in ,

Üstad Splinter’ın Seçtiği 15 Kripto Para Birimi

Bu yazımızda, Üstad Splinter’ın boğa piyasasında ön plana çıkabileceğini düşündüğü ve gem olarak nitelendirdiği 15 kripto para birimini kaleme alacağız.

Boğa Piyasasında Öne Çıkabilecek Projeler

Injective Protocol (INJ)

Injective Protocol, birlikte çalışabilir uygulamaları desteklemek için oluşturulmuş Layer-1 blok zincir projesidir.

Aynı zamanda önde gelen bir merkeziyetsiz borsa olan Injective, kullanıcılarına zincirler arası marjin alım satım, vadeli işlemler ve vadeli forex işlemleri sunar. Cosmos SDK modülünü kullanan Injective, aynı zamanda Cosmos ağının sunduğu özellikler ile Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) avantajlarından da faydalanabiliyor.

Bu yazının yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 596 milyon 203 bin 915 dolar olan INJ’nin TVL’si ise 20,82 milyon dolar seviyesinde yer alıyordu.

Kaspa (KAS)

Proof-of-Work algoritmasına dayanan Kaspa, hızlı ve ölçeklenebilir bir Layer-1 projesi olmayı amaçlamaktadır.

GHOSTDAG/PHANTOM protokolünü temel alan proje, bu özelliği sayesinde en az Bitcoin kadar güvenli bir ortam oluşturabilir. Kaspa’nın popülaritesinde birçok önemli faktör rol almaktadır. Bu sebeplerin başında, Proof of Work algoritması yer almaktadır. Kaspa’yı PoW’dan ayıran başlıca özelliği ise 1 saniyedeki blok üretme hızıdır. Ancak geliştiriciler kapasiteyi saniyede 10 hatta 100 bloğa çıkarmayı hedeflemektedir.

Projenin yerel kripto para birimi olan KAS’ın güncel piyasa değeri, bu yazının yazıldığı sırada 980 milyon 882 bin 454 dolar seviyesindeydi.

Arbitrum (ARB)

Arbitrum, Ethereum akıllı sözleşmelerinin özelliklerini artırmak için tasarlanmış bir Layer-2 çözümüdür.

Arbitrum, hız ve ölçeklenebilirlik özelliklerini ileri taşırken ilave gizlilik katmanları sunar. Proje aynı zamanda geliştiricilerin, değiştirilmemiş Ethereum Virtual Machine (EVM) sözleşmelerini ve Ethereum işlemlerini ikinci bir katmanda kolayca çalıştırmalarına izin verir.

Bu yazının yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 1 milyar 67 milyon 946 bin 628 dolar olan ARB’nin TVL’si ise 1,69 milyar dolar seviyesinde yer alıyordu.

Optimism (OP)

Optimism, Ethereum ağındaki işlemleri ve faaliyetleri daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli hale getirmeyi amaçlayan bir Layer-2 ölçeklendirme çözümüdür.

Optimism, roll-up teknolojisi kullanarak işlemleri doğrulamak için gereken tüm hesaplamayı zincir dışında gerçekleştirir. Bu özellik işlem hızını artırırken maliyetleri de en düşük seviyeye getirir.

Bu yazının yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 1 milyar 40 milyon 663 bin 573 dolar olan OP’un TVL’si ise 646,17 milyon dolar seviyesinde yer alıyordu.

Aptos (APT)

Aptos, EVM tabanlı blok zincirlerinde eksik olan güvenlik özelliklerine sahip bir Layer-1 projesidir.

Layer-1 ağında yaşanan güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik sorunlarını çözmeye odaklanan Aptos, Rust tabanlı bir programlama dili olan Move’u kullanmaktadır. Diğer programlama dillerine kıyasla Move, güvenliği sağlamak için blok zinciri üzerindeki kaynakları yönetme ve doğrulama yeteneğine sahiptir. Aptos’un aynı zamanda Microsoft ve Google Cloud gibi büyük ortaklıkları da bulunmaktadır.

Bu yazının yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 1 milyar 229 milyon 605 bin 985 dolar olan APT’nin TVL’si ise 45,55 milyon dolar seviyesinde yer alıyordu.

ARPA (ARPA)

ARPA, blok zincirlerin adaletini, güvenliğini ve gizliliğini geliştirmek amacıyla oluşturulmuş merkeziyetsiz ve güvenli bir hesaplama ağıdır.

ARPA, BLS imza ağı, doğrulanabilir Rastgele Sayı Üreticisi (RNG), güvenli cüzdan, zincirler arası köprü ve birden fazla blok zincirinde merkeziyetsiz saklama altyapısı olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda veri gizliliği olan özel kontratları mümkün kılan ARPA, ölçeklenebilir bir altyapı oluşturmak için sharding kullanır.

Projenin yerel kripto para birimi olan ARPA’nın güncel piyasa değeri, bu yazının yazıldığı sırada 54 milyon 709 bin 275 dolar seviyesindeydi.

dYdX (DYDX)

dYdX (DYDX), gelişmiş finansal araçlara sahip merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır.

Ethereum ağı üzerinde çalışan ve akıllı kontratlar ile yönetilen bu platform, merkeziyetsiz bir yapıdadır ve marjın ticaretine olanak tanımaktadır. dYdX protokolünün amacı, düşük gas maliyetleri ve işlem ücretleri ile güvenli alım satım hizmetleri sağlamaktır. Platform, bu hedefe ulaşmak için StarkWare’in Layer2 çözümünden yararlanmaktadır.

Bu yazının yazıldığı sırada güncel piyasa değeri 300 milyon 171 bin 696 dolar olan DYDX’in TVL’si ise 341,99 milyon dolar seviyesinde yer alıyordu.

Fetch.ai (FET)

Öne çıkan yapay zeka projeleri arasında yer alan Fetch.ai, blok zincirler için yapay zeka odaklı bir projedir.

Fetch.ai, toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things) cihazlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur. Proje, yüksek verimli bir parçalı defter üzerine kuruludur ve merkeziyetsiz problem çözme için makine öğrenimi ve yapay zeka çözümleri ile akıllı sözleşme yetenekleri sunar.

Projenin yerel kripto para birimi olan FET’in güncel piyasa değeri, bu yazının yazıldığı sırada 182 milyon 855 bin 416 dolar seviyesindeydi.

Woo Network (WOO)

WOO Network, yatırımcıları, borsaları, kurumları ve DeFi platformlarını sınıfının en iyisi likiditeye, demokratik erişime ve daha düşük veya sıfır maliyetle alım satım uygulamasına bağlayan derin bir likidite ağıdır.

Projenin amiral gemisi olan WOO X, özelleştirilebilir, modüler ve derin likidite ile tamamlanan sıfıra kadar düşük ücretlere sahip bir sistemdir. WOO X, aynı zamanda kullanıcılar için profesyonel bir trading platformu olarak ön plana çıkmaktadır.

Projenin yerel kripto para birimi olan WOO’nun güncel piyasa değeri, bu yazının yazıldığı sırada 276 milyon 973 bin 297 dolar seviyesindeydi.

SingularityNET (AGIX)

SingularityNet, küresel olarak erişilebilen yapay zeka pazarı sayesinde herkesin yapay zeka hizmetlerine kolayca ulaşmasına olanak tanır.

Yapay zeka ve blok zincir teknolojisini merkeziyetsiz olarak birleştirerek önemli pek çok soruna yanıt vermeyi başaran SingularityNet, genel hatlarıyla gelecek vadederken vizyonuyla da beklenti yaratmaktadır. SingularityNET ekibi, dünyanın en etkileyici robotu olarak anılan Sophia’nın yapay zekasının geliştirilmesine öncülük etti. Projenin resmi teknik makalesine göre yapay zeka pazarı sayesinde herkesin kolayca AI hizmetlerini oluşturması ve para kazanması hedeflenmektedir.

Projenin yerel kripto para birimi olan AGİX’in güncel piyasa değeri, bu yazının yazıldığı sırada 218 milyon 959 bin 297 dolar seviyesindeydi.

Gem Projeler

HydraNet (HDN)

Hydranet, Hydranet DAO’nun öncülük ettiği bir Layer 3 ticaret platformudur.

Hydranet, Lightning Network ve Connext Network gibi Layer-2 zincir dışı çözümleri bir araya getirerek temelde farklı kripto paraların zincirler arası ticaretini mümkün kılar. Alım satımların hızlı ve uygun maliyetlerle gerçekleştiği Hydranet’te, tüm kullanıcılar fonlarının kontrolünü her zaman ellerinde tutarlar ve bu da güvene dayalı olarak gerçekleştirilir.

Bu yazının yazıldığı sırada HydraNet’in (HDN) güncel piyasa değeri 17 milyon 944 bin 618 dolar seviyesinde yer alıyordu.

TrustFi Network (TFI)

TrustFi Network, DeFi pazarı için çok zincirli bir ortama dayanan ve DeFi’nin potansiyelini ortaya çıkarmak için kripto varlıklarının dağıtımına, likidite yönetimine, topluluk faaliyetlerine ve DAO yönetimine odaklanan merkeziyetsiz bir BaaS çözümüdür.

IDO Genel Protokolü (TrustFi Alpha), Merkeziyetsiz Stake Sözleşmesi (TrustFi Beta) ve Likidite Madenciliği Tedarik (‘PLM’) modeli de dahil olmak üzere TrustFi tarafından geliştirilen eksiksiz bir ürün portföyü seti, zincirleme işlemlerin canlılığını teşvik ederek, eşdeğer bir DeFi ekosistemi oluşturmak ve Web 3.0 tabanlı DeFi altyapısına önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyor.

Bu yazının yazıldığı sırada TrustFi’nin (TFI) güncel piyasa değeri 852,987 bin dolar seviyesinde yer alıyordu.

Hathor Network (HTR)

Hathor, merkeziyetsiz uygulama ve platformlar oluşturabileceğiniz izinsiz bir Layer 1 ağıdır.

Hathor, işlemlerini bloklar tarafından onaylanan bir DAG’da blokların dışında düzenler. Bu tasarım, Hathor’un yüksek oranda ölçeklenebilir ve merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

Bu yazının yazıldığı sırada Hathor Network’ün (HTR) güncel piyasa değeri 9 milyon 331 bin 507 dolar dolar seviyesinde yer alıyordu.

Chirpley (CHRP)

Chirpley, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak uçtan uca otomatik tanıtım kampanyalarına olanak tanıyan yenilikçi bir Web3 influencer platformudur.

Nano ve micro-influencer pazarlamayı bir sonraki seviyeye taşımayı amaçlayan Chirpley, nano ve micro-infleuncer’ların tabanına ev sahipliği yapıyor. Günümüzde influencer’ların ve takipçi sayısının giderek önemli hale gelmesi de Chirpley’i diğerlerinden benzersiz kılıyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Chirpley’in (CHRP) güncel piyasa değeri 606,035 bin dolar seviyesinde yer alıyordu.

Taraxa (TARA)

Taraxa, gayri resmi işlemleri güvenilir hale getirerek bu işlemlerin denetlenmesi amacıyla oluşturulmuş halka açık, hızlı ve ölçeklenebilir bir Layer-1 katmanıdır.

Yenilikçi bir Layer-1 olan Taraxa, kamu defteri ile itibarı her insan ve makine için erişilebilir kılmayı amaçlar. Taraxa’nın benzersiz Layer-1 ağı, güvenlikten ve merkeziyetsizlikten ödün vermeden, hızlı ve düşük maliyetler ile ölçeklenebilir.

Bu yazının yazıldığı sırada Taraxa’nın (TARA) güncel piyasa değeri 18 milyon 588 bin 953 dolar dolar seviyesinde yer alıyordu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

BNB Chain’deki En Yeni Projeler (15-21 Eylül)

Chainlink CCIP BASE’de Yayına Girdi