içinde , ,

Üstad Splinter’ın Mayıs Ayı Piyasa Yorumu

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, Mayıs ayı piyasa analiz ve yorumlarını bizlerle paylaştı. Bu yazıda önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için detayları sizlerle paylaşacağız.

Merhabalar. Hoş olmayan, hacimsiz bir piyasayı uzun zamandır yaşıyoruz. FED faiz belirsizliği geride kalmış olsa da piyasayı harekete geçirecek, borsalara hacim sağlayacak bir ortam ne yazık ki yok. Burada bizi ümitlendiren, orta ve uzun vadede kriptoda yüzümüzü güldürebilecek iki önemli gelişmeden biri, kurumsal firmaların yüklü bir şekilde Bitcoin $BTC biriktirmesidir.

Bunun dışında akıllı sözleşme platformlarının da Bitcoin’in akışkan likiditesinden faydalanmak amacıyla BTC Treasury Fund (BTC Hazine Fonları) oluşturması. Mesela Terra Luna bunu sağladı. Projeler, piyasa hacimsizken daha hacimli olan BTC’nin likiditesini pasif gelir ve orta-uzun vadeli yatırım olarak kullanmak istiyor. Bunun dışında en önemli ve ümit vereni olan Terra Luna, Secret Network gibi projelerin geliştiricilere ve projelere çok ciddi fonlama sağlaması. Yani geçmişte olduğu sert bir ayı dönemi yaşamayacağız. Hacim sorunu ise devam ediyor. Hacimsizliğin en temel sebeplerinden biri de gereksiz proje bolluğu. Gereksiz projeler likiditenin dağılarak kırılganlaşmasına sebep oluyor. Ayrıca hem DeFi, Gaming hem de NFT alanında rugpull projeler, akıllı sözleşmelere ayarlanmış arbitraj botları, front runner botlar da içerideki yatırımcının parasının dışarı çıkmasına sebep olmakta. Peki gelelim asıl soruya, hacim piyasaya nasıl ve ne zaman geri dönecek?

Hacmin piyasaya geri dönmesi için BTC’nin güzel bir şekilde hareketlenmesi ve hacimlenmesi gerek. Bunun dışında yine belli başlı akıllı sözleşme platformlarının büyük fonlama haberleri gelirse piyasanın yüzü gülebilir. Sosyal medya, arama siteleri istatistikleri, borsaların kullanıcı sayıları gibi istatistiksel bilgilerle biz bu hacimlenmeyi birebir takip edebiliriz. Metaverse projelerinin hala geliştirme aşamasında olması, bizi ümitlendiren bir gelişme. Zira metaverse alanı, kripto dışındaki parayı kriptoya en rahat çekebilecek alanlardan biri. Bu yüzden metaverse projelerindeki hacimlenme, piyasaya ciddi bir likidite dönüşü sağlayabilir.

Bunun dışında yine önemli bir metrik olan merkeziyetsiz borsaların kullanıcı sayılarını ve hacimlerini takip edebiliriz. Merkeziyetsiz borsalarda çok ciddi bir revenue (işletme geliri) birikimi, piyasa için çok önemli. Zira UniSwap, dYdX gibi oldukça profesyonel merkeziyetsiz borsalar; ciddi işletme gelirine sahipler. Bu gelirlerle hem kendi geliştiricilerini fonlayabilirler hem de sadece Ethereum ağı değil diğer birçok ağın kendi ekosistemlerine eklenmesini sağlayabilirler.

Yine başka bir konu olan NFT projelerinin hacimleri de önemli. APE’in coin olarak çıkması piyasaya iyi bir marka değeri ve kısıtlı hacim getirse de genel olarak NFT projelerine talep düştü. Talebin düşmesinin ana sebeplerinden biri çok fazla rugpull proje olması, diğeri ise NFT projelerinde mint sırasında rekor ETH ücretleri istenmesi. Bir de klasik kripto yatırımcısı NFT projelerine ponzi-rugpull olarak bakıyor. NFT projelerine ciddi hacim sağlayacak bir konu da OpenSea gibi NFT platformlarının kullanıcı sayısı artması ve kripto dışında ödeme sistemlerinin entegrasyonu. Gördüğünüz gibi çok fazla değişken var, bu yüzden her zaman akışı ve haberleri takip etmemiz gerekmekte.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Mayıs Ayında Beklenen Önemli IDO Etkinlikleri

Anchor Protocol Yenileniyor