Üstad Splinter ile Temel Analiz AMA Etkinliği

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, 21 Eylül Salı günü 13:00-15:00 saatleri arasında yaptığı temel analiz soru cevap etkinliği ile bizlerle buluştu. Soru cevap etkinliğinin önemli ayrıntılarını burada okuyucularımız için paylaşacağız. 

Piyasanın Genel Görünümü ve Evergrande Krizi Hakkında

Evergrande krizinden kısaca bahsedelim. Bu şirket, Çin’de neredeyse 300 şehirde binlerce proje yapan ve aşırı borçlanan bir şirket. Çin’in ekonomik büyümesinde emlak sektörü de ön planda. Çin bu şirket ile inşa ediliyor bile diyebiliriz. Biliyorsunuz, inşaat sektörleri zaman zaman balon büyümeler yaşarlar ve arzlar talebi geçebilir. Bu da borçlanmaları getirir.

Evergrande, inşaat ile başlayıp yiyecek içecekten nakliyeye, turizme ve bunun gibi birçok alana geçiş yapan bir şirket. Şirket radikal büyüyünce borçları 300 milyar doları geçiyor haliyle. Bunun nedeni, o kadar büyük bir işe sürekli kredi finansman üretmek kolay değil. Sonrasında Çin Hükümeti devreye giriyor zira emlak şirketleri aşırı büyüyünce regülasyon kararı geliyor. Pek çok inşaat firması bu regülasyonu geçemiyor. Geçebilen birkaç firma var, diğerleri borç yükü altında.

Regülasyon gelince yeni krediler alamayan şirketler batmaya ve finansal krize girmeye başlıyorlar. Evergrande de artık kredi faizlerini bile ödeyemeyecek noktaya geliyor. Tek batan Evergrande şirketi değil. Çin’de benzer durumda olan çok sayıda şirket var.

Borç, 300 milyar dolar olsa da piyasaya etkisi daha fazla. İşin çok fazla teknik noktaları var ancak es geçeceğim. Özetle, bu emlak devinin şu an yaşadığı kriz, reel sektörü de etkiliyor çünkü dünyada her 4 inşaat vincinden birisi Çin’de. Tether ve bunun gibi bazı kriptopara firmaları da Evergrande ile yatırım ve finansman ilişkisi kurduğu için bu durum kriptoparaları da etkiledi haliyle.

Piyasa analizine devam edersek şu an Evergrande, Binance-US soruşturmaları bearish gözükse de BTC bu haberlere iyi direndi diyebiliriz. Fed faizi arttırıp, reel ekonomiler kendilerine gelene kadar ve DXY yükselene kadar kriptoparalar için çanlar çalmıyor, çok büyük bir ayı tehlikesi yok diyebiliriz. Ancak şunu unutmayın piyasanın bearish olması 2-3 üst üste kötü habere de bakar ve her zaman regülasyonun gölgesi altındayız. Arka planda borsalar ciddi spekülasyon yapıyor, üstüne Tether, XRP davası, gizlilik coinleri, wash trading ile ilgili sıkıntılar var. Her an bu haberleri görebiliriz, şaşırmayın.

Bu yüzden her zaman kar realize edip ilerlemek, hype’ları takip etmek, herkesin konuştuğu coini tepeden almamak lazım.

Projelerle İlgili Görüşleri

Solana

Majör coinlerden çok şişen Solana, 200’den 120’leri gördü. Bunun nedeni, artık market büyüklüğünün ve potansiyelinin neredeyse zirvesine gelmiş durumda olması.

AVAX

AVAX, yeni nesil beğendiğim projelerden, ancak unutmayalım bu proje hala yolun başında. Ciddi kurumsal yatırımlar alması önemli ve uzun vadede iyi kazandıracaktır. AVAX, fiyat olarak yükseldiği zaman fomoya kapılmadan alım zamanlarında alınabilir ytd.

SXP, SLP, AXS, REEF

SXP, sürekli balina ve borsa satış baskısında bir coindi. Son haberler evet, kafa bulandırıcı. Roodmap 2.0’da bakalım ne yapacaklar. Çok büyük beklentim olmayan bir proje artık.

SLP ise, AXS ile entegre olduğu için AXS çok şişen bir coin ve dump’ında SLP’yi de mağdur edebilir. Reef, DeFi’lerin entegrasyonu bakımından önemli ve Polkadot boğasında çok iyi yerlere gelebilir ytd.

IXS, QRDO

IXS ve QRDO A kalite işler. Tabii yeni projeler ve yolları uzun. Haberleri takip etmek ve kademeli işlem açmak önemli.

IXS’i beğenme sebebim ise stock market kripto köprülemesi, multichain, düşük marketcap gibi özellikleri var. Aynı zamanda, sağlam ekibi ve AMM (Automated Market Maker) iyi bir likidite sağlama programlaması var. ADA köprülemesi de mevcut.

ADA

ADA, hard fork sonrası önemli duyurular yaptı. Piyasanın biraz nefes almasını bekliyor olabilirler. Her zaman gelişmelerini takip etmek gerekiyor. Fakat çok bekleten bir proje. Biraz şüpheli bu durumda.

TLOS

Çok kaliteli proje ama dump gelmesini beklerim zira aşırı değerlenmiş halde.

ALPACA, SHI

ALPACA da iyi projelerden ama çoğu projenin hype’ının sonuna geliyoruz. Örneğin, Shirtum da iyi proje ama aşırı fiyatlandı. Bu yüzden undervalued gem takip edilmeli.

SOVRYN

Altyapısı sağlam proje. Toplam arzı 100 milyon ama dolaşımla ilgili bilgi göremedim. Kilit takvimi önemli. Henüz AscendEX harici iyi CEX listelemesi alamamış. Kilit takvimini öğrenmek gereklidir. Farming varsa ve APY yüksekse biraz sıkıntı olabilir.

EQX

DeFi-CeFi köprüsü olan EQX, 185 ülkede ödeme kolaylığı veriyor. Regüle proje. Arkasında banka var, Tezos ortaklığı var, çok sayıda wallet ve DeFi ortaklığı gelecek. Brad Yaşar, ödeme sistemlerinde çok başarılı biri. Sabredildiği takdirde güzel iş yapacak projelerden biri. Reel ekonomi- kripto arasındaki köprüleme projeleri değerlidir.

OPCT

Cloud projesi olan OPCT ise Filecoin ve Storj’un alternatifi. Ekibi takip etmeli çünkü proje çalıştığı sürece yürür.

ROSN

ROSN, LowCap ve epey önü açık. Birkaç güzel partnerlikle yükselebilir.

NFT Gaming

NFT Gaming’ler kullanıcı sayısı yüksek, marketplace hacimleri iyiyse, iyi projeler iş yapar. Kullanıcı sayısı önemli. Alien Worlds, Axie, Monsta Infinite gibi popüler oyunlar yürür ancak her projenin yürümesi imkansız.

ATLAS

Token kilit baskısı fazla dikkat etmek lazım.

LOCG

LOCG, bu alanda sağlam ekosistem kurdu. Ortakları iyi, uzun vadede güzel yürüyebilir ytd.

Ek Bilgiler

Hype’ı devam edebilecek ADA, DOT, LUNA, HBAR gibi coinleri takip etmek, onların ekosistemindeki coinlere de göz atmak üstüne Kucoin ve Gate gibi CEX’lerde gem coin kovalamak mantıklı. Zira undervalued coin, proje çalıştığı müddetçe er geç ederini bulur.

Her zaman sepet çeşitliliği iyidir.

Sigorta Projeleri Hakkında

Bu alanda çok proje türedi. İyi projelere Bright Union ve Bridge Mutual örneğini verebilirim. Ancak bu projelerin işbirlikleri önemli. İyi DeFi’ler ile iş birliği geldikçe değerleri artar.

Metaverse

Metaverse çok yeni bir süreç ve hala bilinirliği az ama unutmayalım metaverse projeleri iyi fon toplayabilir. Metaverse nedir sorusunun cevabı için????

Bir Projede Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Husus

Bir proje gereksiz yere abartılıyorsa shilleme yapıyorsa sıkıntılıdır. Ancak kendini ifade etmek için her proje marketing yapmalıdır. Burada referans noktaları önemli. Örneğin scam bir proje ile KoinSaati asla çalışmaz. Bizim ilk ortaklarımızdan biri Sorare idi ve 680 milyon dolarlık yatırım aldıklarını açıkladılar.

Temel Analiz Hakkında

Temel analiz nasıl öğrenilir sorusuna gelince, iyi İngilizce önemli, bir de sabır. Olabildiğince farklı kaynaklardan faydalanın.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

INO

NFT İlgisi Neden 2021 Yılında Arttı?

Kriptopara

Top-500 Coin İçinden Son 7 Günün En Çok Artanları