in , ,

Üstad Splinter ile Temel Analiz AMA Etkinliği

Üstad Splinter

Deneyimli fenomen Üstad Splinter KoinSaati Telegram grubunda topluluğun temel analizle ilgili sorularını anlık olarak cevaplamaya devam ediyor. Soru cevap etkinliğinin önemli ayrıntılarını burada okuyucularımız için paylaşacağız. 

Piyasa Genel Görünümü

Eylül kırılgan bir ay arkadaşlar, kuzey yarım küre kışa girerken, piyasalarda bir kırılganlık baş gösterir. Bunun psikolojik boyutu var. Yaz aylarında para harcama alışkanlıkları yükselir. Kışın tasarruf zamanıdır. Avrupa, ABD ve Asya’nın büyük yerleşim alanları kuzey yarım kürede.

O yüzden dünyada ekonominin mevsimler, dönemler üstündeki etkisi kuzey yarım küre üstünden incelenir, ele alınır. ABD’nin piyasaya saçtığı paraların bir kısmı kriptoya aktı. Bu süreçte korona etkisinde reel ekonomiler yavaş yavaş kendisini göstermekte.

Çok yakın bir zamanda FED’in faiz arttırma ihtimali çok yüksek olmasa da piyasa korkuyu her zaman fiyatlar. Bunun dışında Demokles’in Kılıcı gibi regülasyon baskısı da var piyasalarda. Binance KYC getirip, çekim limitlerini düşürdü. CZ’nin görevi bırakması konuşulmakta. Bu bile regülasyonun adım adım yaklaştığının göstergesi.

Kriptoya dönersek, artık mega boğa mega ayı gibi kavramların rafa kaldırılması gerekir. Zira, likidite arttıkça, volatillik de azalır. Her şey yavaş yavaş rayına oturmakta. Yani ayı boğa gibi dönemleri aşırı sert yaşamayacağız.

Ben ocak-şubat a kadar dönemsel düşüş ve yükselişler bekliyorum. Bu süreçte temkinli olmak BTC ve piyasayı günlük haftalık izlemek, bunun yanında SOL, AVAX gibi hype yapabilecek ekosistemlere odaklanmak lazım.

Neler Hype Yapabilir?

Peki neler hype yapabilir, neler yapamaz? Birinci nesil blockchain dediğimiz sistemlerde hype zor. Zira piyasanın mevcut yükünü, DeFi’lerin işlem ağırlığını kaldıramazlar. 1. nesil kripto paralar yerine 3.ve 4.cü nesil blockchain platformlarını takip edeceğiz.

Artık daha ölçeklenebilir, daha birlikte çalışabilir, komisyonları düşük yeni nesil platformlar var; SOL, AVAX, LUNA, ATOM gibi. Yalnız sakın validatörlü, merkeziye yakın Ethereum forkları BSC, BNB platformlarına kanmayın, onların merkeziyetsizliği yok ve sadece Ethereum un basit lite kopyaları diyebiliriz.

Bu süreçte bazı blockchain platformları, ölçeklenebilirliğe odaklandı, bazı platformlar hıza, bazıları ise birlikte çalışabilirliğe odaklı. mesela Solana 60k Tpsye kadar çıkabiliyor, süper bilgisayarlar ile hız ve düşük komisyona odaklı.

Polkadot

Polkadot ise geniş bir ekosistem kurarak, birlikte çalışabilirliğe odaklı. Böylece güvenlik, DeFi, sigorta, NFT gibi tonlarca dapps uygulama birlikte çalışabilecek. Zira birlikte çalışamayan bir sistem inşa ederseniz, baştan yenilgiyi kabul edersiniz.

Bunun yanında XDAİ zinciri, Polygon Matic ise sidechain çözümleridir. Ethereum’u ana yol olarak kabul edersek, onlar yan yoldan gitmek gibi, ancak bunlar da kalıcı çözüm değil. Yani hala çoğu zincir, yolun başı veya ortasında. Ciddi bir Ethereum killer’dan söz edemiyoruz.

Cardano

Eğer hard forku başarılı olur^, ki oldu gibi, bazı ölçeklenme sorunlarını aştığı an, market büyüklüğüne aldanmadan, bakmadan Cardano’nun kendi boğasını yaşayacağını öngörebiliriz. Zira çok zincirli birçok uygulama, Cardano ağında da likidite ekleyecektir. Bu, Cardanoya popülerlik ve hacim getirir.

Bunun dışında Kusama testneti ve Polkadot, ciddi kurumsal anlaşmaları, vakıfları, kolayca fon toplama destekleri ve çok geniş bir yazılımcı ağıyla çok hızlı yol alabilirler. Ancak Polkadot da uzun bir yoldur. O da yolunun henüz ortasında ama kasım aralık gibi bir Polkadot mini boğası yaşanabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

blockchain

Mina Protokolü’nde 10 Farklı Snapps Kullanım Örneği

Walmart – Litecoin (LTC) Karmaşası