içinde , , ,

Üstad Splinter’ın Eylül Ayı Piyasa Analizi

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, Eylül ayı piyasa analiz ve yorumlarını bizlerle paylaştı. Bu yazıda önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için detayları sizlerle paylaşacağız.

Sıkıntılı geçen bir yaz döneminin ardından Ethereum Merge yükseltmesinin olduğu Eylül ayına geldik. Dipleri bulan Ethereum’un toparlanması, piyasaya ümit verse de hala beklenen güzel günlere oldukça uzağız.

Bitcoin için Glassnode verileri çok parlak değil, aynı şekilde ekonomide makro göstergeler de pek olumlu değil. Dünyada yaşanan enerji krizi, kripto varlıklarını da negatif etkiliyor. Peki, kış sezonu, kripto varlıklar için nasıl geçecek? Tahminim 2023’ün ortasına kadar çalkantılı bir kripto sezonu yaşayacağız. Zaman zaman mikro yükselişler görsek de piyasanın tümünü kapsayacak bir makro yükselişten söz etmek fazla iyimserlik olur.

Özellikle Aptos ve Sui gibi oldukça kaliteli Layer-1 çözümlerinin piyasaya çıkacak olması bizi ümitlendiren güzel gelişmeler olarak sayılabilir. Ciddi fon toplayan bu Layer-1 çözümleri gibi daha ufak olan, daha az fon toplayan ama ümit vadeden başka Layer-1’ler de çoktan testnetlerine başladı bile.

Kriptopara

Aptos ve Sui özeline gelirsek, bu iki proje de Move dilinde kodlanmış ve gelecekte kriptonun reel dünya ile entegrasyonunda kilit öneme sahip iki projedir. Toplanan fonlar ve destekçilere bakarsak bu iki projenin tutmaması şaşırtıcı olur. Şimdiden pek çok altcoin, testnet’lerine başladı bile. Peki, Aptos ve Sui bizlere neler vadediyor?

Bir kere çoğu DeFi ve gaming projesinin blockchain altyapısını kullanırken yaşadığı problemleri çözmeyi vadediyorlar. Özellikle DeFi projeleri, bazı kredileri tasfiye ederlerken ciddi problemlerle karşılaşıyorlar, blockchain gaming projeleri de sıklıkla blockchain-oyun veri iletişimi olduğu için yavaşlık ve ücretlerin yüksekliği, teknik aksamalar ile karşılaşıyorlar. İşte bu noktada hem Aptos hem de Sui, maksimum birlikte çalışabilirlik ve verimlilik vadediyor. Web3’ün konuşulduğu ve projelerin ciddi fon topladığı bu günlerde, bu iki projenin 2023’ün yıldız adayları olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Layer-1 projelerinin henüz piyasada satışa olmaması aslında bizim için bir fırsat, testnetlerine katılarak çeşitli kazanımlar elde edebiliriz.

Gelelim beğendiğim diğer projelere. Öncelikle her geçen gün giderek genişleyen, katman çözümlerini iyileştiren, güvenlik odaklı altyapısını sağlamlaştıran Cosmos ekosistemi ile başlayalım. Bu ekosistemin yakıtı ATOM, akıllı sözleşmelerini çalıştıran katmanı JUNO ve bu dev ekosistemi Ethereum’a bağlayan Evmos, hepsi de oldukça değerli. Özellikle Evmos’a parantez açalım.

Cosmos’un SDK’sı ile kodlanan bu proje, Cosmos ekosisteminin avantajları ile Ethereum dünyasının geliştirici ve uygulama avantajlarını köprülüyor. Böylece bu iki iyi ekosistem birbirine Evmos ile entegre olmuş oluyor. Bu yüzden Evmos gerçekten önemli. Yine Cosmos ekosisteminin bir parçası sayılabilecek Secret da (SCRT) bu ay Shockwave güncellemesi ile çıtayı biraz daha yükseğe taşımakta. Özellikle gizliliği hedefleyen private NFT özelliğini çok beğenmekteyim.

Yine NEAR Protocol’e (NEAR) bir parantez açalım. Bu ay Portekiz’de oldukça büyük bir fuar gerçekleştirecek NEAR Protocol (NEAR), altyapı sunduğu projelere verdiği yüksek fonlarla ve sürekli geliştiricilere açık yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Henüz DeFi TVL’leri düşükken ve üstünde yeterince gaming ve NFT projesi bulunmuyorken NEAR Protocol (NEAR) treni henüz kaçmadı diyebiliriz.

zk-SNARK teknolojisi ile yavaş ama ağır ilerleyen Mina Protocol (MINA) de bu çeyrekte güzel işler yapacak gibi duruyor. Yine geliştirmeleri iyi olan Algoran (ALGO), Hedera (HBAR), Oasis Network (ROSE) ve Internet of Things‘e odaklanan en vizyoner proje IoTeX (IOTX) de radarımda. IDEX’e (IDEX) de bir parantez açmak lazım, yeni versiyonu ile IDEX’te yükseliş gösterebilecek projelerden.

Bu süreçte olabildiğince testnetlere katılmak, ATOM ve Evmos stake’lemek, sigorta korumalı launchpadlere katılmak da güzel stratejilerden biri. Binstarter, TrustFi Network ve CheersLand sigorta korumalı idolarla dikkatleri üstlerine çekmeyi başardılar.

Son olarak şunu söyleyebiliriz, henüz majör projelerin yüzü tam gülmemişken küçük projelerden ciddi hareketler beklemeyeceğimiz bir dönemdeyiz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Puma, NFT Koleksiyonu için Bir Metaverse Platformu Oluşturdu!

Airdrop Nedir?