dolar kuru ise haftayı TL karşısında 7,84 seviyelerinde kapattı. GAU/TRY paritesi 448 TL ile psikolojik direncin biraz üzerinde işlem görüyor. Emtia uzmanları, GAU/TRY fiyatı için takip edilmesi gereken seviyenin 450 TL seviyeleri olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar ayrıca, USD/TRY paritesinde geri çekilme olması durumunda gram altın fiyatının 450 TL’nin de aşağısını görebileceğini öngörüyor.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

One Comment

    Polkadot

    “Ethereum-Killer” Olarak Gösterilen Polkadot Ne Vadediyor?

    MetaMask

    Ethereum Cüzdanı Olan MetaMask Nedir Ve Nasıl Kullanılır?