in

Üstad Splinter’dan AMA Etkinliği: Ekim Ayı Piyasa Analizi

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, 7 Ekim Perşembe 13:00-15:00 saatleri arasında KoinSaati Telegram grubunda Ekim ayı piyasa analizini bizlerle paylaştı.Bu yazıda temel analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

Bitcoin’in 50.000 dolar üstüne çıktığı, NFT ve NFT Gaming rüzgarının yaşandığı bu günlerde, herkesin kafasındaki soru, altcoin boğası yaşanacak mı? Peki, altcoinlere ne olacak?

Çin’den gelen olumsuz haberler ve borsaların bir bir Çinli kullanıcıları artık kabul etmeyeceği bildirisini gönderdiği bu aşamada, bence hem Bitcoin hem de altcoinler oldukça sağlam durdular. Zira eskiden Çin’den gelen en ufak bir olumsuz haberde, altcoinlerin ve BTC’nin %20 daha yüksek olacak şekilde düşüşler gözlemlemiştik. Bu kadar sert ve olumsuz habere rağmen Bitcoin’in de altcoin marketin de bu karara oldukça dirençli bir tepki vermesi bence şahane. Bu artık, blockchain’in mainstream, ana akım bir yatırım aracı ve inovasyon unsuru olduğunu gözler önüne sürüyor.

Ethereum, Kriptopara

Tüm bunlara ABD’de onay bekleyen Bitcoin ETF’ler, NFT Gaming ve NFT rüzgarları; AVAX, NEAR, ONE, SOLANA vs gibi blockchain’lerin yakın zamanda ciddi yatırımlar alması da eklenirse, artık yavaş yavaş kriptopara dünyası kalıplarını kırıyor, sınırlarını zorluyor.

Yani Çin’den gelen yasaklar, Evergrande emlak krizi vs bu şokları atlatmış gözükmekteyiz. Peki önümüzde ne var? Bitcoin ETF onaylarının sızması, BTC’yi bir bearish moda soktu muhtemelen. Peki ya alt market, bunun için acele etmememiz gerekmekte. Zira, kriptoda hava sürekli değişir, daha 15 gün öncesi Evergrande krizi ile bearish bir havadaydık, şimdi BTC yüzünden herkes boğa bayraklarını açtı.

Tüm bu süreçte, teknik analiz ve on-chain verileri sıklıkla takip edilmeli, özellikle ABD’den gelen kurumsal haberlere de göz atmalı. XLM ve XRP gibi durgun altcoinler’de bile önemli haberler geldi, XLM MoneyGram’la anlaşırken, XRP ise NFT’ler için ciddi bir fon ayırdığını duyurdu.

kriptopara Binance Coin

Tüm bu süreçte NFT Gaming’ler ise fırtına gibi esiyor, ortada bir metaverse gerçeği var, yavaş yavaş da büyük oyun ve film stüdyolarından da NFT haberleri alıyoruz. Türkiye’den de ünlüler NFT yapmaya başladı, Cem Yılmaz ve Uykusuz Dergisi NFT’leri oluşturup sundular bile.

Tüm bu sebeplerle biz de NFT Gaming Twitter sayfası, telegram kanalı ve telegram sohbet grubu açtık, buradaki veri akışını takip etmenizi öneririm. Çok önemli gelişmeleri ve analizleri anlık paylaşıyoruz. Yüzlerce kaynaktan veriler toplanıp, filtreden geçiriliyor ve size sunuluyor.

Bilgi akışları için takip etmenizi önerdiğim telegram grupları:

t.me/nftgamingdefiturkey

t.me/Play2EarnTR

twitter.com/nftgamingturkey

Binance Listeli Bazı Önemli Gelişmeler

Özetle: PUNDIX kendi zincirini aktif etmesi, Horizen $ZEN ana ağına geçmesi, Harmony $ONE da cross-chain ve Ethereum köprülemeleri, $HBAR ana ağı yükseltmesi, $DOCK sistem iyileştirmeleri ve entegrasyonlar ve undervalued olması sebebiyle bu ay yakın takibimde olacak, YTD!

Bunun dışında KuCoin gemlerime, oldukça sağlam partnerleri olan bir NFT projesini de ekledim, onun da temel analizini okumanızı öneririm.

Yeni gemimiz bir NFT projesi XNL, KuCoin’de listeli ve büyük bir ekosistem oluşturacak. Temel analizini okuyun ve karar verin.

KuCoin Listeli, Chronicle (XNL) Temel Analizi | Eylül 2021

Amacım tek tek proje değerlendirmekten ziyade, temel analizde ana unsurları da öğrenmenizi sağlamak, bu yüzden KoinSaati editöryal çerçevesine destek sunuyorum ve okumanızı istediğim bazı makaleleri aşağıya bırakıyorum. Tüm bu kaynaklar ile yavaş yavaş siz de kavramsal farkındalık kazanacaksınız.

Temel Analiz

Öncelikle tıpkı Metaverse gibi Web3 kavramını da iyice kavramanız gerekmekte, zira Web3 desteği olan projeler çok kolay fonlama elde edebiliyorlar. Bu sebeple bu yazıyı okuyun.

KoinSaati Akademi: Web3 Nedir?

Polkadot ekosistemi yavaş yavaş inşa edilirken, birlikte çalışabilirliğe odaklandığı için, sağlam ve kalıcı yol edineceğini düşünüyorum. Bu temel yazı da Polkadot için çok değerli bir kaynaktır.

A’dan Z’ye Polkadot (DOT) Ekosistemi |1

Beğendiğim ve yakın zamanda ilgi çekmesini düşündüğüm ekosistemler Cardano, Polkadot, Harmony, Near Protocol ve Dfinity ICP.

Özellikle Dfinity çok sağlam adımlarla geliyor, daha kimseler ayrıntılı kapsamlı bilmeden bu ekosistemi keşfetmek ve altcoin’lerini bulmak için t.me/dfinityturkiye telegram sohbet grubunu kurdum. Neden bu kadar fazla sohbet grubu var derseniz, ekosistemleri ayrıntılı ancak bu tarz gruplarda konuşabilirsiniz, diğer türlü ana gruplarda bu tarz sohbetler sekteye uğruyor. Hem Polkadot hem de Dfinity ekosistemlerini merceğe yatırmış durumdayım.

Eylül

Sizler için de tek tek projeleri fenomenlere sormak yerine, ekosistemleri keşfedip, ekosistemdeki sağlam projeleri bulmanız çok daha faydalı olur.

Proje bazlı değil, marketin durumu, hype yani trendi ve tabi ki ekosistemdeki değer ve öneme göre düşünmelisiniz. Unutmayın ayı da olsa boğa da olsa iyi proje kazandırır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Cem Yılmaz

Ünlülerden NFT Paylaşımı Gelmeye Devam Ediyor: Komedyen Cem Yılmaz NFT Rüzgârına Kapıldı

Tarihteki Beş Ünlü Ekonomik Balon