içinde ,

Üstad Splinter ile Huobi Temel Analiz Sohbet Saati

Topluluğumuzun tecrübeli temel analisti Üstad Splinter, 3 Ocak Pazartesi 12:00-15:00 saatleri arasında KoinSaati Telegram grubunda piyasa analizlerini bizlerle paylaştı. Bu yazıda temel analiz konusunda bilgi edinmek isteyen, etkinliği kaçıran ya da önemli noktaları tekrar okumak isteyen okuyucularımız için etkinlikte konuşulanları sizlerle paylaşacağız.

Piyasa Analizi

Son zamanlarda özellikle Aralık ayında altcoin’ler ciddi düşüşler kaydetti. O dönemden itibaren özellikle yeni nesil akıllı sözleşmeleri $FTM, $ONE, $NEAR çok iyi toparlanmalar gösterdi ama altcoin’lerin genelinde iyi bir toparlanma eğilimi gözükmedi. Hacimlere baktığımızda uzun zamandır altcoinler keyif vermiyor, Bitcoin ve Ethereum da dirençleri kıramıyor.

Kriptopara

Bu noktada şunu gözlemledik; $SOL, $AVAX, $NEAR, $FTM, $ONE  gibi yeni nesil akıllı sözleşme platformları 2022 yılında yine iyi atılımlar yapabilir. Bunu zaten hacmi kendilerine çekerek gösteriyorlar. Özellikle yüksek komisyon ücretleri ile Ethereum ağından kaçan DeFi’lerin sığınağı $FANTOM ve $AVAX ağları oluyor, $LUNA ve $ATOM’u da unutmamak lazım.

Metaverse trendi devam ediyor gibi gözükse de pek çok proje istismara başladı ve metaverse özelliği olmayan proje bile bu etiketi kullanmaya başladı. Buna dikkat etmemiz gerekir. Piyasa kötüyken bile yüksek ROI veren IDO’larda da trend aşağıya kırdı. Onlar da keyif vermiyor; bu süreçte IDO sayısı da azaldı. Bir bakıma iyi oldu; zira hem Launchpad’ler hem IDO’lar bu ilgiyi suistimal ediyordu.

$TFI

TrustFi’yi soranlara genel cevap. Önümüzdeki günlerde kullanıcılara ciddi avantajlar sağlayan bir NFT serisi gelirken oldukça sıradışı bir farming havuzu açılıyor. Tier’larda kullanıcıları mağdur etmeden, yeni kullanıcıya da bazı avantajlar veren düzenlemeler yapılabilir. Bunun dışında şu an platform açılışı üstüne yoğun emek harcanıyor. Bundan sonraki IDO’lar daha kaliteli olacaktır.

Piyasanın düşük olduğu bu dönemi TFI ekibi altyapı çalışmaları ile sürdürüyor. Vesting sona erdi ve 3 ay vesting yok, bunun dışında BaaS özelliği ile pek çok platform ile anlaşma sağlanacak ve onlara altyapı desteği verilecek. Fiyat ile ilgili yorum yapmam doğru olmaz ama vesting bitmiş, dolaşımda token azalmışken göstergeler “bullish” gözüküyor.

TrustFi Network

$EQX’in BSC Ağı

Projeler BSC ağını genellikle popüler olduğu için tercih ediyorlar. EQX, BSC stake etme özelliği önümüzdeki süreçlerde gelir muhtemelen, başka ağlarla da entegrasyon yakındır.

$CERE 

$CERE bir data cloud altyapı projesi. Vesting takvimi Şubat’ta bazı kilit açılımları var. Projenin günlük hacmine baktığımızda çok iyi hacim yapıyor ve trade imkanı veriyor.

$NAKA

NAKA, mainnet’i BTC düşüşü ile fiyatlanmadı. Projenin oyun sürümleri, aktif kullanıcı sayısı ve ortaklıkları haber takibi ile trade yapılabilir

$SWASH ve Web3

Web3 dediğimiz zaman kullanıcı datasını merkeziyetsiz bir yapıda tutan ve kullanıcının kendi datası üstünden ticari gelir elde etmesini sağlayan $SWASH, bu noktada Web3 için önemli. Zaten partnerliklerine baktığımız zaman Web3 ağırlıklı partnerler edinmiş. Swash için burn mekanizması daha aktif şu an; ancak sıkıntı günlük hacmi düşük bir coin.

$LITH, $MTV ve $SWASH

Lith, Alameda Research yatırımı ve iyi bir oracle DeFi ağı kuruyor. Bu yüzden mainnet ile güzel yerlere gelebilir. Swash de CoinList IDOsu ve henüz Tier 1 listelemesi almadı o da dönecektir; ancak MultiVAC’da olumsuz haber geldi, kurucu CEO’su istifa etti. Projenin deneyimli ve vizyonlu adamı gitti. Geri kalanlar ne yapar ne eder izleyip bakmak lazım.

Ravencoin Halving’i

Halving genelde önceden fiyatlanır. Bazen ise sonradan fiyatlanır. Burada teknik analize bakmalı; zira Raven, mining için önemli bir coin. Er ya da geç pozitif fiyatlanacaktır.

Web3 Coin’leri

Web3 coinleri de trend olabilir ama metaverse coin’lerinin avantajı şu: Land Sale, Item Sale gibi oyun içi satışlarla ciddi fon toplayabiliyor. Web3 coin’lerde ise kurumsal anlaşmalara dikkat etmeli. Bazı Web3 coin’leri büyük firma yatırımları alacaktır. 

The Crypto

Oyun içi ödül ve farming veren coin alım baskısı yoksa sert düşebilir. BabySwap’ın junior coin’i MILK, evet sert düştü.

Piyasa Yorumu

Kripto piyasasında 2022’de iki sıkıntı var: FED’in 3 kere faiz artırımı kararı ve regülasyonların giderek yaklaşması. FED faizi ufacık neden millet elindeki kriptoyu satsın ki sığ bir yaklaşım. Faiz artırımları domino etkisiyle birlikte pek çok ülke ekonomisi ve kurumsal firmanın finansal stratejisini yeniden örmesine sebep olur.

Kriptopara

Uzun zamandır reel sektörde likiditeler azaldığı için FED ve ABD’nin önceliği reel ekonominin çarklarını daha hızlı döndürmek bu da kriptodan bir miktar paranın reel sektöre kayacağının göstergesi. 2022 yılı pek parlak geçmez hatta birkaç mini ayıya da hazırlıklı olmak lazım.

$FTM

$FTM’nin kurumsal yapısı, iyi partnerleri, teknik altyapısının iyi olması, iyi developer ağı ve Andre Cronje’nin projeye ciddi desteği ile 2022 yılının parlayan yıldızlarından biri olacağını düşünüyorum.

$GHST

$GHST yavaş bir coin bu sebeple uzun süre destekte durur ve yukarı sert zıplayabilir. Sabırlı yatırımcıya kazandırabilir.

Kripto Yasası Konusu

Ülkemizde kriptoparaya gelecek bir regülasyon için yeterli teknik personel de yok, yasa da. Kripto gibi inovatif bir alanda uzmanlar olmadan yasaları hazırlamak, tonlarca sıkıntıyı birlikte getirir. Öncelik vergi düzenlemesi sonrası ise regülasyonlar olacaktır.

$BTT

Kendi zincirine geçmesi olumlu. Eğer büyük bir anlaşma vs yaparsa artabilir.

$POLC

$POLC, metaverse olduğundan büyük ortaklıkları gelebilir. APY’lerin yüksek olması negatif etken ama marketing çalışmaları çok iyi.

$BOSON

$BOSON, Web3 metaverse’nin yıldızlarından. Tier 1 listelemeleri ve iyi haberlerle 10 dolar hedefi uçuk olmaz ama piyasanın müsaade etmesi lazım.

Anlık haber için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz: t.me/koinsaati_anlikhaber

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara Binance Coin

SandBox (SAND), RadioCaca (RACA) ve Chiliz (CHZ) Teknik Analizleri | 3 Ocak 2022

Huobi Token (HT), Binance Coin (BNB) ve Okex Coin (OKB) Teknik Analizleri | 3 Ocak 2022